لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۸ تهران ۱۹:۵۱

بررسی روزنامه های صبح پنج شنبه ايران


روزنامه رسالت در يادداشتی با عنوان « همه چيز را افشا می‌کنم » رواج افشاگری در کشور را مورد انتقاد قرار داده ، و نوشته « بدون تعارف بايد گفت ، در کشوری که نظم و قانون ندارد يا حاکميت قانون در آن ضعيف است ، همه افشاگر می‌شوند. »


اين روزنامه با اشاره که در حال حاضر « افشاگری در مقابل افشاگری مطرح می‌شود» نوشته که افشاگری « جز بی‌حيثت کردن نظام ، هيچ نتيجه‌ای ندارد. »


روزنامه رسالت همچنين با تاکيد براين که« ۳ ماه است که خط افشاگری در کشور آغاز شده » بدون نامبردن از محمود احمدی نژاد ، وی را مسبب باب شدن افشاگری های اخير معرفی کرده ، و نوشته ريشه اين افشاگری ها به آن جا بر می گردد که « از سه سال پيش کسانی مرتب می‌گفتند که هفته آينده افشا می‌کنيم ، اما افشاگری نمی‌شد. »


این روزنامه با اشاره به ماجرای افشاگری عباس پاليزدار نوشته « چند نفر که از قضا خيلی هم به نظام و ولايت اعتقاد دارند ، با هم هم‌قسم می‌شوند تا افشاگری کنند و آبروی برخی را بدون رعايت شرايط قانونی ببرند » تلويحا فاطمه آجرلو ، حسن کامران و محمد دهقان نمايندگانی اصولگرای مجلس که متهم به همکاری و تحريک آقای پاليزدار شده اند را کسانی معرفی کرده که « با پول‌های اهدايی و تبليغات کذايی در تهران يا شهرها به نمايندگی رسيده‌اند » ، و به کنایه نوشته « آن پول‌ها البته افشاگری لازم ندارد. »


«آشفتگی بازار آهن،مقصر کیست؟»


روزنامه جمهوری اسلامی در خبری با عنوان « آشفتگی بازار آهن مقصر کيست » نوشته « ميلگرد در اواخر اسفند ماه سال پيش هر کيلو ۹۸۰ تومان بود که در حال حاضر به ۱۳۵۰ تومان در هر کيلو رسيده ، و در مدت حدود سه ماه ۳۵۰ تومان به قيمت ميلگرد افزوده شده است. »


اين روزنامه همچنين با اشاره به اينکه گزارش ها از بازار آهن حاکی است قيمت ديگر انواع آهن نیز در مقايسه با سه ماه پيش حدود ۶۰ درصد افزايش يافته ، نوشته « به عقيده فعالان بازار آهن يکی از عوامل بی ثباتی بازار آهن نبود نظارت بر بورس فلزات است ضمن اينکه توليد کنندگان بزرگ در بورس يکه تازی می کنند و هر آنچه بخواهند انجام مي دهند. »


روزنامه جمهوری اسلامی در عین حال از قول محمد صادق مفتح معاون وزارت بازرگانی نوشته « تمام کسانی که حرف از نبود نظارت در بورس می زنند کسانی هستند که در آشفته بازار سنتی منافعشان تامين می شده است. »


«اروپا از تحریم های جدید ضرر می کند»


روزنامه ايران ، ارگان رسمی دولت ، يادداشتی در خصوص اعمال تحريم های جديد از سوی اتحاديه اروپا عليه جمهوری اسلامی منتشر کرده ، و نوشته « تحريم ابزار کارآمدی نيست و توسل به چنين حربه ای ً باعث پيچيدگی بيشتر موضوع خواهد شد و برون رفت از فضای حاکم بر موضوع هسته ای ايران را دشوارتر خواهد ساخت. »


اين روزنامه با اشاره به اين که دامنه تحريم های جديد اتحاديه اروپا علاوه بر محدوديت های مسافرتی برخی مقامات جمهوری اسلامی شامل محدوديت های مالی نيز هست ، و به بانک ملی ايران نيز تسری يافته ، اعمال تحريم های چديد دو هفته پس از ارسال پيشنهادهای اروپا به تهران را تناقض در رفتار اتحاديه اروپا نام داده است.


روزنامه دولتی ايران همچنين با تائيد بر اينکه « وضع چنين تحريم هايی اگر چه ممکن است هزينه هايی را برای ايران به همراه داشته باشد » ادعا کرده که اعمال اين تحريم ها « برای اروپا نيز پرهزينه خواهد بود. »


اوج گیری چالش قوه قضاییه و مجلس


روزنامه سرمايه نامه ۲۱۲ نماينده مجلس در خصوص حفط اقتدار مجلس در مقال احضارهای اخير برخی نمايندگان به دادگاه را « اوج گيری چالش قوای مقننه و قضائيه» تفسير کرده است.


اين روزنامه نوشته « احضار اعضا ، رئيس ، مخبر و نايب رئيس هيات تحقيق و تفحص از قوه قضائيه به شعبات بازجويی ، گلايه های نمايندگان از تفتيش شبانه منازل شان ، و پيام های تهديد مکرر مواردی بود که آستانه تحمل اعضای هيات تحقيق و تفحص از قوه قضائيه را لبريز کرد. »


سرمايه نوشته که چالش ميان دو قوه قضائيه و مقننه به دنبال قرائت گزارش تحقيق و تفحص در آخرين روز کاری مجلس هفتم رو به اوج گذاشته ، و موضوع افشاگری های اخير قوه قضائيه را واداشته تا دست به احضار و بازجويی نمايندگان بزند.


اين روزنامه ، نامه روز چهارشنبه ۲۱۲ تن از نمايندگان در اين خصوص را درخواست ميانجيگری عنوان کرده ، و نوشته که نويسندگان آن خواستار اقدامی درخور از سوی علی اردشير لاريجانی شده اند.


بازداشت یک فعال کارگری دیگر


روزنامه کارگزاران ، از بازداشت يک عضو ديگر سنديکای کارگران شرکت واحد خبر داده است.


اين روزنامه نوشته که غلامرضا غلامحسينی ، عضو سنديکای کارگران شرکت واحد تهران بازداشت شده ، اما اشاره ای به زمان و محل بازداشت يا اتهامات وارد شده به اين فعال کارگری نکرده است.


کارگزاران همچنين خبرداده که مهدی محمودی دبير اسبق ، و باقر سجادی عضو فعلی انجمن اسلامی دانشگاه سيستان و بلوچستان هر کدام به تحمل شش ماه حبس تعزيری از سوی شعبه ۱۰۵ دادگاه قضايی زاهدان محکوم شده اند.


يونس ميرحسينی از فعالان دانشجويی دانشگاه شيراز دیگر دانشجویی است که به نوشته کارگزاران به يک سال حبس تعليقی به مدت چهار سال محکوم شده است.


شیوع کمبود پروتین


روزنامه همشهری خبر داده « سرانه مصرف گوشت ايرانيان ، ۳۷ گرم در روز » است و نوشته « سوء تغذيه پروتئين - انرژی يکی از نگرانی‌های نظام‌های بهداشت و درمان در کشورهای در حال توسعه به شمار می‌آيد. »


اين روزنامه با اشاره به اينکه هفته گذشته ، دکتر محمد اسماعيل اکبری ، معاون سلامت اسبق وزارت بهداشت ، اعلام کرده بود که ۴۰ درصد مردم بيش از حد و ۴۰ درصد ديگر کمتر از حد لازم گوشت و پروتئين مصرف می‌کنند ، نوشته « طبق گزارش انستيتو تحقيقات تغذيه ايران ، تنها يک مطالعه جامع در اين زمينه انجام شده که نشان می‌دهد نه تنها ۴۰ درصد که ۶۵ درصد مردم بيش از حد نيازشان و ۱۴ درصدکمتر از حد نيازشان پروتئين مصرف می‌کنند. »


همشهری همچنین از قول دکتر ربابه شيخ‌الاسلام ، بنيانگذار دفتر بهبود تغذيه جامعه وزارت بهداشت ، نوشته « در يک بررسی مشخص شده است که ۹۰ درصد کمبود دريافت کلسيم ، ۷۰‌درصد کمبود آهن و ۶۵ درصد کمبود ريبوفلاوين يا ويتامين ب۲ در جامعه وجود دارد. »


انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG