لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۹:۴۹

مایک پنس: آمریکا ظهور یک دیکتاتور در ونزوئلا را نخواهد پذیرفت


مایک پنس

معاون رئیس‌جمهوری آمریکا که در اوج تنش‌ها در ونزوئلا به آمریکای لاتین سفر کرده، تاکید کرده واشینگتن ظهور دیکتاتور در ونزوئلا را نخواهد پذیرفت و او معقتد است همچنان راه‌حلی مسالمت‌آمیز برای بحران وجود دارد.

همزمان کلمبیا از گفته‌های دونالد ترامپ در مورد اقدام نظامی احتمالی، انتقاد کرده‌است.

سفر مایک پنس به کشورهایی در مرکز و جنوب قاره آمریکا، با دیدار از کلمبیا، همسایه ونزوئلا آغاز شده‌است. مایک پنس در جریان دیدار با خوان مانوئل سانتوس، رئیس‌جمهوری کلمبیا، گفته ونزوئلا به سوی دیکتاتوری می‌رود، اما همچنان یافتن راه‌حلی مسالمت‌آمیز برای خشونت‌ها و تنش‌های سیاسی، شدنی‌ست.

سفر آقای پنس در حالی صورت گرفته که از یک طرف بحران فزاینده در ونزوئلا، با انتخابات مجلس موسسان، وارد مرحله تازه‌ای شده‌است، و از سوی دیگر، رئیس‌جمهوری ایالات متحده در جریان یک سخنرانی گفت واشینگتن اقدام احتمالی نظامی علیه کاراکاس را مردود نمی‌داند.

آمریکا در کنار دیگر کشورهای قاره آمریکا از انتخابات مجلس موسسان و وقایع اخیر در ونزوئلا انتقاد کرده‌است. این انتخابات که از سوی مخالفان نیکلاس مادورو، رئیس‌جمهوری ونزوئلا، تحریم شده بود، با هدف بازبینی قانون اساسی شکل گرفت. مخالفان می‌گویند این کار بخشی از اقدامات دولت برای سوق دادن کشور به‌سوی دیکتاتوری‌ست، مادورو می‌گوید «تنها راه ایجاد صلح و آرامش» در کشور است. با این وجود تنش‌ها و خشونت‌ها در این کشور همچنان ادامه دارد و بیش از ۱۲۰ نفر تا کنون جان خود را از دست داده‌اند.

کشورهای آمریکای لاتین به گفته‌‌های آقای ترامپ در مورد اقدام نظامی احتمالی نیز واکنش نشان داده و حتی سرسخت‌ترین منتقدان کاراکاس، از آن انتقاد کرده‌اند.

رئیس‌جمهوری کلمبیا در جریان دیدار با آقای پنس به این موضوع پرداخت و گفته ایالات متحده نباید یک واکنش نظامی به بحران فعلی را در نظر داشته باشد. خوان مانوئل سانتوس، دوستی بین کشور خود و ایالات متحده را ستوده و گفته «اما از آنجایی‌که دوستان باید واقعیت را به یکدیگر بگویند» او به معاون رئیس‌جمهوری آمریکا گفته اقدام نظامی «حتی نباید در نظر گرفته شود».

آقای پنس، آن‌طور که خبرگزاری‌ها مانند آسوشیتدپرس می‌گویند، گزینه نظامی را به‌طور مستقیم رد نکرده‌است. در مقابل او تاکید کرده دولت ایالات متحده، با بسیاری دیگر از کشورهای هم‌جوار ونزوئلا، برای فشار آوردن بر مادور و بازگشت آن کشور به مسیری دمکراتیک، هم‌کاری خواهد کرد.

معاون ترامپ در عین حال از تحریم‌های تازه علیه کاراکاس خبر داده‌است.

پنس پس از کلمبیا، به آرژانتین، شیلی و پاناما می‌رود. پیشتر یک مقام ارشد دولت آمریکا به خبرنگاران گفته بود انتظار می‌رود ونزوئلا از موضوعات اصلی گفت‌وگوها با مقام‌های هر چهار کشور باشد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG