لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۸ تهران ۰۶:۱۷

پومپئو و دی میستورا درباره تحولات سوریه مذاکره کردند


از راست دی‌میستورا و پومپئو

مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، و استفان دی میستورا، نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه روز چهارشنبه ۲۴ مرداد دیدار کردند و در خصوص تشکیل کمیته تدوین قانون اساسی در سوریه به رایزنی پرداختند.

هدر نائورت، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، در بیانیه‌ای گفته است: این دیدار به دعوت وزیر خارجه آمریکا در واشینگتن برگزار شد.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا می‌گوید، آنها در این دیدار در خصوص پیشرفت اقدامات سازمان ملل در زمینه تشکیل کمیته تدوین قانون اساسی در سوریه مذاکره و رایزنی کردند.

هدر نائورت اضافه کرده است: مایک پومپئو و استفان دی میستورا در این دیدار توافق داشتندکه ضروری است که همه طرف‌های درگیر در سوریه در مسیر روند (حل و فصل مسائل از طریق) سیاسی حرکت کنند و در زمان فقدان یک راه حل سیاسی در چارچوب قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت برای برگزاری انتخابات آزاد و تدوین قانون اساسی هرگونه بحث در خصوص بازسازی سوریه خام و زودرس است.

قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت سازمان ملل متحد در سال ۱۳۹۴تصویب شد و بر اساس آن قرار بود علاوه بر برقراری آتش بس، زمینه مذاکرات بین نمایندگان گروه‌های مخالف حکومت بشار اسد و مقام‌های دولت سوریه برای تشکیل دولت انتقالی فراهم شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا اضافه کرده است: مایک پومپئو و استفان دی میستورا همچنین بر ضرورت جلوگیری از بروز بحران انسانی در استان ادلب تاکید کردند.

اکثر مناطق استان ادلب در کنترل گروه های شورشی مخالف حکومت بشار اسد است. بسیاری از این گروهها به دنبال پیش‌روی‌های نیروهای دولتی و متحدان آن‌ها در دیگر مناطق کشور به این استان منتقل شده‌اند. گروه وابسته به القاعده، دیگر گروه‌های شورشی و حتی بخشی از گروه موسوم به حکومت اسلامی، داعش، در شهرها و روستاهای ادلب حضور دارند.

حکومت سوریه نیز اخیرا اعلام کرده است هدف بعدی‌اش تصرف استان ادلب است. یک روزنامه هوادار دولت دمشق روز یکشنبه گزارش داده بود که گروه بزرگی از نیروهای ارتش در اطراف ادلب سنگر گرفته و آماده انجام «حمله‌ای گسترده» می‌شوند.

بازگشت آوارگان

هدر نائورت همچنین در این بیانیه خود گفته است: وزیر امور خارجه مایک پومپئو صریحا اعلام کرد به رغم این که ایالات متحده از بازگشت آوارگان سوری به خانه و کاشانه اشان حمایت می کند، آوارگان می بایست زمانی بازگردند که شرایط سوریه به لحاظ امنیتی مهیا باشد و این مهم از طریق نهادهای زیر نظر سازمان ملل انجام شود.

جنگ داخلی سوریه که از اواخر سال ۱۳۸۹، و در پی سرکوب اعتراضات عمدتا مسالمت‌آمیز علیه حکومت بشار اسد آغاز شد، تاکنون صدها هزار کشته برجای گذاشته و میلیون ها نفر را از خانه و کاشانه اشان آواره کرده‌ است.

با استفاده از بیانیه وزارت امور خارجه آمریکا؛ خ.ک/ت.ت

دیدن نظرات (۱)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG