لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۷ تهران ۰۸:۲۸

پاناما: تحقیقات درباره نفتکش سانچی ممکن است ماه‌ها یا سال‌ها طول بکشد


نفتکش سانچی پس از چندین روز حریق و انفجارهای متعدد در دریای شرق چین غرق شد.

فرناندو سولورزانو، یک مقام دریایی پاناما، روز جمعه ۲۹ دی گفته است تحقیقات در خصوص سانچی، نفتکش ایرانی که در دریای شرق چین دچار حادثه شد، ممکن است ماه ها یا سال ها طول بکشد.

به گزارش رویترز، این مقام پانامایی می گوید، بررسی ها نشان می دهد که «سانچی» همه مدارک معتبر را داشته است.

نفتکش سانچی که حامل ۱۳۶ هزار تن میعانات گازی به مقصد کره جنوبی بود، ۱۶ دی‌ماه با کشتی فله‌بر سی‌اف کریستال برخورد کرد. این نفتکش ۲۴ دی‌ماه پس از چندین روز حریق و انفجارهای متعدد در دریای شرق چین غرق شد. همه ۳۲ خدمه سانچی شامل ۳۰ ایرانی و ۲ تبعه بنگلادش در این حادثه کشته شدند. تنها جسد سه نفر از خدمه این کشتی پیدا شده است.

فرناندو سولورزانو به رویترز گفته است: هیچ نشانه ای در دست نیست که نشان دهد که غرق شدن این نفتکش به دلیل نقض پروتکل های امنیتی بوده است. ولی با این حال تحقیقات دراین زمینه ممکن است ماه ها یا سال ها طول بکشد.

این مقام پانامایی اضافه کرده است: نفتکش سانچی همه گواهی های فنی معتبر و تضمین های مالی لازم براساس قوانین بین المللی را در اختیار داشت.

فرناندو سولورزانو همچنین گفته است، یک تیم بین المللی متشکل از کارشناسان، پاناما، ایران، چین و هنگ کنگ جعبه سیاه سانچی را مورد بررسی قرار می دهند.

رویترز می گوید، هر چند سانچی یک نفتکش ایرانی است اما در پاناما به ثبت رسیده است. بسیاری از کشورهای جهان کشتی های خود را در این کشور به ثبت می رسانند و هم اکنون بیش از هشت هزار کشتی در پاناما به ثبت رسیده است.

در همین زمینه، علیرضا ایروش، سرکنسول ایران در شانگهای در مورد نحوه بررسی جعبه سیاه نفتکش سانچی گفت: با دقت و حساسیت بالا به دنبال بررسی جعبه سیاه سانچی هستیم. مسایل حقوقی مربوط به باز کردن جعبه سیاه را با ظرافت کامل و به صورت حقوقی پیگیری کرده ایم و در حال رایزنی با مشاوران خود در این زمینه هستیم.

او با اشاره به اینکه هر کدام از طرف های این موضوع سه روز مهلت دارند دیدگاه های خود را در مورد نحوه بررسی جعبه سیاه ارایه کنند گفت: ما نیز با بررسی تمام مدارک و شواهد، دیدگاه های خودمان را ارایه کرده ایم.

به گفته وی برای زمان و نحوه بررسی جعبه سیاه سانچی باید نمایندگان ایران، چین، هنگ کنگ، بنگلادش و پاناما به توافق برسند که هنوز در حال رایزنی برای این موضوع هستند.

فرستادن ربات زیردریایی به محل حادثه سانچی

در همین حال، خبرگزاری تسنیم می گوید، قرار است ربات جستجوگر زیردریایی، به درون نفتکش سانچی ارسال شود تا بتوان از آخرین وضعیت این نفتکش و سرنشینان آن، اطلاعات جدیدی بدست آورد.

طبق اعلام شرکت ملی نفتکش ایران، تیمی در حال اعزام به منطقه سانحه سانچی است که با استفاده از ROV (ربات زیر آبی) بتواند از کم و کیف وضعیت نفتکش، بررسی وضعیت اجساد باقی مانده احتمالی (در صورت امکان)، میزان آسیب دیدگی سازه و ساختمان اصلی نفتکش و همچنین برآورد مقدار آلودگی ایجاد شده در محیط اطراف سانحه اطلاعاتی کسب کند.

با استفاده از گزارش ها رویترز، ایرنا و رادیو فردا؛ خ.ک

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG