لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۸ تهران ۱۷:۰۴

کشف قدیمی‌ترین اثر هنری جهان در غاری در اندونزی


یک نقاشی از صحنه شکار ماقبل تاریخ که اخیرا در دیواره غاری در اندونزی کشف شده می تواند قدیمی‌ترین اثر هنری جهان باشد.

بر اساس تحقیقاتی که در این مورد انجام شده این نقاشی متعلق به ۴۴ هزار سال پیش است و قابلیت‌ها و فرهنگ هنری مردمان ساکن منطقه را به خوبی نشان می دهد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه این نقاشی که پهنای آن حدود ۴.۵ متر است حدود دو سال پیش در جزیره سولاوسی کشف شد. در پژوهشی که روز چهارشنبه ۲۰ آذر در مجله علمی «نیچر» منتشر شد گفته می شود که این نقاشی صحنه‌ای از تعقیب جانوران توسط انسان گونه‌های شکارچی را ترسیم می کند که ابزارهایی نظیر نیزه و ریسمان در دست دارند.

گروه پژوهشی دانشگاه گریفیث در استرالیا با استفاده از فناوری تشخیص قدمت به این نتیجه رسیده اند که این نقاشی مربوط به حداقل ۴۳ هزار و ۹۰۰ سال پیش و دوران پارینه سنگی پسین است.

پژوهشگران در بخشی از گزارش خود گفتند:«براساس اطلاعاتی که ما در اختیار داریم این نقاشی دیواری قدیمی‌ترین اثر داستان گویی تصویری و قدیمی‌ترین نقاشی جهان است.»

چندی پیش یک نقاشی ديگر در غارهای جزیره بورنئو در اندونزی کشف شد که قدمت آن به ۴۰ هزار سال پیش بازمی گردد. در سال ۲۰۱۴ نیز در یکی دیگر از غارهای جزیره سولاوسی یک نقاشی دیگر با قدمت ۳۵ هزار ساله کشف شد.

آدام بروم استاد باستان شناسی در دانشگاه گریفیث استرالیا به مجله «نیچر» گفت:«تاکنون چیزی مثل این ندیده ام. ما صدها مورد دیگر از نقاشی بر دیواره غارهای منطقه را دیده ایم ولی هیچیک مثل ترسیم صحنه شکار نبوده اند.»

خبرگزاری فرانسه می افزاید مدت‌ها تصور می شد که نقاشی از اروپا آغاز شده ولی کشف آثار بسیاری قدیمی در اندونزی این فرضیه را به چالش کشیده است.

فقط در جزیره سولاوسی حداقل ۲۴۲ غار و سرپناه که با ديوار نگاره‌های باستانی کشف شده و هر سال موارد بیشتری کشف می شوند.

در نقاشی که اخیرا کشف شده به نظر می رسد که شکارها خوک‌های وحشی و یا بوفالوهای کوچک باشند.

شکارچیان به رنگ قرمز مایل به قهوه‌ای ترسیم شده اند و پیکر آنها مثل انسان ولی سرهایشان مثل سر جانوران از جمله پرندگان و خزندگان تصویر شده است.

پژوهشگران می گویند ترسیم انسان با سر حیوانات در این نقاشی نشان می دهد که ساکنان باستانی این منطقه قادر بودند چیزهایی را تصور کنند که در عالم واقعیت وجود نداشت.

آدام بروم افزود:«ما دقیقا معنای آن را نمی دانیم ولی به نظر می رسد که مربوط به رسوم شکار است و ممکن است معانی افسانه‌ای و یا فراطبیعی داشته باشد.»

در بخش دیگری از مقاله مجله «نیچر» گفته می شود که تاکنون به نظر می رسید که یک پیکره کوچک عاجی از یک موجود نیمه انسان - نیمه شیر که در آلمان کشف شده و قدمت آن به حدود ۴۰ هزار سال قبل باز میگردد قدیمی‌ترین تصویر از موجودات نیمه انسان - نیمه حیوان باشد.

پژوهشگران در بخش دیگری از گزارش خود می گویند:«این دیوارنگاره نه تنها ممکن است قدیمی‌ترین نقاشی جهان بلکه ممکن است قدیمی‌ترین نشانه از نحوه ارتباط و داستان گویی در عصر پارینه سنگی باشند.»

با این همه برخی دیگر از دانشمندان در قدمت این نقاشی تردید دارند و می گویند ممکن است نتیجه بارها نقاشی مجدد روی اثر اولیه باشد که احتمالا در طول هزاران سال بعد تکمیل شده است.

برخی از باستان شناسان معتقدند که نقاشی صحنه هایی که انسان را در کنار جانوران نشان می دهد حدود ۱۰ هزار سال قبل در خارج از اروپا رواج یافته است.

دیدن نظرات (۲)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG