لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ شهریور ۱۳۹۸ تهران ۱۰:۰۶

عرصه بر بازار نفت اعضای اوپک «تنگ‌تر می‌شود»


سازمان کشورهای صادرکننده نفت، اوپک، در تازه‌ترین گزارش ماهانه خود که روز چهارشنبه، ۲۰ شهریورماه، منتشر کرد، می‌گوید نیاز به نفت اوپک در سال گذشته روزانه یک میلیون بشکه نسبت به سال ۲۰۱۷ کاهش یافت و برای سال آینده نیز ۱.۲ میلیون بشکه دیگر کاهش خواهد یافت.

این گزارش می‌افزاید نیاز به نفت اوپک در سال جاری روزانه ۳۰ میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه بوده و در سال آینده ۲۹ میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه خواهد بود.

این گزارش می‌گوید انتظار می‌رود رشد مصرف جهانی نفت در سال جاری و آینده حدود یک میلیون بشکه باشد، اما رشد تولید نفت کشورهای بیرون از سازمان اوپک در سال جاری دو میلیون بشکه و در سال آینده دو میلیون و ۲۵۰ هزار بشکه افزایش خواهد یافت.

بدین ترتیب عرصه برای عرضه نفت اوپک تنگ‌تر می‌شود.

در ماه سپتامبر، تولید نفت اوپک حدود ۲۹ میلیون و ۷۴۱ هزار بشکه بود که کمتر از تقاضای جهانی برای نفت سازمان است، اما باز هم اوپک می‌گوید بازارها با عرضه مازاد نفت مواجه است و این پدیده ادامه خواهد داشت.

قرار است پنج‌شنبه هفته جاری اوپک و کشورهای هم‌پیمان به رهبری روسیه برای بررسی وضعیت بازار تشکیل جلسه دهند.

این گروه از ابتدای سال جاری متعهد به کاهش روزانه ۱.۲ میلیون بشکه از تولید خود شده بودند تا جلو تولید مازاد نفت را بگیرند. این توافق تا مارس ۲۰۲۰ ادامه خواهد داشت.

با این حال آژانس بین‌المللی انرژی می‌گوید در نیمه اول سال جاری میلادی به رغم کاهش تولید اوپک و کشورهای هم‌پیمان، روزانه ۹۰۰ هزار بشکه نفت مازاد در جهان تولید شد.

تولید نفت مازاد در سال ۲۰۱۴ باعث سقوط قیمت نفت از حدود ۱۰۵ دلار به زیر ۳۰ دلار در اوایل سال ۲۰۱۶ شد، اما دوباره با کاهش تولید نفت اوپک و کشورهای هم‌پیمان مقداری جان گرفت و هم اکنون به حدود ۶۳ دلار رسیده است.

آمریکا بیشترین جهش در تولید نفت دنیا را داشته است. پارسال تولید این کشور به مرز ۱۱ میلیون بشکه در روز رسید که نسبت به سال ۲۰۱۷ افزایشی ۱۷ درصدی را نشان می‌دهد و امسال نیز انتظار می‌رود به ۱۲.۴ میلیون بشکه اوج بگیرد و سال آینده دوباره یک میلیون بشکه افزایش یابد.

آمارهای اوپک نشان می‌دهد که تولید نفت ایران از ابتدای پارسال بیش از ۱.۶ میلیون بشکه در روز افت کرده و تولید ونزوئلا نیز به ۷۱۲ هزار بشکه رسیده، در حالی که اوایل پارسال نزدیک دو میلیون بشکه بود.

به رغم افت تولید این کشورها، نه تنها بازار با کمبود نفت مواجه نشده، بلکه تولید نفت مازاد در جهان ادامه یافته است.

اوپک می‌گوید در ماه اوت، تولید روزانه نفت ایران نسبت به ژوئیه دوباره ۲۴ هزار بشکه کاهش یافته و به دو میلیون و ۱۹۴ هزار بشکه رسیده است.

در همین بازه زمانی، کل تولید اوپک روزانه ۱۳۶ هزار بشکه افزایش یافته است که بخش اعظم آن مربوط به افزایش تولید عربستان است.

منابع: اوپک، آژانس بین‌المللی انرژی/ ف. ق./ ف. دو.

دیدن نظرات (۵)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG