لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۹ تهران ۱۶:۳۶

هشدار پومپئو به شرکت های بین المللی درباره تجارت دریایی با ایران


مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا

وزیر خارجه آمریکا با این یادآوری که تحریم‌های کشورش علیه همکاری شرکت‌های بین‌المللی فعال در امور تجارت دریایی با خطوط کشتیرانی ایران از ۱۹ خرداد اجرایی خواهد شد، به جامعه جهانی نسبت به عواقب استفاده از کشتی‌های مرتبط با ایران، هشدار داد.

مایک پومپئو چهارشنبه ۳۱ اردیبهشت در یک نشست خبری در وزارت خارجه واشینگتن افزود که در آستانه اجرایی شدن این تحریم‌ها، آمریکا هفته گذشته رهنمودهای جدیدی را با هدف کاهش ضریب مخاطره در مواجهه با تحریم‌های مرتبط با ایران، در اختیار صنایع دریایی و انرژی و شرکت‌های بیمه قرار داد.

به گفته وی، به شرکت‌های بین‌المللی فعال در امور دریایی هشدار داده شد که مسئول عواقب گونه همکاری با کشتی‌های خطوط ایران، سوریه و همچنین کره شمالی خواهند بود.

آمریکا هفته گذشته در سند راهنما به این شرکت‌ها با تاکید بر این‌که از «فریبکاری» ایران برای دور زدن تحریم‌ها در امان بمانند، گفته بود که از هیچ تخطی چشم‌پوشی نخواهد شد.

وزیر خارجه آمریکا در نشست خبری چهارشنبه این را نیز گفت که پنجشنبه اول خرداد آغاز سومین سال از سیاستی است که او با عنوان «فشار حداکثری» بر ایران، با هدف وادار کردن تهران به «رفتار عادی» در پیش گرفت و این سیاست کماکان ادامه خواهد یافت.

سیاست «فشار حداکثری» بعد از خروج آمریکا از برجام، توافق هسته‌ای شش قدرت جهانی با ایران، در اردیبهشت ۱۳۹۷ آغاز شده بود.

ایران اما هنوز تاکید دارد که سیاست «شکست خورده آمریکا» راه به جایی نخواهد برد و تهران را به تسلیم نخواهد کشاند.

مایک پومپئو در این مناسبت گفت با ادامه این سیاست، آمریکا از حکومت تهران می‌خواهد که با مردم خود با احترام رفتار کند.

ساعتی پیش از آن، وزارت خارجه آمریکا عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور و ۱۲ فرمانده نیروهای انتظامی جمهوری اسلامی ایران را در ارتباط با تظاهرات مردم ایران در آبان پارسال در اعتراض به سه برابر شدن بهای بنزین، تحریم کرد.

وزیر خارجه آمریکا در نشست خبری خود با اشاره به این تحریم‌ها گفت ما دلایل متقن کافی در دست داریم که نشان می‌دهد این فرد (رحمانی فضلی) دست فرماندهان انتظامی ایران را برای سرکوب مرگبار باز گذاشت در حالی که تظاهرکنندگان مردمی مسالمت‌جو بودند ولی فرمان‌های شرورانه، باعث کشتار شهروندان ایران شد.

انتقاد از چین

مایک پومپئو در بخش دیگری از سخنانش در این نشست دوباره از چین به دلیل پنهانکاری شواهد مهم همه‌گیری ویروس کرونا به شدت انتقاد کرد و گفت «شکست‌های حزب کمونیست چین» به مرگ حدود ۹۰ هزار تن در آمریکا و ۳۰۰ هزار تن در سراسر جهان، بی‌کار شدن ۳۶ میلیون آمریکایی در بحران کرونا و تحمیل هزینه‌های عمده تا ۹ تریلیون دلار به اقتصاد آمریکا شده است.

به گفته وزیر خارجه آمریکا، ماهیت خشن چین کمونیست که از آغاز راه خود در ۷۱ سال پیش ظالمانه عمل می‌کند و حکومتی خودکامه بود، تغییری نکرده و این تصور که از راه تجارت، تبادلات علمی، مراودات دیپلماتیک و موافقت با عضویت آن در سازمان جهانی تجارت، به یک کشور توسعه یافته مبدل می‌شود، اشتباه بوده است.

مایک پومپئو افزود٬ چین نمونه‌های ویروس کرونا را به جای شراکت با جامعه جهانی و درخواست کمک، نابود کرد؛ و اکنون نیز با گذشت ۱۴۲ روز از روزی که پزشکان در ووهان چین نسبت به وجود ویروسی شبیه سارس هشدار دادند، پکن هنوز مانع از دسترسی به آزمایشگاه‌ها و تاسیسات مشکوک چین برای تحقیق شده است.

وی به نظرسنجی اخیر موسسه پیو اشاره کرد که ۶۶ درصد از آمریکایی‌ها دیدی منفی در قبال چین دارند.

آقای پومپئو ارتباطات دکتر تدروس، رییس سازمان جهانی بهداشت، با چین را که از پیش از بحران کرونا در جریان بوده، «غیرعادی» و «آزاردهنده» نامید.

وزیر خارجه آمریکا در نشست خبری چهارشنبه گفت که یاری مالی واشینگتن به کشورهای دیگر برای مقابله با ویروس کرونا را به یک میلیارد دلار افزایش داده است.

آقای پومپئو با اشاره به اختصاص ده میلیارد دلار کمک دولت آمریکا و نیز اعطای حدود چهار و نیم میلیارد دلار از کمک‌های خیریه نهادهای خصوصی و مردم نیکوکار آمریکا برای یافتن واکسن و داروهای درمانی بیماری کرونا، گفت هیچ کشوری با چنین سخاوتی با این بحران روبرو نشده و آمریکا حتی مشکوک است که ادعای چین در تقبل دو میلیادر دلار کمک به سازمان جهانی بهداشت عملی شود.

هم‌زمان با تاکید وزیر خارجه آمریکا در خصوص عدم تغییر ماهیت حکومت چین، دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا، نیز چهارشنبه در واکنش به ادعای سخنگوی وزارت خارجه چین که گفته است «آمریکا می‌خواهد چین را بدنام کند»، گفت «ابلهی در چین» بیانیه داده که همه، غیر از چین، در بحران کرونا مقصر هستند؛ «برای این نادان توضیح بدهید که تنها بی‌کفایتی چین و نه هیچ چیز دیگر، این کشتار جهانی را به راه انداخت».

آقای ترامپ از دو ماه پیش سازمان جهانی بهداشت را متهم کرده که تحت تاثیر چین، در پنهانکاری شواهد عالم‌گیری بیماری کرونا سهیم است.

این سازمان و نیز چین با رد این اتهام، ادعا می‌کنند که دولت آمریکا خود در رسیدگی به هنگام به این بحران، اهمال کرده است.

در میانه درگیری دولت آمریکا با سازمان جهانی بهداشت و دولت چین، جامعه بین‌المللی این هفته با اجماع تصمیم گرفت که تحقیقات مستقلی در خصوص عملکرد این سازمان صورت گیرد.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG