لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۲ تهران ۱۹:۵۸

پاپ فرانسیس در بازدید از اردوگاه پناهجویان: اروپا وارد عصر دیوارها و سیم‌های خاردار شده است


بازدید پاپ فرانسیس از اردوگاه پناهجویان در جزیره لسبوس یونان

پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان، روز یکشنبه ۱۴ آذر در جریان بازدید از اردوگاه پناهجویان در جزیره لسبوس یونان، بهره‌برداری دولت‌ها از بحران پناهجویی برای مقاصد سیاسی را محکوم کرد.

پاپ فرانسیس با حضور در میان پناهجویان اردوگاه «ماورُونی» رویکرد برخی رهبران اروپایی در استفاده از بودجه مشترک برای دیوارکشی و نصب سیم خاردار برای جلوگیری از ورود مهاجران را «دردناک» خواند.

رهبر کاتولیک‌های جهان در عین حال در مورد آن‌چه که ورود اروپا به «عصر دیوارها و سیم‌های خاردار» خواند، ابراز تاسف کرد و تعبیر «کشتی شکسته تمدن» را برای توصیف وضعیت کنونی پناهجویان در جهان به کار برد.

این دومین بازدید پاپ فرانسیس از اردوگاه‌های پناهجویی در پنج سال گذشته است.

اردوگاه ماورونی (Mavrovouni) که اطراف آن با سیمان، سیم خاردار و دریا احاطه شده است، جایگزین اردوگاه بدنام موریا شد که سال گذشته در آتش سوخت.

پاپ با اشاره به دیدار نخست خود در سال ۲۰۱۶ از این اردوگاه‌ها گفت، از این‌که شرایط پناهجویان در همه این سال‌ها تغییری نکرده، احساس اندوه می‌کند. پاپ در بازگشت از سفر نخست خود،۱۲ پناهجوی سوریه‌ای را با خود به ایتالیا برد.

طبق توافق سال ۲۰۱۶ بین اتحادیه اروپا و ترکیه این کشور متعهد شد که از حرکت صدها هزار مهاجر و پناهجو از خاک ترکیه به سمت جزایر یونان جلوگیری کند.

هر چند این توافق در حد چشمگیری از ورود مهاجران کاسته است ولی روند طولانی و کند بررسی تقاضای پناهندگی افرادی که به یونان رسیده‌اند باعث شده که جمعیت زیادی به مدت طولانی در اردوگاه‌ها باقی بمانند.

بر اساس آمارهای منتشر شده، تاکنون هزاران زن و مرد و کودک در تلاش برای رساندن خود از شمال آفریقا به خاک اروپا، در حین عبور از دریای مدیترانه جان باخته‌اند.

با استفاده از گزارش خبرگزاری رویترز و گزارش‌های رادیو فردا/ آ.ت/ ک.ر
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیوفردا بخش ایران رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که با بودجه کنگره آمریکا و زیر نظر سازمان رسانه‌های جهانی ایالات متحده فعالیت می‌کند. رادیوفردا در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG