لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ تهران ۰۰:۴۶

المپیک توکیو «در سال ۲۰۲۱ برگزار خواهد شد»


توکیو ۲۰۲۰ به توکیو ۲۰۲۱ تبدیل می‌شود؟

با افزایش فشارها از سوی کشورهای مختلف و کناره‌گیری چند کشور از حضور در المپیک، برگزاری این رقابت‌ها به سال آینده موکول خواهد شد.

پیشتر شینزو آبه نخست وزیر ژاپن و توماس باخ رئیس IOC اعلام کرده بودند المپیک توکیو بدون تاخیر به انجام خواهد رسید.

اما روز دوشنبه نخست‌وزیر ژاپن احتمال تاخیر در برگزاری آن را مطرح کرد.

دیک پوند، عضو کانادایی کمیته بین‌المللی المپیک به خبرگزاری رویترز می‌گوید تعویق یکساله بهترین راه حل است و این بازی‌ها احتمالاً تابستان سال آینده برگزار خواهد شد.

در این صورت رقابت‌های المپیک تابستانی، که هر چهار سال یک بار برگزار می‌شود، برای نخستین بار در تاریخ ۱۲۴ ساله‌اش، در سال عدد فرد به انجام خواهد رسید.

تعلل IOC در به تعویق انداختن بازی‌ها با وجود شیوع ویروس کرونا و اصرار بر انجام مراسم افروختن مشعل المپیک در یونان، برخلاف همه لیگ‌های ورزشی جهان بود که از حرکت باز ایستاده بودند.

کمیته بین‌المللی المپیک با نارضایتی برخی کشورهای عضو، همچنین اعتراض ورزشکاران و رسانه مواجه شد. کمیته ملی المپیک کانادا و استرالیا نیز از حضور در این رقابت‌ها انصراف دادند.

چند کمیته ملی دیگر تهدید به انصراف کرده و فدراسیون جهانی دوومیدانی هم برگزاری المپیک در تاریخ تعیین شده را غیر عملی و نامطلوب خوانده بود.

آقای پوند که خود به عنوان شناگر در المپیک حضور داشته و نایب رئیس سابق این ارگان است، اولین رئیس آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ بوده.

به رغم اظهار نظر دیک پوند درباره تعویق یک ساله المپیک، این ارگان هنوز بیانیه‌ رسمی درباره جابجایی تاریخ برگزاری المپیک تابستانی منتشر نکرده است.

مخالفان برگزاری المپیک با شعارنوشته‌ای در اودایبا، توکیو: توکیو ۲۰۲۰ نه!
مخالفان برگزاری المپیک با شعارنوشته‌ای در اودایبا، توکیو: توکیو ۲۰۲۰ نه!

تعویق یک ساله رقابت‌ها، روند برگزاری مسابقات گزینشی را به طور کامل دگرگون خواهد کرد.

ورزشکارانی که در سال ۲۰۱۹ سهمیه گرفته‌اند، در المپیک ۲۰۲۱ رقابت خواهند کرد و این وقفه طولانی از لحاظ فنی بحث‌انگیز است.

به طور مثال رشته کاراته با تصور برگزاری المپیک در تاریخ مقرر، تصمیم گرفت به خاطر ویروس کرونا مسابقات گزینشی رنکینگی را شتابزده و با حذف مرحله آخر به پایان برساند.

در حالی که اگر IOC زودتر اقدام می‌کرد، فدراسیون جهانی کاراته نیز ناگزیر نمی‌شد پرونده رقابت‌های انتخابی‌اش را ببندد.

این تاخیر در برخی رشته‌ها مشکلات بی سابقه‌ای را پدید می‌آورد. مثلاً در فوتبال، شرط سنی زیر ۲۳ سال اعمال می‌شود. اما بازیکنانی که سهمیه گرفته‌اند، طبیعتاً سال آینده ۲۴ ساله خواهند شد.

تعویق المپیک اما برای ایران سودمند است. سه ستاره کاروان ورزش ایران در پی مصدومیت‌های شدید، به تازگی جراحی کرده‌اند و با آمادگی آرمانی فاصله دارند.

حالا در صورت قطعیت تاخیر یکساله، حسن یزدانی در کشتی آزاد، سهراب مرادی در وزنه برداری و حمیده عباسعلی در کاراته از فرصت کافی برای بازگشت به دوران اوج برخوردارند.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG