لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۶ مهر ۱۴۰۱ تهران ۰۷:۰۴

بیش از ۱۰۰ غیرنظامی در حمله افراد مسلح در بورکینافاسو کشته شدند


حمله افراد مسلح به روستایی در شمال بورکینافاسو منجر به کشته شدن بیش از ۱۰۰ غیرنظامی شد.

دولت بورکینافاسو روز شنبه ۱۵ خرداد اعلام کرد افراد مسلح شامگاه جمعه به روستای «سولهان» در شمال این کشور حمله کردند و بیش از ۱۰۰ ساکن این روستا را به قتل رساندند.

به گفته اوسنی تامبورا، سخنگوی دولت، این حمله در منطقه مرزی با جمهوری نیجر اتفاق افتاده و افراد مسلح به غیر از کشتار غیر نظامیان، خانه‌های مردم را نیز آتش زده‌اند.

او حمله جمعه شب را «تروریستی» خواند و تاکید کرد که این اقدام مجرمان بدون مجازات باقی نخواهد ماند.

هنوز هیچ گروهی مسئولیت این حمله را بر عهده نگرفته، اما در سال‌های گذشته شبه‌نظامیان حملات مشابهی در این منطقه انجام داده‌اند. با وجود این، وقوع چنین حمله سنگینی بی‌سابقه محسوب می‌شود.

در پی این کشتار، دولت بورکینافاسو به مدت ۷۲ ساعت اعلام عزای عمومی کرده است.

برخی شاهدان عینی به خبرنگار آسوشیتدپرس گفته‌اند که علاوه بر بیش از صد کشته، افراد زیادی نیز در حمله دیشب زخمی شده‌اند.

دولت بورکینافاسو در ماه‌های گذشته در استان «یاگها» که روستای سولهان نیز بخشی از آن است، اقدام به انجام عملیات نظامی کرده بود. ماه پیش، وزیر دفاع کشور با حضور در این منطقه به ساکنان اطمینان داد که امنیت برقرار شده است.

پارسال دولت بورکینافاسو صدها نفر را بصورت داوطلبانه به همراه ارتش کشور به مناطق شمالی اعزام کرد تا این منطقه را از حضور شبه‌نظامیان پاک کنند.

از سال ۲۰۱۷ تاکنون اسلام‌گرايان مسلح که با القاعده و یا گروه «خلافت اسلامی» ارتباط دارند صدها نفر غیرنظامی را در بورکینافاسو کشته‌اند. به گفته گروه‌های مدافع حقوق بشر، نیروهای دولتی نیز در مقابل چند صد نفر را به اتهام همکاری و ارتباط با اسلام‌گرایان به قتل رسانده‌اند.

با استفاده از گزارش شبکه الجزیره، آسوشیتدپرس و سایت رادیو فردا/ د.خ/ س.ن
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG