لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ آبان ۱۴۰۰ تهران ۰۱:۱۱

واکنش اورتگاس به خامنه‌ای: مردم ایران سزاوار آزادی هستند نه گلوله‌های بسیج


مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در واکنش به یکی از اظهارنظرهای تازه در توئیتر آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، گفت که مردم ایران سزاوار آزادی هستند «نه گلوله‌های بسیج».

مورگان اورتگاس روز شنبه هشتم شهریور در پیامی توئیتری نوشت: «اوباش خامنه‌ای نوامبر گذشته ۱۵۰۰ تن از ایرانیان را در خیابان‌ها به قتل رساندند که دست‌کم ۲۳ نفر از آنها کودک بودند. آنها سزاوار آزادی و مستحقِ داشتن آینده بودند نه گلوله‌های بسیج».

این اظهارات خانم اورتگاس در واکنش به جمله‌ای از آیت‌الله خامنه‌ای است که دو روز پیش از آن در صفحه توئیتری‌اش منتشر شده بود.

در پیام رهبر جمهوری اسلامی که سخنگوی وزارت خارجه آمریکا رونوشتی از آن را نیز در واکنش خود درج کرده نوشته شده بود: «وقتی که جوانان آمریکایی به خیابان می‌روند می‌ترسند که شاید یک فرد روانی اسلحه‌ به سوی‌شان نشانه رفته و آن‌ها را بکشد».

علی خامنه‌ای این مطلب را در ارتباط با اعتراض‌های اخیر در برخی از شهرهای آمریکا گفته است. این اعتراض‌ها در واکنش به خشونت شماری از مأموران پلیس علیه برخی از افراد سیاه‌پوست صورت گرفته است.

این تجمعات در بسیاری موارد شکل تخریب اموال عمومی به خود گرفته است. در این ارتباط، مواردی از بازداشت افراد از سوی پلیس آمریکا گزارش شده اما قتل معترضان از سوی پلیس رخ نداده است.

خانم اورتگاس در پیام خود با رد انتقاد علی خامنه‌ای از وضعیت ایالات متحده، به کشتار گسترده معترضان ایرانی در جریان اعتراض‌های آبان‌ ۹۸ اشاره کرده است.

آن اعتراضات در واکنش به افزایش قیمت بنزین و وضعیت وخیم اقتصادی مردم در ایران شکل گرفت.

خبرگزاری رویترز روز دوم دی‌ماه ۹۸ در گزارشی اختصاصی از قول «سه منبع نزدیک به حلقه اطرافیان» آیت‌الله علی خامنه‌ای «و یک مقام چهارم» نوشت که رهبر جمهوری اسلامی که چند روز پس از آغاز اعتراضات آبان «بی‌قرار شده بود» با جمع کردن مقامات ارشد امنیتی و دولتی خود، دستور داد: «هر کاری که لازم است برای متوقف کردن آن انجام دهید».

یکی از این منابع به رویترز گفت علی خامنه‌ای در این جلسه که روز ۲۶ آبان (۱۷ نوامبر) برگزار شد اظهار داشت که «جمهوری اسلامی در خطر است. به هر شکلی شده به اعتراض‌ها پایان بدهید. دستور من این است».

به نوشته رویترز، «این دستور موجب خونین‌ترین سرکوب معترضان از زمان انقلاب بهمن ۵۷ شد».

این خبرگزاری می‌نویسد: «در حدود کمتر از دو هفته ناآرامی‌ها که از ۱۵ نوامبر آغاز شد، حدود ۱۵۰۰ نفر کشته شدند».

مقام‌های جمهوری اسلامی مدت‌ها از ارائه آمار و اطلاعات در مورد تعداد کشته‌شدگان اعتراضات آبان‌ماه طفره رفته و سپس سخنان متناقضی در این باره بیان کردند.

منابع: توئیتر و رادیو فردا / پ.پ/ک.ر
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG