لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۶ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۰۳:۰۵

مصطفی پور محمدی دبیرکل جامعه روحانیت شد


مصطفی پور محمدی

سخنگوی جامعه روحانیت خبر داد که مصطفی پور محمدی،وزیر کشور دردولت محمود احمدی نژاد و وزیر دادگستری دردولت اول حسن روحانی، به عنوان دبیرکل این گروه برای مدت یک سال و نیم آینده انتخاب شده است.

محمد علی موحدی کرمانی، دبیر کل سابق جامعه روحانیت، به عنوان رئیس شورای مرکزی این گروه انتخاب شده است.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، غلامرضا مصباحی مقدم اعلام کرد که روز سه شنبه، هشتم خرداد، جلسه شورای مرکزی جامعه روحانیت برگزار و مصطفی پورمحمدی به عنوان دبیرکل این گروه، تا زمان تشکیل مجمع عمومی، انتخاب شده است.

مجمع عمومی جامعه روحانیت مبارز د راواخر سال ۹۸ یعنی حدود یک سال و نیم دیگر برگزار خواهد شد.

برخی از اعضای جامعه روحانیت اعلام کرده اند که درساختار جدید این گروه دبیر کل وظایف اجرایی را برعهده خواهد داشت.

مصطفی پورمحمدی از جمله اعضای کمیته تصمیم گیر درباره اعدام گسترده زندانیان سیاسی در سال ۶۷ بود.

وی سال‌ها معاون وزیر اطلاعات و پیش از آن در سال‌های ۵۸ تا ۶۵ دادستان انقلاب استان‌های خوزستان، هرمزگان و خراسان بود.

آقای پورمحمدی دردولت اول محمود احمدی نژاد وزیر کشور بود و پس از عزل از این سمت به عنوان رئیس سازمان بازرسی کل کشور منصوب شد.

وی دردولت اول حسن روحانی به عنوان وزیر دادگستری انتخاب شد و درهمین حال ۱۱نهاد حقوق بشری با اشاره به نقش آقای پورمحمدی در اعدام زندانیان سیاسی در سال ۶۷، از حسن روحانی خواسته بودند در دولت دوم خود، او را به عنوان وزیر دادگستری معرفی نکند.

اساسنامه جدید جامعه روحانیت مبارز در اردیبهشت ماه تصویب شده بود ودراین اساسنامه، رئیس،نایب رئیس و دبیر شورای مرکزی با رای اعضای این شورا به مدت دو سال انتخاب می شوند.

درهمین حال پیش از این محمد علی موحدی کرمانی،دبیرکل سابق جامعه روحانیت ،به عنوان رئیس شورای مرکزی این گروه انتخاب شده بود.

در جلسه روز سه شنبه نیز محسن مجتهد شبستری،امام جمعه سابق تبریز به عنوان نایب رئیس شورای مرکزی و رضا تقوی،رئیس سابق شورای سیاست گذاری ائمه جمعه،به عنوان دبیر این شورا انتخاب شدند.

پیش از آقای موحدی کرمانی، محمدرضا مهدوی کنی از سال ۱۳۶۰ تا زمان فوتش درسال ۱۳۹۳ دبیرکل جامعه روحانیت مبارز بود.

گروه جامعه روحانیت مبارزاز روحانیون طرفدار آیت الله خمینی تشکیل شده و از سال ۵۶ اعلام موجودیت کرد.

محمد حسینی بهشتی،مرتضی مطهری،اکبر هاشمی رفسنجانی، محمد جواد باهنر،مهدی کروبی و علی اکبر ناطق نوری از جمله چهره های شاخص این گروه بودند.

درآستانه انتخابات مجلس سوم و درسال ۶۶ گروهی از روحانیون مشهور به چپ، ازجمله مهدی کروبی از جامعه روحانیت مبارز جدا و گروه مجمع روحانیون مبارز را تاسیس کردند.

گروه جامعه روحانیت مبارز درسال ۹۵ عبارت مبارز را از نام خود حذف کرد.

حسن روحانی و علی اکبر ناطق نوری نیز عضو جامعه روحانیت هستند اما درچند سال اخیر درجلسات این گروه شرکت نمی کنند.

با استفاده از گزارش های ایسنا،سایت بازتاب ورادیو فردا؛ ا.م؛ خ.ک
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیوفردا بخش ایران رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که با بودجه کنگره آمریکا و زیر نظر سازمان رسانه‌های جهانی ایالات متحده فعالیت می‌کند. رادیوفردا در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG