لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۲ تهران ۰۷:۴۹

ائتلاف: روسیه از حضور نیروهای دمکراتیک سوریه در محلی که هدف قرار داد باخبر بود


سوخوی ۲۵ ارتش روسیه در لاذقیه [عکسی از مارس سال گذشته]

ائتلاف به رهبری آمریکا در بیانیه‌ای می‌گوید روسیه از حضور نیروهای دمکراتیک سوریه و مشاوران این ائتلاف، در محلی که هدف حمله هوایی قرار داده، باخبر بود.

جنگنده‌های روسی منطقه‌ای در شرق فرات، نزدیک دیرالزور در سوریه، را بمباران کرده‌اند. گروه «نیروهای دمکراتیک سوریه» که از حمایت ایالات متحده برخوردار است گفته نیروهایش هدف این حمله قرار گرفته‌اند.

گزارش‌ها نشان می‌دهد این نخستین رویارویی مستقیم نظامی میان ارتش روسیه و شبه‌نظامیان عمدتا کرد حاضر در «نیروهای دمکراتیک سوریه» است.

ساعاتی پس از انتشار گزارش این حمله، ائتلاف بیانیه‌ای صادر کرد و گفت «محلی را هدف قرار داده که روس‌ها از حضور نیروهای دمکراتیک سوریه و مشاوران ائتلاف در آن، مطلع بودند».

به گفته ائتلاف، مشاوران آن در محل حضور داشتند اما در جریان بمباران این منطقه آسیب ندیده‌اند. ائتلاف به رهبری ایالات متحده گفته است شماری از نیروهای دمکراتیک زخمی شده‌اند.

ژنرال پل فانک، فرمانده نیروهای ائتلاف، می‌گوید خط ارتباطی جلوگیری از رویارویی میان آمریکا و روسیه، در تمام مدت شبانه‌روز باز است. این ژنرال آمریکایی که به‌تازگی فرماندهی ائتلاف را برعهده گرفته می‌گوید «ما تمام تلاش خود را برای جلوگیری از رویارویی غیرضروری میان نیروهایی که داعش را دشمن مشترک می‌دانند، به کار می‌گیریم». این بیانیه در عین حال بر محفوظ بودن «حق دفاع» برای ائتلاف تاکید کرده‌است.

ایالات متحده و ائتلافی که رهبری می‌کند، و روسیه به‌طور جداگانه عملیات و حملاتی هوایی را در سوریه انجام می‌دهند و هر دو در حال پیش‌روی علیه «داعش» در شرق سوریه هستند.

دولت و نیروهای بشار اسد از حمایت مسکو و تهران برخوردار هستند و طی هفته‌های گذشته موفق شده‌اند پیشروی‌های گسترده‌ای در دیرالزور انجام دهند.

واشینگتن و مسکو به طور مشخص از رویارویی با یکدیگر خودداری کرده‌اند. رود فرات، به عنوان خطی در نظر گرفته شده که قرار است جلوی درگیری احتمالی را میان طرف‌ها بگیرد.

هرچند برخی رویارویی‌های غیرمستقیم پیش از این نیز گزارش شده بود که با واکنش طرف‌ها روبه‌رو شد. برای نمونه حملات ائتلاف به مواضع نیروهای وابسته به دولت روسیه یا شبه‌نظامیان حامی آن که واشینگتن می‌گوید پس از هشدارها و برای دفاع از نیروهای مورد حمایتش، انجام شده‌است.‌ روسیه رسما اعلام کرده بود حملات به نیروهای حامی دولت اسد، برای مسکو «قابل قبول نیست».

مسکو هنوز به گزارش حمله اخیر به نیروهای دمکراتیک و بیانیه ائتلاف، واکنشی نشان نداده‌است.

XS
SM
MD
LG