لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۹ تهران ۱۱:۳۲

پنتاگون: تعداد نیروهای آمریکایی در افغانستان به ۲۵۰۰ نفر کاهش یافت


وزير دفاع آمریکا روز جمعه ۲۶ دی اعلام کرد که ارتش این کشور طبق برنامه‌ریزی توانسته است تعداد نیروهای آمریکایی مستقر در افغانستان را به دو هزار و ۵۰۰ نفر کاهش دهد. این اقدام می‌تواند ناقض مصوبات دو هفته پیش کنگره آمریکا باشد.

به گزارش خبرگزاری آسوشيتدپرس، این کاهش نیرو اجرای بخش ديگری از توافق دولت دونالد ترامپ با گروه طالبان برای خروج تمامی سربازان، پرسنل اطلاعاتی و شرکت‌های امنیتی خصوصی آمريکايی از افغانستان تا ماه مه ۲۰۲۱ است. مذاکرات صلح بين حکومت افغانستان و طالبان در مراحل مقدماتی است و کاهش نظامیان آمریکایی می‌تواند وضعیت را برای دولت آینده آمریکا پیچیده کند.

فرماندهان ارشد نیروهای مسلح آمریکا به تعهد گروه طالبان به صلح اعتماد کامل ندارند ولی در گذشته اعلام کرده‌اند که با دو هزار و ۵۰۰ نیرو می‌توانند ماموریت خود در افغانستان را به خوبی انجام دهند.

کریستوفر میلر در آخرین روزهای کارش به عنوان سرپرست وزارت دفاع آمریکا روز جمعه گفت کاهش نیروها در افغانستان به دو هزار و ۵۰۰ نفر «گام مهمی در راستای پایان دادن دو دهه جنگ است».

او افزود: «آمریکا کماکان در موقعیتی است که به طالبان اجازه نخواهد داد از خاک افغانستان برای ضربه زدن به آمریکا استفاده کند.»

دونالد ترامپ در ماه نوامبر دستور این مورد جدید از کاهش نیرو در افغانستان را صادر کرد. او روز پنجشنبه ۲۵ دی گفت تعداد نیروهای آمریکایی در افغانستان به کمترین تعداد طی ۱۹ سال کاهش یافته است.

جو بایدن، رییس جمهور منتخب آمریکا که وعده داده یک نیروی محدود برای مقابله با گروه‌های تروریستی از جمله القاعده و داعش را در خاک افغانستان حفظ خواهد کرد اکنون با سئوالات متعددی در زمینه سیاست آمریکا در قبال افغانستان روبرو است. یکی از مهمترین سئوالات تداوم روند صلح بین حکومت افغانستان و گروه طالبان است.

هر چند فرماندهان نیروهای مسلح آمریکا در مورد کاهش عجولانه نیروهای این کشور در افغانستان هشدار داده بودند کریستوفر میلر، سرپرست وزارت دفاع در ماه نوامبر اعلام کرد که او دستور دونالد ترامپ را اجرا خواهد کرد.

متعاقب این دستور فرماندهان ارتش آمریکا طی هفته‌های اخیر حدود هزار و ۵۰۰ تن از نیروهای آن کشور را از افغانستان خارج کردند. در همین بازه زمانی آمریکا تعداد نیروهای خود در عراق را نيز از سه هزار نفر به دو هزار و ۵۰۰ نفر کاهش داده است.

صدور دستور کاهش نیروهای در نیمه ماه نوامبر از سوی برخی از سیاستمداران آمریکایی به دلیل پیچیده کردن کار دولت آینده مورد انتقاد قرار گرفت. ولی آقای ترامپ که هیچ‌گاه شکست در انتخابات را نپذیرفته بود با وجود مخالفت جمهوری خواهان کنگره حاضر نشد در این تصمیم تجدید نظر کند.

طبق لايحه دفاع ملی که حدود دو هفته پیش در کنگره آمریکا تصویب شد وزارت دفاع آمریکا حق ندارد از این بودجه برای کاهش نیرو در افغانستان استفاده کند. دونالد ترامپ این بخش از مصوبه کنگره را وتو کرد ولی مجالس قانونگذاری آمریکا در رای‌گیری مجدد وتوی او را لغو کردند.

کنگره آمریکا دو حالت استثنایی را برای معافیت از اجرای این مصوبه تعیین کرد. یکی صدور دستور ریاست جمهوری برای معافیت موردی از این مقررات و دیگری گزارش دقیق وزارت دفاع به کنگره است که ثابت کند کاهش بیشتر نیروها در افغانستان جان سربازان آمریکایی را به خطر نمی‌اندازد. وزارت دفاع آمریکا تا روز پنجشنبه ۲۵ دی هیچ یک از این الزامات را اجرا و به کنگره اطلاع نداده است.

سرپرست وزارت دفاع آمریکا در سخنان روز جمعه خود به هیچ یک از این الزمات اشاره نکرد ولی سخنگوی وزارت دفاع گفت دونالد ترامپ به دلیل اهمیت کاهش نیرو برای امنیت ملی دستور معافیت از اجرای مصوبات کنگره را امضا کرده است.

کریستوفر میلر روز جمعه افزود وزارت دفاع طرح‌های مربوط به خروج کامل نیروهای آمریکایی از افغانستان تا ماه مه امسال را آماده کرده ولی هر موردی از کاهش نیرو «کماکان مشروط» خواهد بود.

دلیل اصلی نگرانی‌ها و انتقادها از کاهش نیروهای آمریکایی ادامه حملات شدید طالبان علیه نیروهای دولتی افغانستان است. برخی از مقامات دولت دونالد ترامپ نیز در ماه‌های اخیر صحت سياست خروج کامل نیروهای آمریکایی همزمان با تداوم حملات طالبان را زیر سئوال برده‌اند.

با استفاده از گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس؛ ش.ر/س.ن

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG