لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ فروردین ۱۴۰۲ تهران ۲۲:۱۱

حمله به تأسیسات نظامی اصفهان؛ مشاور زلنسکی: اوکراین به شما هشدار داده بود


میخائیلو پودولیاک، مشاور رئیس‌جمهور اوکراین

میخائیلو پودولیاک، مشاور رئیس‌جمهور اوکراین، وقایع شامگاه شنبه هشتم بهمن در حمله به تأسیسات نظامی در اصفهان را «شب انفجاری در ایران» نامید و با اشاره به همدستی جمهوری اسلامی با روسیه در جنگ علیه اوکراین نوشت: «اوکراین به شما هشدار داده بود.»

آقای پودولیاک در پیام توئیتری خود نوشت: «منطق جنگ بی‌رحم و کشنده است، هم برای عاملانش و هم برای همدستان آنها هزینه‌های سنگینی به‌بار می‌آورد: وحشت در فدراسیون روسیه - بسیج بی‌پایان نیروها، پدافند موشکی در مسکو، سنگرسازی ۱۰۰۰ کیلومتر آن‌سوتر، آماده‌سازی پناهگاه‌های بمب. شب انفجاری در ایران - در تأسیسات تولید پهپاد و موشک، پالایشگاه‌های نفت. اوکراین به شما هشدار داده بود.»

بامداد دوشنبه، نور نیوز، رسانه وابسته به شورای عالی امنیت ملی ایران، این توئیت مشاور ولودیمیر زلنسکی را «پذیرش تلویحی مشارکت انتقام‌جویانه این کشور در حادثه شب گذشته در یک مجتمع کارگاهی وزارت دفاع در اصفهان» دانست و نوشت که این پیام، «پذیرش مسئولیتی است که می‌تواند تبعات حقوقی قابل ملاحظه‌ای برای کی‌یف به‌دنبال داشته باشد.»

نور نیوز نوشت که این اظهارات نشان‌دهنده «راهبرد مشترک» اوکراین و اسرائیل در «تهدید امنیت ایران» است و ضمن تهدید اوکراین افزود: «اگر دولت اوکراین رسماً از موضع اعلام شده اعلام برائت نکند باید آماده پذیرش مجموعه تبعات این موضع‌گیری غیر مسئولانه باشد.»

به‌دنبال اظهارات میخاییلو پودولیاک، مشاور رئیس‌جمهور اوکراین دربارهٔ حمله به تأسیسات نظامی در اصفهان، رسانه‌های داخلی در ایران گزارش دادند که کاردار اوکراین در تهران نیز به وزارت امور خارجه احضار می‌شود.

همچنین کاخ کرملین روز دوشنبه این حمله پهپادی را محکوم کرد و گفت که در حال تجزیه و تحلیل این اتفاق است.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی دفتر ریاست جمهوری روسیه به خبرنگاران گفت: «در هر صورت، تنها می‌توان چنین اقداماتی علیه یک کشور مستقل را محکوم کرد.»

شامگاه هشتم بهمن یکی از تاسیسات نظامی جمهوری اسلامی در اصفهان هدف یک حمله پهپادی قرار گرفت و مقام‌های جمهوری اسلامی مدعی شدند که این حمله تلفات جانی نداشت و آسیب زیادی نیز برجای نگذاشت.

یک روز پس از آن، روزنامه آمریکایی وال‌استریت جورنال از قول منابع آگاه ایالات متحده گزارش داد که حمله روز هشتم بهمن به یک تاسیسات نظامی در اصفهان کار اسرائیل بود.

این اولین بار نیست که حملات به مراکز نظامی و هسته‌ای جمهوری اسلامی به اسرائیل منتسب می‌شود.

همچنین این حمله در شرایطی صورت گرفت که یک هفته قبل از آن، هرتزل لوی، رئیس ستاد کل ارتش اسرائیل، به وال استریت جورنال گفته بود اسرائیل و آمریکا برای «بدترین سناریو» آماده می‌شوند.

او با اشاره به رزمایش مشترک اخیر آمریکا و اسرائیل گفت: «این رزمایش یک پیام روشن به ایران است، اگر آن‌ها اشتباه کنند، توانایی‌های تهاجمی ما آماده است».

همچنین این اولین بار نیست که آقای پودولیاک درباره ضرورت مجازات جمهوری اسلامی به دلیل کمک تسلیحاتی به روسیه برای جنگ علیه اوکراین اظهارنظر می‌کند.

او در اواخر مهرماه، در توئیتی نوشته بود: «ایران مسئول مرگ شهروندان اوکراینی است. حکومتی که شهروندان خود را سرکوب می‌کند به روسیه برای کشتن مردم در قلب اروپا تسلیحات هولناک می‌دهد. این نتیجه امتیاز دادن به یک رژیم خودکامه است و نشان می‌دهد که تحریم‌های فعلی کافی نیستند».

مشاور زلنسکی در آبان‌ماه نیز خواستار حمله به تاسیسات تولید پهپاد و موشک‌های بالستیک ایران شده بود که واکنش مقام‌های جمهوری اسلامی را برانگیخت.

همچنین جیک سالیوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید روز دوشنبه ۱۹ دی اعلام کرد که ارسال و فروش پهپادهای «مرگبار» ایران به مسکو برای کاربرد در تهاجم نظامی ادامه‌دار ارتش روسیه به اوکراین، ممکن است «مشارکت در جنایات جنگی» قلمداد شود.

پس از اینکه دولت اوکراین کمک تسلیحاتی جمهوری اسلامی به روسیه را فاش کرد، جامعه جهانی این اقدام را محکوم کرد. با این همه مقامات جمهوری اسلامی هرگونه کمک نظامی به روسیه را تکذیب کردند.

اما به گفته مقام‌های اوکراین، ایران تاکنون دست‌کم ۱۷۰۰ پهپاد تحویل روسیه داده که صدها فروند از آن‌ها برای هدف قرار دادن زیرساخت‌های غیرنظامی، از جمله شبکه برق این کشور و همچنین اماکن مسکونی به‌کار رفته‌اند.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیوفردا بخش ایران رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که با بودجه کنگره آمریکا و زیر نظر سازمان رسانه‌های جهانی ایالات متحده فعالیت می‌کند. رادیوفردا در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG