لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ تهران ۰۱:۳۱

نتانیاهو: همه اعضای حماس خود را مُرده بدانند


بنیامین نتانیاهو
بنیامین نتانیاهو

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، چهارشنبه ۲۰ مهر پس از اولین نشست کابینه «اضطراری» کشورش، گفت که همه اعضای حماس خود را «مُرده» حساب کنند.

بنیامین نتانیاهو در نشستی به همراه بنی گانتس، از چهره‌های مهم اپوزیسیون این کشور، و یوآو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل تشکیل کابینه اضطراری را اعلام کرد.

یوآو گالانت نیز گفت که اسرائیل «حماس» را از روی زمین «محو» خواهد کرد.

بنی گانتس در این نشست به شهروندان اسرائیلی گفت که با کنار گذاشتن اختلافات در این کابینه حضور یافته است و همه با اتحاد آماده‌اند تا حماس را از روی زمین «محو کنند.»

آقای گانتس تاکید کرد که حضور او در کابینه اضطراری اقدامی «سیاسی» نیست، بلکه برای «سرنوشت» اسرائیل است.

بنیامین نتانیاهو و بنی گانتس، رهبر حزب میانه رو «اتحاد ملی» و وزیر سابق دفاع، در بیانیه مشترکی اعلام کردند که کابینه «اضطراری» تشکیل داده‌اند. یوآو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل نیز در کنار آنها در این کابینه حضور دارد.

اما یائیر لاپید، رهبر اپوزیسیون به این کابینه «اضطراری» نپیوسته است.

بنیامین نتانیاهو و بنی گانتس در بیانیه مشترکی گفته‌اند جایگاه یائیر لاپید در کابینه اضطراری محفوظ است.

یوآو گالانت نیز در این نشست که به صورت تلویزیونی پخش می‌شد، گفت: «آنچه [روز شنبه با حمله حماس] روی داد از سال ۱۹۴۵ برای یهودیان اتفاق نیفتاده است.»

وزیر دفاع اسرائیل در کنار بنیامین نتانیاهو و بنی گانتس، در یک برنامه تلویزیونی با قرائت بیانیه کابینه اضطراری٬ گفت: «ما حماس را محو خواهیم کرد.»

یوآو گالانت در ادامه اضافه کرد: «حماس، داعش غزه٬ از روی زمین محو خواهد شد. دیگر وجود نخواهند داشت»

در جریان حمله بی‌سابقه و غافلگیرانه حماس به اسرائیل دستکم هزار و دویست نفر کشته شدند. در همین حال، حملات تلافی‌جویانه اسرائیل به غزه تاکنون بیش از هزار و صد کشته برجای گذاشته است.

در حالی که اسرائیل خود را برای حمله زمینی به غزه آماده می‌کند، ارتش این کشور به حملات شدید و بمباران سنگین خود به باریکه غزه ادامه داده است.

طی روزهای اخیر همچنین اعلام شد که برق این منطقه تحت محاصره، قطع شده است.

در همین زمینه، آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد، در روز چهارشنبه از اسرائیل خواست تا فوری اجازه دهد که شهروندان غیرنظامی غزه به غذا، سوخت و آب دسترسی داشته باشند.

آقای گوترش گفت: «ما هم‌اکنون باید بدون هیچ مانعی امکان دسترسی انسان‌دوستانه [به غزه] را داشته باشیم.»

فولکر ترک، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، نیز یک روز قبل از آن گفته بود که «محاصره کامل» نوار غزه نقض قوانین بین‌المللی است.

با استفاده از رویترز و خبرگزاری فرانسه
XS
SM
MD
LG