لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۹:۴۲

در جریان حمله طالبان ۱۶ نیروی نظامی حامی دولت کشته شدند


نیروهای نظامی دولت افغانستان در استان هلمند

به گفته مقام‌های رسمی افغانستان، در جریان حمله شبه‌نظامیان طالبان در استان هلمند، ۱۶ تن از نیروهای نظامی حامی دولت کشته شدند.

این گزارش حاکی است این حمله شامگاه شنبه ۲۱ بهمن و در جریان یورش به یک ایستگاه بازرسی انجام شده است. برخی گزارش‌ها حاکی است یک عضو طالبان که برای چند ماه به شکل نفوذی در میان نیروها رخنه کرده بوده، به سوی آن‌ها شلیک کرده و پیش از گریختن، اسلحه و مهمات آنها را هم با خود برده است.

عمر زواک، سخنگوی فرماندار محلی گفت:‌ «ما مطلع شدیم که ۱۶ نیروی نظامی که حامی نیروهای دولتی بودند، در جریان حمله یک عضو طالبان کشته شدند. چیزی که نمی‌دانیم این است که این نیروهای حامی دولت، متعلق به کجا بوده‌اند».

او افزود که تحقیق روی این پرونده در جریان است.

قاری یوسف احمدی، سخنگوی طالبان اعلام کرد این گروه مسئولیت حمله را برعهده گرفته است. او همچنین اعلام کرد این عضو طالبان که حمله را انجام داده، توانسته فرار کند.

از زمان خروج نیروهای ناتو در افغانستان در ۲۰۱۴، نیروهای محلی و دیگر نیروهای خارجی حاضر برای مقابله با حملات طالبان با دشواری روبه‌رو هستند.

همچنین نیروهای طالبان کنترل روی برخی از نقاط در افغانستان از جمله بیشتر مناطق استان هلمند را در اختیار گرفته اند. برخی گزارش‌ها حاکی است ۸۵ درصد نواحی کشت تریاک در این استان، در اختیار طالبان است.

در هفته‌های گذشته کابل پایتخت افغانستان هم شاهد حملات سنگین انتحاری بوده است. در جریان انفجار یک خودرو در یک نقطه پرتجمع در مرکز شهر که حدود دو هفته پیش انجام شد، بیش از یکصد تن کشته شدند. مسئولیت آن حمله را هم طالبان برعهده گرفت.

بر اساس سیاست دفاعی جدید آمریکا در جنوب آسیا، قرار است سه هزار نیروی نظامی آمریکایی به افغانستان اضافه شوند تا مسئولیت مشاوره و تمرین و آماده‌سازی نیروها را برعهده گیرند.

ایالات متحده آمریکا در حال حاضر ۱۴ هزار نیروی نظامی در افغانستان دارد.

به استناد گزارش‌هایی از رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی، خبرگزاری فرانسه؛ ک.ت./م.ا.
XS
SM
MD
LG