لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۴:۵۳

سفر معاون ترامپ به آمریکای لاتین همزمان با مخالفت‌ها با تهدید نظامی ونزوئلا


طی ماه‌های گذشته بیش از ۱۲۰ نفر در خشونت‌های ونزوئلا جان خود را از دست داده‌اند

در حالی‌که شماری از کشورهای آمریکای لاتین، از جمله یکی از مهم‌ترین منتقدان رئیس‌جمهوری ونزوئلا، تهدید به اقدام نظامی در این کشور از سوی رئیس‌جمهوری آمریکا را رد کرده‌اند، معاون دونالد ترامپ، به مرکز و جنوب قاره سفر می‌کند.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات متحده در سخنانی در روز ۲۰ مرداد ماه، با اشاره به اعتراضات و خشونت‌های داخلی ونزوئلا گفت «ما گزینه‌های مختلفی در مورد ونزوئلا داریم، از جمله، در صورت لزوم، گزینه نظامی».

این گفته‌ها با انتقاد دولت نیکلاس مادورو روبه‌رو شد. اما علاوه بر این کشور، شماری از کشورهای آمریکای لاتین، از جمله کشوری مانند پرو از که از منتقدان سرسخت مادورو به‌شمار می‌رود، در بیانیه‌هایی به انتقاد از تهدید به اقدام نظامی پرداختند. مکزیک و کلمبیا نیز بیانیه‌های جداگانه‌ای در این مورد منتشر کردند.

همزمان بلوک منطقه‌ای «مروکوسور» در بیانیه‌ای گفته این ائتلاف استاده از گزینه نظامی علیه ونزوئلا را رد می‌کند. «مرکوسور» متشکل از آرژانتین، برزیل، پاراگوئه، اروگوئه و ونزوئلا است، اما ونزوئلا به دلیل خشونت‌ها و اتهام‌های واردشده به دولت مادورو، در حال حاضر از آن کنار گذاشته شده.

همزمان با واکنش‌ها به گفته‌های آقای ترامپ، قرا است مایک پنس، معاون رئیس‌جمهوری آمریکا، برای گفت‌وگو در مورد بحران فعلی در ونزوئلا، به مرکز و جنوب قاره آمریکا سفر کند.

آقای پنس نخست به کلمبیا، همسایه غربی ونزوئلا، سپس به آرژانتین، شیلی و پاناما خواهد رفت. یک مقام ارشد دولت آمریکا به خبرنگاران گفته انتظار می‌رود ونزوئلا یکی از موضوعات گفت‌وگوها با مقام‌های این چند کشور باشد.

این مقام دولتی تاکید کرده واشینگتن «چه زبانی و چه عملی» مخالف دولت مادورو است و لازم است که دیگر کشورهای منطقه نیز در پیوند با این موضوع متحد عمل کنند.

ونزوئلا در ماه‌های گذشته صحنه تنش‌ها و درگیری‌های شدیدی میان معترضان به دولت مادورو، و پلیس و نیروهای امنیتی بوده‌است. این اعتراضات با طرح آقای مادورو برای رای‌گیری و انتخابات انجام‌شده «مجلس موسسان» و بازبینی قانون اساسی شدت بیشتری گرفته‌است. معترضان، دولت را متهم به تلاش برای تغییر قانون اساسی، پایان دادن به پارلمان -که اکثریت در آن با مخالفان است- و سوق دادن کشور به سوی دیکتاتوری متهم کرده‌اند. مادورو می‌گوید برپایی مجلس موسسان «تنها راه ایجاد صلح و آرامش در کشور» است.

طی ماه‌های گذشته بیش از ۱۲۰ نفر در خشونت‌های ونزوئلا جان خود را از دست داده‌اند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG