لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ مهر ۱۳۹۹ تهران ۱۸:۵۶

نوسان‌ شدید در قیمت نفت؛ روحانی: زیان ما «خیلی کمتر» خواهد بود


ذخایر نفت ایالات متحده در اوکلاهاما

قیمت‌های نفت روز چهارشنبه سوم اردیبهشت با نوسان‌های شدید مواجه شد.

قیمت نفت برنت با سقوطی چشمگیر به ۱۶ دلار رسید که از سال ۱۹۹۹ بی‌سابقه است و سپس دوباره مقداری افزایش یافت و به بالای ۱۹ دلار صعود کرد.

قیمت نفت آمریکا نیز که روز دوشنبه به منفی ۳۷ دلار سقوط کرده بود، سه‌شنبه دوباره به بالای صفر رسید و اکنون ۱۱ دلار به ازای هر بشکه معامله می‌شود.

هم اکنون روزانه ۳۰ تا ۳۵ میلیون بشکه افت تقاضای نفت در جهان به خاطر شیوع کرونا اتفاق افتاده و بر اساس آمارهایی که شرکت اطلاعات انرژی و ردیابی نفتکش‌ها در اختیار رادیو فردا قرار داده است، تاسیسات ذخیره نفت جهان کمتر از ۹۰۰ میلیون بشکه ظرفیت خالی برای انبار کردن نفت دارند که البته همه این ظرفیت نیز به سادگی در دسترس نیست.

۲۰۰ میلیون بشکه از این ظرفیت در آمریکا، ۱۸۰ میلیون بشکه در چین و بقیه در دیگر کشورها است.

رویترز نیز گزارش داده که صدها میلیون بشکه نفت اضافی طی دو ماه گذشته در انبارها ذخیره شده است.

همچنین گزارش‌ها حاکی است که هم‌اکنون ۱۶۰ میلیون بشکه نفت خام و نزدیک به ۶۰ میلیون بشکه محصولات نفتی در نفتکش‌ها انبار شده است.

رویترز می‌نویسد تولیدکننده‌ها به شدت دنبال نفتکش خالی و تاسیسات ذخیره نفت در خشکی می‌گردند تا نفت خود را انبار کنند.

بدین ترتیب، انتظار می‌رود اگر تولید و عرضه نفت به این شکل ادامه یابد، تا کمتر از سه ماه همه انبارها از نفت لبریز شود.

اوپک و کشورهای هم‌پیمان به رهبری روسیه توافق کرده‌اند طی ماه‌های مه و ژوئن تولید روزانه خود را ۹.۷ میلیون بشکه کاهش دهند و کشورهای دیگر مانند آمریکا، برزیل، نروژ و کانادا نیز متعهد به کاهش تولید روزانه ۳.۷ میلیون بشکه شده‌اند.

از این رو انتظار می‌رود تولید جهانی نفت در ماه آینده ۱۳.۴ میلیون بشکه کاهش داشته باشد. همچنین ۲۰ اقتصاد بزرگ دنیا متعهد شده‌اند طی دو ماه آینده ۲۰۰ میلیون بشکه نفت مازاد را از بازارها خریده و در انبارها ذخیره کنند.

در مجموع انتظار می‌رود عرضه نفت مازاد به بازارها در ماه مه و ژوئن حدود ۲۰ درصد کاهش یابد، اما هنوز هم سرازیر شدن حجم عظیمی از نفت مازاد در بازارها ادامه خواهد داشت.

در این میان وزیر نفت عراق روز چهارشنبه اعلام کرد که می‌توان دوباره درباره کاهش بیشتر تولید نفت مذاکره کرد.

همزمان بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت ایران گفته است کاهش تولید نفت باید با همکاری همه کشورهای تولیدکننده در جهان انجام شوند.

روحانی: زیان ایران «بسیار کمتر» خواهد بود

حسن روحانی رئیس‌جمهوری ایران روز چهارشنبه مدعی شد زیان جمهوری اسلامی از افت قیمت نفت «خیلی کمتر» از دیگران خواهد بود.

شاید در نگاه اول با توجه به اینکه صادرات روزانه نفت ایران از ۲.۵ میلیون بشکه در دوران قبل از تحریم‌ها به حدود ۱۴۰ هزار بشکه در روز رسیده، اظهارات روحانی قانع‌کننده باشد، اما ایران هم‌اکنون روزانه حدود نیم میلیون بشکه محصولات نفتی (نفت کوره، گازوئیل، بنزین، گاز مایع و غیره)، همچنین حدود ۴۸ میلیون متر مکعب گاز نیز صادر می‌کند که قیمت آنها وابسته به قیمت نفت خام است.

ایران در بودجه سال جاری صادرات روزانه یک میلیون بشکه نفت خام با بشکه‌ای ۵۰ دلار را گنجانده که کل ارزش آن ۱۸ میلیارد و ۲۵۰ میلیون دلار است، اما اگر قیمت‌های نفت و حجم صادرات نفت در سطح کنونی باقی بماند، درآمدهای صادرات نفت خام ایران به ۲ میلیارد دلار نیز نخواهد رسید.

ایران همچنین درآمد چهار میلیارد دلاری از صادرات گاز را در بودجه گنجانده که ۱۷ درصد بیشتر از پارسال است. در بودجه سال جاری همچنین درآمد ۸۹ تریلیون تومانی از صادرات محصولات نفتی گنجانده شده که دو برابر پارسال است.

بر اساس برآورد صندوق بین‌المللی پول، ایران حتی اگر بتواند روزانه ۳۴۰ هزار بشکه نفت خام صادر کند، برای جلوگیری از کسری بودجه نیاز دارد قیمت نفت ۳۹۸ دلار باشد، وگرنه کسری کل بودجه کشور معادل ۹.۹ درصد از تولید ناخالص داخلی ایران خواهد بود.

تولید ناخالص داخلی ایران برای سال جاری ۴۳۹ میلیارد دلار برآورد شده است، بنابر این انتظار می‌رود کسری کل بودجه کشور ۴۳ میلیارد دلار باشد.

با استفاده از گزارش‌های کپلر، رویترز، ایرنا و رادیو فردا/ ف.ق/ ک.ر
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG