لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۹:۲۶

ایران از گزارش سالانه وزارت خارجه آمریکا درباره قاچاق انسان انتقاد کرد


بهرام قاسمی می گوید، گزارش وزارت امور خارجه آمریکا یک سویه است.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز چهارشنبه هفتم تیرماه ضمن انتقاد از گزارش سالانه وزارت خارجه آمریکا درباره قاچاق انسان، گفته است، آمریکا صلاحیت و مشروعیت لازم و اولیه را برای ارائه چنین گزارشاتی در مورد سایر کشورها ندارد.

هفدهمین گزارش سالانه وزارت خارجه آمریکا درباره قاچاق انسان، روز گذشته با حضور رکس تیلرسون، وزیر خارجه این کشور طی مراسمی در واشینگتن رونمایی شد.

در بخشی از این گزارش تاکید شده است ،ایران «تلاش محسوسی» برای رفع معضل قاچاق انسان انجام نداده است. این گزارش به نمونه هایی در این زمینه اشاره کرده و به مصادیق قاچاق انسان در ایران، از جمله سواستفاده جنسی از دختران در شهرهای تهران ، تبریز و آستارا اشاره کرده است.

در هفدهمین گزارش سالانه وزارت خارجه آمریکا درباره قاچاق انسان همچنین آمده است: دختران ایرانی در معرض قاچاق انسان به منظور تجارت جنسی در روسپی خانه‌هایی در کردستان عراق خصوصا در شهر سلیمانیه بودند.

گزارشی «یک سویه و مغرضانه»

این در حالی است که سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز چهارشنبه تاکید کرده است:« اینگونه گزارش ها، یک سویه، مغرضانه و مبتنی بر استانداردهای دوگانه و سیاسی، صرفا به منظور خدشه دار کردن وجهه جمهوری اسلامی ایران تهیه و تنظیم شده است.»

بهرام قاسمی در ادامه « سیاست‌های یک جانبه گرایانه، مداخله جویانه و تجاوزگرانه»، آمریکا و برخی از متحدین این کشور را «سرمنشاء قاچاق انسان» دانسته است.

وی اضافه کرده است:«جمهوری اسلامی ایران، تحت لوای اصول و آموزه‌های اسلامی، از یکی از مترقی‌ترین قوانین اساسی و موضوعه در زمینه حمایت از‌شان و کرامت انسان برخوردار است.»

در گزارش سالانه وزارت خارجه آمریکا،مساله وضعیت قاچاق انسان در کشورهای مختلف جهان مورد بررسی قرار گرفته است. بنیان اصلی این گزارش «قانون حمایت از قربانیان قاچاق انسان» است که ۱۷ سال پیش در آمریکا تصویب شد.

بر مبنای این قانون کشورها به ۳ دسته تقسیم می‌شوند. «ردیف اول» کشورهایی هستند که ملزومات این قانون را کاملا رعایت می کنند. «ردیف دوم» مجموعه کشورهایی هستند که همه ملزومات را رعایت نمی کنند اما دولتهای آنها در تلاش برای بهبود شرایط هستند. و «ردیف سوم» شامل کشورهایی می شود که با رفتارشان با استاندارهای حداقلی این قانون مبارزه با قاچاق انسان مغایرت دارد و اقدامی هم برای بهبود وضعیت نمی کنند. ایران جز این دسته از کشورها ارزیابی شده است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG