لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۶ مهر ۱۴۰۱ تهران ۲۲:۵۴

فرمانده نیروی زمینی سپاه: عربستان سلاح و تجهیزات به جیش‌العدل داده است


محمد پاکپور فرمانده نیروی زمینی سپاه

محمد پاکپور، فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران ۲۹ بهمن عربستان سعودی را متهم کرد که تسلیحات و تجهیزات نظامی در اختیار گروه جیش‌العدل قرار داده است.

به گزارش تسنیم، فرمانده نیروی زمینی سپاه با «بیان ابعاد حمایت‌های» عربستان سعودی از نیروهای گروه جیش العدل گفته است: یکی از کشورهای «منطقه تاکنون دست‌کم سه هواپیما سلاح و تجهیزات در اختیار تروریست های جنوب شرق کشور قرار داده است.»

این مقام سپاه پاسداران اضافه کرده است که گروه های جیش العدل ، پژاک، کومله و دموکرات «از تجهیزات مدرنی برخوردارند و این نشان می دهد که آنها از حمایت های همه جانبه ایالات متحده، عربستان سعودی و هم پیمانان آنها در منطقه بهره می برند.»

محمد پاکپور در ادامه تاکید کرده که سپاه در مرزهای شمال غرب، غرب و جنوب شرق «یک امنیت قابل قبول» ایجاد کرده است.

وی همچنین از انجام یک سری اقدامات گسترده برای ایجاد امنیت در مرزهای شرق، شمال غرب و غرب ایران از جمله استحکام مرزها، محرومیت زدایی و استفاده از نیروهای بومی برای تامین امنیت منطقه خبر داده است.

عربستان هنوز به این اتهامات مقام سپاه پاسخ نداده است.

گروه جیش العدل که تاکنون بارها با نیروهای سپاه و مرزبانان ایران در استان سیستان و بلوچستان درگیر شده است، تعدادی از آنها را گروگان گرفته یا به قتل رسانده است، خود را مدافع «اهل سنت» در این استان می‌داند.

اما مقام‌های ایران این گروه را «تروریستی» و وابسته به کشورهای خارجی معرفی می‌کنند.

وزارت خارجه آمریکا هم تیرماه سال گذشته جیش العدل را به فهرست سازمان‌های تروریستی بین المللی خود اضافه کرد.

جمهوری اسلامی از گروه‌های مسلح مخالف خود در استان‌های غربی ایران از جمله احزاب مسلح کرد، با عنوان «گروه‌های تروریستی» و یا «ضد انقلاب» نام می‌برد. این گروه‌ها اما هدف از درگیری مسلحانه با جمهوری اسلامی را «دفاع از حقوق کردها» اعلام می‌کنند.

منابع: تسنیم و رادیو فردا
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG