لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۹ تهران ۱۹:۳۷

خبرخوان

انتقاد آمریکا از جلوگیری از فعالیت پزشکان بدون مرز در ایران

مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا

مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، روز چهارشنبه در پیامی توئیتری نوشت که «رژیم ایران سازمان پزشکان بدون مرز را که در حال برپایی یک بیمارستان صحرایی برای آسیب‌پذیرترین بیماران مبتلا به ویروس کرونا در ایران بودند، از کشور بیرون انداخت.»

او در پیام خود افزود که «مردم ایران قدیمی‌ترین قربانیان این رژیم هستند.»

سازمان پزشکان بدون مرز برای کمک به مقابله با شیوع کرونا به اصفهان رفته بود اما مقام‌های جمهوری اسلامی بدون ارائه توضیحی از آنها خواستند که ایران را ترک کنند.

خبرگزاری ایسنا روز سه‌شنبه گزارش داد که سفر پزشکان بدون مرز به ایران «با هماهنگی کامل وزارت اطلاعات» صورت گرفته بود و این گروه تجهیزات کاملی برای بیمارستان صحرایی ۴۸ تخته داشت که ارزش آن «بر خلاف رقم‌های تحقیرآمیز ادعاشده» بالغ بر ۹۷۰ هزار یورو بود؛ با این حال این خبر بعدا از خروجی این خبرگزاری حذف شد.

عباس رضایی، استاندار اصفهان، امروز چهارشنبه خبر داد که حضور پزشکان بدون مرز در اصفهان به دستور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به‌طور کل منتفی شد.

توقف فعالیت پزشکان بدون مرز از ایران پس از آن صورت گرفت که رهبر جمهوری اسلامی از «جنگ بیولوژیکی» سخن گفت و در سخنرانی نوروزی‌اش، تلویحاً آمریکا را متهم به «تولید این ویروس» کرد.

اعزام هیات پزشکان بدون مرز و تجهیزات آنها با اعتراض برخی از اصول‌گرایان و رسانه‌های نزدیک به سپاه پاسداران نیز روبرو شد. از جمله حسین شریعتمداری، نماینده رهبر جمهوری اسلامی در روزنامه کیهان، با اشاره به سخنان روز یکشنبه آیت‌الله علی خامنه‌ای از حضور این گروه در ایران انتقاد کرد.

در ادامه انتقاد برخی از مقام‌های جمهوری اسلامی از دستور به توقف فعالیت پزشکان بدون مرز از ایران، علی مطهری، نماینده مجلس، نیز از وزیر بهداشت خواست به مردم توضیح بدهد چه نهادی در این زمینه تصمیم‌گیر بوده است.

سازمان پزشکان بدون مرز می‌گوید از این تصمیم به‌شدت شگفت‌زده شده است.

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

سازمان جهانی بهداشت اتهام «همسویی با چین» را رد کرد

مقامات سازمان جهانی بهداشت روز چهارشنبه ۲۰ فروردین اتهام «همسویی» خود با چین را رد و تاکید کردند اکنون که جهان در میانه بحران همه‌گیری کرونا به‌ سر می‌برد، زمان مناسبی برای کاهش بودجه این سازمان نیست.

یک روز قبل از این دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات متحده، با انتقاد شدید از سازمان جهانی بهداشت گفته بود که این نهاد به هنگام شیوع ویروس کرونا توصیه‌های اشتباهی به سود چین کرده بود.

آمریکا بزرگترین حامی مالی این سازمان است و واشینگتن اعلام کرده که کمک‌های خود را کاهش خواهد داد.

این موضع واکنش هانس کلوگ، مدیر سازمان جهانی بهداشت در اروپا، را به‌دنبال داشت که عنوان کرد: «ما هنوز در مرحله حاد یک بیماری همه‌گیر به‌سرمی‌بریم و از این رو زمان مناسبی برای کاهش کمک‌های مالی نیست».

بروس ایلوارد، مشاور ارشد مدیرکل سازمان جهانی بهداشت، نیز از روابط این سازمان با چین دفاع کرد و گفت که همکاری آنها با مقامات چین برای شناخت این بیماری و شیوع آن مهم بوده است.

ایالات متحده پارسال ۴۰۰ میلیون دلار به سازمان بهداشت جهانی کمک کرد در حالی که کمک‌های مالی چین در همان سال ۴۴ میلیون دلار بوده است.

همتی: یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار از دارایی‌های ایران در لوکزامبورگ رفع توقیف شد

دادگاهی در لوکزامبورگ درخواست آمریکا برای اختصاص ۱.۶ میلیارد دلار دارایی ایران به بازماندگان حادثه ۱۱ سپتامبر را رد کرده بود

رئیس کل بانک مرکزی ایران اعلام کرد که یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار از دارایی‌های این بانک در کلیراستریم لوکزامبورگ رفع توقیف شده است.

عبدالناصر همتی روز چهارشنبه ۲۰ فروردین خبر داد که با حکم یک دادگاه، این مبلغ رفع توقیف شده و با حکم دادگاه دیگری از انتقال آن به آمریکا جلوگیری شده است.

آقای همتی توضیح بیشتری در این زمینه نداده است و اعلام نکرده که این مبلغ در آن بانک باقی مانده یا به ایران منتقل شده است.

دادگاهی در لوکزامبورگ فروردین ماه پارسال درخواست آمریکا برای توقیف و مصادره ۱.۶ میلیارد دلار دارایی ایران و اختصاص آن به بازماندگان حادثه تروریستی ۱۱ سپتامبر را رد کرده بود. محسن محبی، نماینده رابط ایران در دیوان بین‌المللی دادگستری، اعلام کرده بود که این حکم قطعی نیست.

در پی شکایت جمعی از بازماندگان حادثه تروریستی ۱۱ سپتامبر از ایران برای دریافت غرامت، دادگاهی در نیویورک در سال ۲۰۱۲ مقرر کرد که تهران به خانواده‌ها و بازماندگان قربانیان حملات به مرکز تجارت جهانی در شهر نیویورک و پنتاگون ۷.۵ میلیارد دلار بپردازد.

ایران قبل از آغاز تحریم‌های بین‌المللی در سال ۲۰۱۲ میلادی حدود ۱.۶ میلیارد دلار دارایی نزد یک شرکت نقل‌ و انتقال ارز لوکزامبورگی به نام «کلییر استریم» داشت که این رقم به خاطر تحریم‌ها مسدود شد، اما بعد از لغو تحریم‌ها نیز به خاطر رأی دادگاه آمریکایی و مراجعه بازماندگان حملات ۱۱ سپتامبر به دادگاه لوکزامبورگ، این دارایی مسدود ماند.

روسیه: افت طبیعی تولید نفت آمریکا نباید در توافق کاهش تولید لحاظ شود

دمیتری پسکوف، سخنگوی ریاست جمهوری روسیه

دمیتری پسکوف، سخنگوی ریاست جمهوری روسیه، روز چهارشنبه اعلام کرد افت طبیعی تولید نفت آمریکا در محاسبه میزان تعهد ایالات متحده به کاهش تولید نفت نباید لحاظ شود.

اظهارات وی یک روز بعد از انتشار گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا منتشر شده است که می‌گوید تولید نفت این کشور در سال جاری میلادی نسبت به سال ۲۰۱۹ حدود نیم میلیون بشکه در روز کاهش پیدا خواهد کرد.

قرار است پنج‌شنبه هفته جاری اوپک و کشورهای هم‌پیمان موضوع کاهش تولید نفت برای افزایش قیمت آن را مذاکره کنند. این مجموعه از آمریکا و کانادا نیز می‌خواهند به توافق کاهش تولید نفت ملحق شوند.

این اجلاس قرار بود دوشنبه برگزار شود، اما تا روز پنج‌شنبه به تعویق انداخته شد.

بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت ایران روز چهارشنبه اعلام کرد باید اوپک و کشورهای هم‌پیمان و دیگر کشورهای جدیدی که قرار است به توافق کاهش تولید نفت ملحق شوند، قبل از اجلاس پنج‌شنبه دقیقا مشخص کنند چه میزان تولید خود را کاهش خواهند داد و روی این موضوع قبلا توافق شود، وگرنه شکست مذاکرات می‌تواند حتی قیمت‌های نفت را بیشتر از سابق کاهش دهد.

قبلا دونالد ترامپ رئیس‌ جمهوری آمریکا گفته بود احتمالا روسیه و عربستان تولید روزانه خود را ۱۰ میلیون بشکه در روز کاهش دهند تا بازارها به ثبات برسد.

وی گفته بود آمریکا نیز آماده پیوستن به مذاکرات است. اما معلوم نیست این کشور تمایلی به کاهش تولید داشته باشد یا نه. ترامپ دوشنبه تهدید کرد اگر عربستان و روسیه به توافق نرسند، بر واردات نفت از آنها تعرفه بالایی وضع خواهد کرد.

قیمت نفت برنت از حدود ۷۰ دلار در ابتدای سال، به خاطر شیوع کرونا و شکست اوپک و کشورهای هم‌پیمان برای کاهش دوباره تولید نفت، به حدود ۲۰ دلار سقوط کرد، اما بعد از اعلام آمادگی این کشورها برای مذاکرات بیشتر، دوباره به نزدیک ۳۳ دلار افزایش یافت.

زیان ۷۰۰ میلیارد دلاری ثروتمندان جهان از شیوع کرونا

دونالد ترامپ در جلسه مطبوعاتی روزانه خود در کاخ سفید

نشریه فوربز در تازه‌ترین گزارش سالانه از وضعیت میلیاردرهای جهان می‌گوید، ثروت آنها از ۸.۷ تریلیون دلار در سال گذشته به ۸ تریلیون دلار در سال جاری سقوط کرده است.

شیوع ویروس کرونا بر درآمد شرکت‌ها تاثیر منفی داشته و ارزش سهام آنها را به شدت کاهش داده است.

این گزارش همچنین می‌گوید شمار میلیاردرهای جهان از ۲۳۵۳ نفر در سال گذشته میلادی به ۲۰۹۵ نفر کاهش پیدا کرده است که نشان می‌دهد ۲۶۷ نفر از این فهرست خارج شده است.

همچنین تقریبا نیمی از ثروتمندان جهان با افت دارایی مواجه شده‌اند.

جف بزوس رئیس و موسس شرکت آمازون اگرچه ۱۸ میلیارد دلار از دارایی‌های خود را از دست داده، اما باز هم با ۱۱۳ میلیارد دلار دارایی، در صدر فهرست ثروتمندان جهان است.

اما دارایی‌های بیل گیتس، بنیانگذار مایکروسافت ۱.۵ میلیارد دلار افزایش پیدا کرده و هم اکنون با ۹۸ میلیارد دلار دارایی، دومین ثروتمند بزرگ جهان است.

این گزارش همچنین می‌گوید ثروت دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا طی یک ماه گذشته یک میلیارد دلار افت کرده و به ۲.۱ میلیارد دلار رسیده و هم اکنون جایگاه هزار و یکم را در لیست ثروتمندان جهان دارد.

جذب ۱۵۰۰ نفر برای خبر دهی و «پیشگیری از جرم» در استان همدان

یک مقام دادگستری همدان از جذب نزدیک به ۱۵۰۰ «ناظر و دیدبان پیشگیری از جرم» در این استان خبر داد. این افراد قرار است «تخلفات» درونی سازمان‌های خصوصی و دولتی را به قوه قضائیه منتقل کنند.

به گزارش روز چهارشنبه، ۲۰ فروردین، در خبرگزاری رسمی قوه قضائیه، میزان، حسین عسگری، مدیر پیشگیری از وقوع جرم دادگستری همدان این خبر را اعلام کرده است.

به گفته این مقام،‌ جذب این افراد با هدف «مشارکت مردمی و استفاده بهینه از ظرفیت نیرو‌های مردمی متعهد و مجرب در راستای دریافت گزارش وقوع تخلف و جرم» صورت گرفته است.

شبکه پیشگیری از وقوع جرم به منظور تحقق بند سوم «سیاست‌های کلی قضایی» که سال ۸۸ به قوه قضاییه ابلاغ شد، در سال ۱۳۹۵ احیا شد.

شبکه «دیده‌بان» یا «ستاد مردمی پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه» از سال ۸۳ با عنوان «ستادهای پیشگیری و حفاظت اجتماعی» در دادگستری‌ها فعال بود اما فعالیت‌های آن از سال ۹۵ گسترش یافت.

فعالیت‌های مربوط به سازماندهی نیرو‌های این شبکه از طریق سایتی به نام «سجام» (سیستم جامع اطلاعات مردمی) انجام می‌شود.

مهدی رحیمی، دبیر اجرایی سامانه سجام در سال ۹۶ به خبرگزاری ایسنا گفته بود این شبکه در تمام استان‌ها نیرو جذب می‌کند اما این به معنای استخدام کردن مردم نیست.

با این حال به گفته وی، این افراد پس از ثبت‌نام، آموزش دیده و سازماندهی می‌شوند که چگونه گزارش‌های خود را تهیه و ارسال کنند.

وزارت اطلاعات و نهادهای انتظامی ایران بارها در گزارش‌های خود اعلام کرده‌اند که به واسطه «خبرهای مردمی»، متوجه تخلفات و جرائم شده‌اند.

با پایان منع رفت‌وآمد در ووهان ده‌ها هزار نفر از این شهر خارج شدند

پس از ۷۶ روز تعطیلی کامل و ممنوعیت خروج از شهر ووهان، کانون اصلی وقوع بحران کرونا، چین روز چهارشنبه به بخشی از این محدودیت‌ها پایان داد.

این شهر ۱۱ میلیون نفری از بیش از دو ماه پیش که برای اولین بار در آن ویروس کرونا مشاهده شد، در محاصره مأموران انتظامی بوده و اکنون به گفته مسئولان با باز شدن راه‌ها، تنها از طریق راه آهن بیش از ۵۵ هزار نفر طی روز چهارشنبه در حال خروج از ووهان هستند.

به گفته مسئولان راه‌آهن چین، حدود ۴۰ درصد از این مسافران راهی منطقه دلتای رود مروارید، از قطب‌های اصلی تولید در چین، هستند.

چین می‌گوید شیوع کرونا از ماه گذشته در این کشور تحت کنترل درآمده و به گفته دولت تمامی موارد جدید ابتلا افرادی هستند که از خارج آمده‌اند.

بر اساس آمارهای رسمی بیش از ۵۰ هزار نفر در ووهان آلوده به کرونا شده‌اند و بیش از ۲۵۰۰ نفر از آنها جان باختند.

آمار مرگ بر اثر کرونا در ووهان حدود ۸۰ درصد از کل مرگ‌ومیرهای کرونایی در چین است.

درستی آمارهای اعلام‌شده توسط دولت چین البته از سوی مقامات آمریکایی و حتی وزارت بهداشت ایران محل شک و تردید دانسته شده است.

کاظم خاوازی به عنوان وزیر جهاد کشاورزی ایران تایید شد

مجلس شورای اسلامی ایران صلاحیت کاظم خاوازی به عنوان وزیر پیشنهادی حسن روحانی برای جهاد کشاورزی را تائید کرد.

به گزارش روز چهارشنبه، ۲۰ فروردین، در خبرگزاری ایسنا، از میان ۲۱۰ نماینده حاضر در جلسه علنی امروز مجلس، ۱۹۶ نماینده به خاوازی رای موافق، ۱۵ نفر رای مخالف و چهار نفر رای ممتنع دادند.

آقای خاوازی پیش از این معاون وزیر و رئیس موسسه تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی بود.

وزیر پیشین جهاد کشاورزی ایران محمود حجتی بود که به‌ دنبال اصرار مجلس به استیضاح وی، از سمت خود استعفا کرد. او از دولت اول حسن روحانی، وزیر جهاد کشاورزی بود.

نمایندگان مجلس دلایلی چون «عدم رعایت مفاد اقتصاد مقاومتی و رها کردن تولید داخلی»، «عدم حمایت از صادرکنندگان» و بی‌توجهی وی به «تخلفات مالی» وزارتخانه تحت نظر وی را از دلایل استیضاح حجتی عنوان می‌کردند.

در جریان بررسی صلاحیت کاظم خاوازی، محمود صادقی و حسین مقصودی نمایندگان تهران و سبزوار به عنوان مخالف و هادی قوامی، علی‌محمد مرادی و محمدعلی وکیلی نمایندگان اسفراین، قروه و تهران به عنوان موافق صحبت کردند.

محمود صادقی در مخالفت با وزارت آقای خاوازی گفت که وی «گرفتار همان گلوگاه‌های فسادی خواهد شد که در دوره آقای محمود حجتی اتفاق می‌افتد. برنامه ایشان شعاری و اغراق‌گونه است.»

با این حال آقای خاوازی قول داد: «با هر نوع پیگیری که شده حق کشاورزان را در زمینه قیمت‌های تضمینی پس بگیرم.»

قصد سناتورهای آمریکایی برای مذاکره با عربستان بر سرِ کاهش تولید نفت

سناتور کوین کریمر (در تصویر) و سناتور دن سالیوان قرار است با عربستان تماس بگیرند

یک منبع آگاه خبر می‌دهد سناتورهای جمهوری‌خواه آمریکا که لایحه‌ای را برای تحت فشار گذاشتن عربستان سعودی جهت کاهش تولید نفت ارائه کرده‌اند، روز شنبه با مقامات سعودی تماس خواهند گرفت.

لایحه سناتورهای آمریکایی تهدید می‌کند که اگر عربستان از تولید نفت خود نکاهد، آمریکا موشک‌های پاتریوت و سامانه‌های پدافندی «تاد» خود را از خاک عربستان خارج کرده و آنها را در جای دیگری در خاورمیانه مستقر خواهد کرد.

قیمت‌های جهانی نفت طی هفته‌های گذشته به شدت سقوط کرده و با این شرایط، بخشی از نفت تولیدی آمریکا صرفه اقتصادی ندارد و پیش‌بینی می‌شود که این کشور به زودی دوباره به واردکننده نفت تبدیل شود.

عربستان که در ماه فوریه، روزانه ۹.۷ میلیون بشکه تولید نفت داشت، در نظر دارد تا ماه آینده تولیدش را به ۱۲.۳ میلیون بشکه برساند، موضوعی که به نگرانی‌ از افت بیشتر قیمت نفت دامن زده است.

آمریکا می‌گوید با پایین آمدن قیمت‌ها، تولیدکنندگان نفت در آمریکا خودبه‌خود تولید را هم کاهش داده‌اند، اما عربستان و روسیه در رقابت برای به‌ دست آوردن سهم بیشتری از بازار نفت چنین نکرده‌اند.

جمعی از سناتورهای جمهوری‌خواه آمریکا با ارسال نامه‌ای به مایک پومپئو، وزیر خارجه این کشور، درخواست کرده‌اند با عربستان مذاکره کرده و این کشور را به خروج از سازمان نفتی اوپک ترغیب کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، منبع آگاه که نخواسته نامش فاش شود گفته است که در تماس سناتورهای جمهوری‌خواه با مقام‌های سعودی که قرار است روز شنبه، ۲۳ فروردین، انجام شود موضوع ثبات بازارهای جهانی به بحث گذاشته خواهد شد؛ او جزئیات بیشتری ارائه نکرده است.

دولت سنگاپور مهمانی‌های خصوصی و خانوادگی را هم «به‌دلیل کرونا» ممنوع کرد

مناطق مرکزی و توریستی سنگاپور، در کنار مناطق کاری و تجاری آن، از جمعیت خالی شده، فروشگاه‌ها و مغازه‌ها تعطیل شده‌اند

دولت سنگاپور در ادامه افزایش دوباره موارد ابتلا به ویروس کرونا، قوانین سختگیرانه‌تری وضع کرده، که در عمل مانع از گرد آمدن اعضای خانواده، برگزاری مهمانی‌های خصوصی، و دیدار دوستان و آشنایان می‌شود.

واکنش سنگاپور به موج اولیه ناشی از شیوع ویروس کرونا فرای مرزهای چین، بارها به‌عنوان یک نمونه موفق در رسانه‌های جهانی بازتاب یافته است. اما این دولت-‌شهر کوچک و غنی در جنوب شرق آسیا با موج تازه‌ای از شیوع ویروس روبه‌رو شده‌است.

دولت سنگاپور برای مقابله با موج دوم دست به اقدامات پیشگیرانه شدیدی زده‌است.

تازه‌ترین قوانینی که در این کشور وضع شده مانع از گرد هم آمدن دوستان و اعضای خانواده در محیط‌های خصوصی، حتی در خانه افراد می‌شود.

آن‌طور که وزیر بهداشت سنگاپور گفته جمع شدن افرادی که در یک محل با هم زندگی نمی‌کنند عملا ممنوع خواهد بود.

قوانین تازه به وزارت بهداشت سنگاپور اجازه می‌دهد مانع از هرگونه تجمع یا گردهمایی شود، یا آن را محدود کند و یا در مورد شرکت‌کنندگان در چنین تجمعاتی تصمیم‌گیری کند.

وزارت بهداشت مشخصا اعلام کرده است «ما اجازه گردهمایی‌های اجتماعی را نمی‌دهیم، از جلمه مهمانی‌های خصوصی، جمع شدن دوستان و اعضای خانواده. شخص حقیقی می‌تواند برای ارائه کمک‌های روزانه، از جمله به سالخوردگان، و یا مسائل مربوط به مراقبت از کودکان، به دیدار اعضای خانواده‌اش برود».

پارلمان سنگاپور این قانون را روز ۱۹ فروردین تصویب کرده است. البته این مقررات «موقتی» توصیف شده، با این حال برخی نهادهای بین‌المللی در مورد وضع این قوانین و احتمال تمدید آن‌ها برای مدتی نامعلوم، در کشورهای آسیایی که دارای سیستم باز سیاسی نیستند، ابراز نگرانی کرده‌اند.

هفته پیش نیز رئیس‌جمهوری فیلیپین، با هشداری شدید به کسانی که قوانین و مقررات قرنطینه و محدودیت‌های آمد و شد را رعایت نمی‌کنند، خطاب به ارتش و پلیس کشورش گفته بود «اگر مشکلی وجود داشت، اگر اتفاقی افتاد و افراد با شما درگیر شدند و زندگی شما به خطر افتاد، با تیر بزنید و بکشید».

سازمان ملل متحد «به‌تاکید» از کشورها خواسته است واکنشی‌ مناسب به بحران کرونا نشان دهند و از اقدامات تبعیض‌آمیز یا اقداماتی که هدف آن‌ها تنها مقابله با مخالفت‌هاست دوری کنند.

مدیرعامل توئیتر یک میلیارد دلار از ثروت خود را برای حل پیامدهای کرونا صرف می‌کند

جک دورسی، مدیرعامل توییتر

جک دورسی، مدیرعامل توییتر و از بنیانگذاران این شبکه اجتماعی، روز سه شنبه اعلام کرده است که یک میلیارد دلار تقریبا معادل ۲۸ درصد از ثروت خود را جهت کاهش آلام بیماری کرونا در سراسر جهان اهدا می‌کند.

جک دورسی در یک سری توئیت گفته است، پس از خلع سلاح این بیماری همه گیر، این پول به مسائلی مانند بهداشت و آموزش دختران و اقشار کم درآمد اختصاص خواهد یافت.

وی تصریح کرده است، این پول را از نه از دارایی‌های توییتر، بلکه از سهام خود به پیامدهای ویروس کرونا اختصاص خواهد داد.

شمار قربانیان کرونا در جهان در روز سه‌شنبه ۱۹ فروردین از مرز ۸۰ هزار نفر و شمار مبتلایان به حدود ۱.۴ میلیون نفر اوج گرفته است.

سرپرست نیروی دریایی آمریکا استعفا کرد

توماس مودلی

منابع مطلع به خبرگزاری رویترز گفته‌اند، توماس مودلی، سرپرست وزارت نیروی دریایی آمریکا به دلیل نحوه برکناری فرمانده ناو هواپیمابر تئودور روزولت از سمت خود استعفا کرده است.

سی ان ان گزارش داده است توماس مودلی استعفای خود را به وزیر دفاع آمریکا ارائه کرده و استعفای او پذیرفته شده است.

اما رویترز می‌گوید، هنوز معلوم نیست که استعفای او پذیرفته شود.

پیش از این نمایندگان دموکرات در کنگره آمریکا از نحوه برکناری برت کروزیر انتقاد کرده و خواستار کناره گیری توماس مودلی شده بودند.

برت کروزیر، فرمانده ناو هواپیمابر تئودور روزولت، هفته گذشته در نامه‌ای در خصوص چالش‌ها پیش رو برای قرنطینه کردن ملوانان این ناو هواپیمابر هشدار داده و خواستار اقدامی قاطع در این مورد شده بود. این نامه به رسانه‌های درز کرد و واکنش‌هایی در پی داشت.

چند روز بعد توماس مادلی گفته بود که فرمانده این ناو هواپیمابر به دلیل «اشتباه در داوری» از کار برکنار شده است.

آمریکا ماه ژوئن درباره حضور نظامی خود با عراق مذاکره می‌کند

مایک پومپئو٬ وزیر خارجه آمریکا

وزیر خارجه آمریکا می‌گوید مذاکرات درباره حضور نظامی آمریکا در عراق در ماه ژوئن سال جاری انجام خواهد شد.

مایک پومپئو٬ وزیر خارجه ایالات متحده سه‌شنبه بدون اشاره به برنامه آتی آمریکا درباره حضور نظامی در عراق اعلام کرد در «مذاکرات استراتژیک» که برای نیمه ژوئن برنامه‌ریزی شده است، این موضوع مطرح خواهد شد.

آمریکا ۵۲۰۰ نیروی نظامی در عراق دارد و بعد از کشته شدن قاسم سلیمانی فرمانده نیروهای قدس سپاه پاسدارن در عراق در دی‌ماه پارسال توسط پهپادهای آمریکایی در نزدیکی فرودگاه بغداد، پارلمان عراق رای به خروج نیروهای خارجی از کشور داد.

قبلا آمریکا تهدید کرده بود که اگر عراق چنین درخواستی دارد، باید میلیاردها دلار هزینه‌ای که آمریکا در پایگاههای نظامی این کشور انجام داده را پرداخت کند، وگرنه تحریم می‌شود.

پومپئو می‌گوید در مذاکرات آتی واشنگتن و بغداد، موضوع همه‌گیری ویروس کرونا و تاثیر افت چشمگیر قیمت نفت بر اقتصاد عراق، همچنین راههای تثبیت امنیت این کشور و ممانعت از هدر رفتن تلاشها برای مبارزه با داعش، مورد بررسی قرار خواهد گرفت و موضوع حضور نظامی آمریکا در عراق نیز یکی از موضوعات مذاکرات است.

آمریکا دوباره به وارد کننده نفت تبدیل می‌شود

تانکر نفتکش (عکس از آرشیو)

اداره اطلاعات انرژی آمریکا طی گزارشی که سه‌شنبه در سایت رسمی خود منتشر کرد، می‌گوید، این کشور در سه ماهه سوم سال جاری میلادی با کاهش تولید نفت مواجه شده و دوباره به واردکننده نفت و محصولات نفتی تبدیل می‌شود.

قیمت‌های جهانی نفت طی هفته‌های گذشته به شدت سقوط کرده و با این شرایط، بخشی از نفت تولیدی آمریکا صرفه اقتصادی ندارد.

متوسط قیمت نفت برنت در ماه مارس به ۳۲ دلار رسید که ۲۴ دلار کمتر از ماه فوریه و کمترین میزان از ژانویه سال ۲۰۱۶ است.

اداره اطلاعات انرژی آمریکا می‌گوید احتمالا قیمت نفت برنت در سال جاری میلادی به طور متوسط ۳۳ دلار باشد و سال آینده به ۴۶ دلار برسد. این رقم پارسال ۶۴ دلار بود.

این گزارش می‌افزاید احتمالا تقاضای جهانی نفت در سال جاری نسبت به پارسال ۵.۲ میلیون بشکه کاهش یابد. البته آژانس بین‌المللی انرژی می‌گوید تقاضای جهانی نفت احتمالا ۲۰ میلیون بشکه کاهش داشته باشد.

تولید نفت آمریکا نیز بنابر ارزیابی اداره اطلاعات انرژی این کشور در سال جاری با نیم میلیون بشکه کاهش نسبت به پارسال به ۱۱ میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه در روز کاهش یابد.

در نیمه دوم پارسال، آمریکا بعد از دهه‌ها، به صادرکننده نفت تبدیل شده بود. این کشور طی سه سال گذشته، تولید روزانه نفت خود را بیش از ۳ میلیون بشکه افزایش داده بود.

کیومرث مرزبان، طنزنویس زندانی، به مرخصی آمد

کیومرث مرزبان (چپ) و محمد حسین آقاسی وکیلش

کیومرث مرزبان، طنزنویس زندانی، روز سه‌شنبه ۱۹ فروردین به مرخصی آمد. آقای مرزبان به ۱۱ سال زندان محکوم شده بود که پنج سال آن مشمول عفو شده است.

محمدحسین آقاسی، وکیل آقای مرزبان، در صفحه توئیتر خود نوشت که موکلش باید قبل از عید به مرخصی می‌آمد «اما مشغله متصدیان امر وکثرت مواردی که باید رسیدگی می‌شد میزان دقت را کاهش داده بود و این امر با تأخیر انجام گرفت»..

شهریور ۹۷ «کمپین حقوق بشر» با انتشار خبر بازداشت کیومرث مرزبان اعلام کرد که وی حدود یک سال قبل از آن برای دیدار با «مادربزرگ بیمارش» به ایران بازگشته بود و روز ۴ شهریور مأموران اطلاعات سپاه او را بازداشت کردند.

آقای مرزبان به ۲۳ سال زندان محکوم شد که بر اساس ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی ۱۱ سال از آن قابل اجرا است.

وکیل آقای مرزبان آذرماه پارسال خبر داده بود که پنج سال از این حکم مشمول عفو شده و شش سال دیگر از آن قابل اجرا است.

«انتقال ۸۰ زندانی سیاسی» زندان شیبان اهواز به مکان نامعلوم

زندانیان زندان شیبان اهواز روز ۱۲ فروردین در اعتراض به عدم رسیدگی پزشکی و نگرانی از شیوع کرونا دست به اعتراض زده بودند.

کریم دحیمی فعال حقوق بشر روز سه‌شنبه ۱۹ فروردین خبر داد که بیش از ۸۰ نفر از فعالان سیاسی و مدنی زندانی در زندان شیبان اهواز پس از اعتراض زندانیان در روز ۱۲ فروردین به مکان نامعلومی منتقل شده‌اند.

زندانیان زندان شیبان اهواز در اعتراض به عدم رسیدگی پزشکی و نگرانی از شیوع کرونا دست به اعتراض زده بودند که باعث درگیری نیروهای امنیتی با آنها شد.

در همین حال تعدادی از زندانیان این زندان با شلیک مستقیم گلوله از سوی ماموران مجروح شدند که پس از زخمی شدن از این زندان منتقل شده‌اند و اطلاعی از سرنوشت آنان در دسترس نیست.

آقای دحیمی به رادیو فردا گفت که اسامی هشت نفر از این زندانیان را در اختیار دارد.

او افزود تعدادی از زندانیان نیز توسط ماموران امنیتی ضرب‌وشتم و شکنجه شده‌اند.

تعدادی از زندانیان این زندان و زندان سپیدار اهواز نیز در شلیک ماموران امنیتی کشته شده‌اند.

برخی از زندا‌ن‌های ایران در روزهای گذشته شاهد اعتراض زندانیان به ندادن مرخصی و شرایط زندان بودند که در پاره‌ای موارد به شورش منجر شد.

نهادهای مدنی و حقوق‌بشری تاکنون در گزارش‌های جداگانه از مرگ ۱۰ زندانی در زندان‌های فشافویه تهران،‌ قرچک ورامین و ارومیه خبر داده‌اند. قوه قضائیه چنین اخباری را تایید نکرده است.

سازمان عفو بین‌الملل روز هفتم فروردین به دلیل نگرانی از شیوع ویروس کرونا در زندان‌های ایران خواستار آزادی بلادرنگ و بدون قید و شرط زندانیان سیاسی شده بود.

بیشتر

XS
SM
MD
LG