لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۶ تیر ۱۴۰۱ تهران ۲۲:۰۳

پومپئو: خامنه‌ای از یک انتخابات آزاد بیشتر از هر چیز دیگری می‌ترسد


وزیر خارجه ایالات متحده در حساب کاربری خود در توئیتر رهبر جمهوری اسلامی را متهم کرده است «که بیش از هرچیزی، از برگزاری یک انتخابات آزاد در هراس است».

مایک پومپئو در حساب کاربری خود در توئیتر، ساعتی پیش از آغاز رای‌گیری انتخابات مجلس شورای اسلامی، پرسیده «چرا خامنه‌ای حق حضور ۷۰۰۰ ایرانی و بیشتر را برای شرکت در انتخابات سلب کرد؟».

اشاره وزیر خارجه آمریکا به رد صلاحیت‌های گسترده توسط شورای نگهبان است. اعضای شورای نگهبان از سوی رهبر جمهوری اسلامی و رئیس قوه قضائیه -که خود از سوی رهبر انتخاب می‌شود- برگزیده یا معرفی می‌شوند.

مایک پومپئو در ادامه توئیت خود نوشته «چون او [رهبر جمهوری اسلامی] از یک انتخابات آزاد، بیش از هر چیز دیگری در هراس است».

آقای پومپئو سپس به تحریم‌های تازه دولت دونالد ترامپ علیه شورای نگهبان اشاره کرده است.

وزارت خزانه‌داری آمریکا اول اسفند، به فاصله یک روز مانده به انتخابات مجلس شورای اسلامی، چندین عضو شورای نگهبان را تحریم کرد.

احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان، در راس تحریم‌ها است؛ و در کنار او نیز محمد یزدی عضو فقهای شورای نگهبان، عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورا، سیامک ره‌پیک و محمد حسن صادقی مقدم، از اعضای حقوقدان شورای نگهبان قرار دارند.

برایان هوک، مسئول سیاست‌های وزارت خارجه آمریکا در امور ایران، در گفت‌وگویی با رادیو فردا گفته «اگر جمهوری اسلامی واقعا جمهوری است نباید از صدا و نظرات مردم خود بترسد».

در واکنش به این تحریم‌ها سخنگوی شورای نگهبان ضمن «ابراز خوشحالی» گفته «آمریکا در طول ۴۱ سال‌ گذشته همیشه تهدیدات و دشمنی‌هایی با مردم ایران داشته و پاسخ خود را گرفته است».

انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس خبرگان در ایران در حال حاضر در جریان است.

بر اساس گزارش‌ها بین ۱۴ هزار نفر تا ۱۶ هزار نفر برای رقابت بر سر ۲۹۰ کرسی‌ مجلس شورای اسلامی ثبت‌نام کرده بودند که تنها صلاحیت شش هزار و ۸۵۰ نفر از سوی شورای نگهبان تایید شده است.

منابع: توئیتر، ایسنا، رادیو فردا

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG