لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۴ تیر ۱۴۰۱ تهران ۱۲:۱۶

اعلام نتایج بررسی صلاحیت نامزدهای انتخابات شوراها


داوطلبان رد صلاحیت شده انتخابات شوراها برای شکایت در خصوص رد صلاحیت‌خود چهار روز فرصت دارند (عکس از آرشیو)

گزارش‌ها حاکی است که فرمانداری‌ها در سراسر ایران روز شنبه دوم اردیبهشت داوطلبان انتخابات شوراهای شهر و روستا را ازنتایج بررسی صلاحیتها مطلع کرده اند.

به گزارش خبرگزاری‌های ایران، وضعیت تایید یا رد صلاحیت داوطلبان انتخابات شوراهای شهر و و روستا روز شنبه پس از دریافت نظر هیات نظارت شهرستان‌ها از سوی فرمانداری‌ها اعلام شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، محمدجواد کولیوند، نایب‌رئیس هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا،شامگاه جمعه گفت، داوطلبان رد صلاحیت شده انتخابات شوراها برای شکایت در خصوص رد صلاحیت‌ خود چهار روز فرصت دارند.

وی اضافه کرده است: فاصله زمانی چهارروزه (از سوم تا ششم اردیبهشت‌ماه جاری) برای رسیدگی به اعتراض‌ها در نظر گرفته‌شده است.

به گزارش فارس،« هیات‌های نظارت استانها طبق تبصره سه ماده ۵۰ قانون از تاریخ ۷ الی ۱۶ اردیبهشت ماه یعنی به مدت ۱۰ فرصت دارند به شکایت داوطلبان رد صلاحیت شده رسیدگی کنند.»

طبق این گزارش هیات نظارت استان با بررسی شکایت ها،نظر قطعی و نهایی در خصوص شکایت داوطلبان رد صلاحیت شده را ۱۷ اردیبهشت ماه از طریق فرمانداری‌ها اعلام می کنند واسامی نامزدهای نهایی انتخابات شوراهای شهر در مدت سه روز یعنی از ۱۸ الی ۲۰ اردیبهشت ماه توسط فرمانداری‌ها منتشر خواهد شد.

هیاتی متشکل از اعضای مجلس کار نظارت بر انتخابات شوراها را به عهده دارند. در این هیات در حدود ۹۰ نماینده مجلس حضور دارند که در بین آنها از نمایندگان اصولگرا و اصلاح‌طلب قرار دارند.

درباره نامزدهای انتخابات شورا از وزارت اطلاعات، دادگستری، نیروی انتظامی و ثبت احوال که به مراجع چهارگانه نظارتی مشهور هستند، استعلام شده است.

پیشترمحمد محمودی، رئیس هیات مرکزی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا، گفته بود: «از کل ۲۸۹ هزار و ۷۷۷ نفر دواطلب، چهار هزار و ۴۷۲ نفر انصراف دادند و ۹ هزار و ۴۷۰ نفر هم توسط هیئت‌های اجرایی رد صلاحیت شدند که در شهرها سه هزار و ۷۴ نفر و در روستاها شش هزار و ۳۹۶ نفر بودند.»

طی روزهای اخیر ابلاغیه احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان درباره رد صلاحیت نامزدهای اقلیت‌های غیرمسلمان در مناطقی که اکثر جمعیت آنها مسلمان است، واکنش هایی در پی داشته است.

شماری از نمایندگان مجلس با اعتراض به این نامه احمد جنتی، آن را «بدعت» خواندند.

در همین زمینه، سخنگوی شورای نگهبان روز پنجشنبه ابلاغیه تازه این نهاد در مورد منع ورود اقلیت‌های مذهبی به شوراهای شهر را«لازم‌الاجرا» دانسته و اعلام کرد که این شورا بدون قید و بند زمانی می‌تواند مغایرت قوانین با شرع و فقه را بیان کند و در این باره «زمان مطرح نیست».

انتخابات شوراهای شهر و روستا قرار است همزمان با انتخابات ریاست جمهوری روز ۲۹ اردیبهشت برگزار شود.

دیدن نظرات (۴)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG