لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۹ تهران ۱۶:۴۷

بررسی روزنامه های صبح پنج شنبه ايران


روزنامه خراسان ، با انتشار گزارشی از رقابت درون گروهی غلامعلی حداد عادل و علی لاريجانی برای کسب رياست مجلس هشتم خبر داده ، و نوشته که رقابت این دو برای نشستن بر کرسی ریاست مجلس هشتم «یک رقابت جدی» است.


اين روزنامه همچنين نوشته که در آستانه آغاز به کار مجلس هشتم ، و طی روزهای اخير انتشار اخبار غيررسمی در پايگاه های اينترنتی مبنی بر حمايت از رياست علی لاريجانی بر مجلس هشتم افزايش يافته است.


خراسان در عين حال از قول حسين نجابت ، عضو هيئت رئيسه مجلس نوشته که جناح حاکم موسوم به اصولگرايان ، در نشست امروز پنج شنبه منتخبان نزديک به اين گرايش سياسی ، يک گروه چند نفره را انتخاب می کنند تا قبل از آغاز به کار رسمی مجلس هشتم در مورد رئيس وهيئت رئيسه مجلس هشتم رايزنی کنند.


تجمع اعتراضی به گرانی برنج


روزنامه اعتماد از برگزاری تجمع اعتراض به گرانی برنج در منطقه يافت آباد تهران خبر داده است.


به نوشته اين روزنامه برخی از اهالی ساکن يافت آباد غربی به دليل افزايش قيمت برنج روز چهارشنبه در ميدان معلم این منطقه تجمع کرده ، و با حمل پلاکاردهايی به افزايش قيمت برنج اعتراض کردند.


اعتماد نوشته اين تجمع با دخالت نيروی انتظامی پايان يافته است.


امواج گرانی بر سفره ایرانی


روزنامه همشهری در گزارشی با عنوان «امواج گرانی، بر ساحل سفره خانوار ايرانی» نوشته : وقتی سال ۸۶ نفس‌های آخر را می‌کشيد تقريبا همه به اين نتيجه رسيده بودند که اوضاع در بازار مواد غذايی چندان عادی نيست اما بالا رفتن قيمت مواد غذايی در اسفند ماه ۸۶ بيشتر از هميشه بود و به چشم آمد.


اين روزنامه در ادامه با انتشار جزئياتی از گران شدن مواد غذايی از اسفند گذشته تاکنون ، نوشته « امسال هم در کنار افزايش جهانی قيمت موادغذايی روزهای بحرانی بازار داخلی شروع شد و مصرف‌کننده‌ها و توليدکننده‌ها را مشترکا سرگردان کرد. »


همشهری تلاش دولت برای کنترل « دستوری قيمت ها » را ناموفق ارزيابی کرده ، و نوشته « به نظر می‌رسد در خوش‌بينانه‌ترين حالت اقدامات دولت برای کنترل تورم و گرانی به به ورشکستگی توليد و افزايش واردات منتهی شود. »


تذکر 25 نماینده به وزیر ارشاد اسلامی


روزنامه اعتماد ملی خبر داده که وزير ارشاد اسلامی به دليل توهين اخیر روزنامه کيهان به آيت‌الله‌ صانعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی تذکر گرفته است.


به نوشته اين روزنامه ، ۲۵ نماينده مجلس در تذکری به صفار هرندی از وی خواسته اند تا از تداوم آن چه « هتک حرمت و اهانت به بعضی از مراجع تقليد توسط برخی از روزنامه‌ها به خصوص آنهايی که از امکانات عمومی اداره می‌شوند ، و پيامدهای زيانبار نهادينه شدن اين شيوه‌ها جلوگيری کند. »


اعتماد ملی همچنين در سرمقاله امروز خود با عنوان « هشدار به حرمت‌شکنان حريم مرجعيت » نماينده رهبر جمهوری اسلامی در کيهان را به دليل وارد آوردن اتهامات مختلف به يوسف صانعی از مراجع تقليد قم ، مورد نکوهش قرار داده است.


اين روزنامه نوشته « سرمقاله توهين‌آميز روزنامه کيهان عليه آيت الله صانعی، بار ديگر نشان داد که مديرمسوول آن نسبت به مفاهيم ، واژه‌ها و کلمات تعهدی نسبی دارد. از ارزش سخن می‌راند اما چنين واژگانی ظاهرا بيشتر برای آچمز نمودن رقبا و بازی با کلمات است.از حريم فقاهت و مرجعيت سخن می‌راند، اما به وقتش تمام اعتبار و حيثيت تاريخی و دينی اين مراجع را زير پا می‌نهد. »


سفر احمدی نژاد به خوزستان لغو شد


روزنامه کيهان خبر داده که سفر محمود احمدی نژاد به خوزستان به تعويق افتاده است.


اين روزنامه از قول علی اصغر وحيدی معاون سياسی و اجتماعی استانداری خوزستان نوشته « به منظور انجام دور دوم سفر استانی رييس جمهور، دولت پيشنهاد داد زمان اين سفر سوم خرداد باشد که به دليل کامل نشدن بعضی از پروژه های ملی در استان ، و به منظور مهيا شدن شرايط ، درخواست شد اين سفر در زمان ديگری انجام شود. »


کیهان نوشته که با وجود تامين هزينه چندين پروژه در خوزستان از محل اعتبارات ملی، روند اجرايی آن ها کند بوده و به همين دليل سفر محمود احمدی نژاد و هيئت دولت که قرار بود در سوم خرداد انجام شود ، به دليل آماده نشدن اين پروژه ها به زمان ديگری موکول شده است.


قتل سریالی 4 زن در رشت


روزنامه اعتماد ، از اعتراف يک جنايتکار سريالی به ارتکاب قتل چهار زن دراستان گيلان خبر داده است.


به نوشته اين روزنامه ، يک قاتل سريالی که در رشت زنان را به انگيزه سرقت طلا و جواهرات شان به قتل می رساند ، دستگير شده ، و تحقيقات از اين مرد که تاکنون چهار قتل را گردن گرفته به صورت ويژه در جريان است و کارآگاهان تلاش می کنند ساير جنايت های احتمالی وی را فاش کنند.


اعتماد همچنين نوشته همسر اين مرد نیز در جريان قتل های سريالی زنان قرار داشته است.


اين روزنامه نوشته که بهمن اميری مقدم فرمانده انتظامی استان گيلان ضمن تاييد وقوع قتل های سریالی زنان در رشت ، گفته است : با توجه به اينکه امکان وقوع جنايت های مشابه ديگری از سوی اين زن و شوهر وجود دارد ، تحقيقات در اين زمينه هنوز متوقف نشده است.


XS
SM
MD
LG