لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ آبان ۱۴۰۰ تهران ۰۲:۳۹

افزایش فشار بر آلمان برای تجدیدنظر در خط لوله انتقال گاز از روسیه


الکسی ناوالنی، یکی از مخالفان برجسته حکومت روسیه (عکس از آرشیو)

دولت آلمان تحت فشار قرار گرفته تا از امتیاز خود در طرح مشترک احداث خط لوله گاز با روسیه برای مجبور کردن مسکو به شناسایی مسئولان مسموم کردن الکسی ناوالنی استفاده کند.

به گزارش آسوشیتدپرس روز چهارشنبه ۱۲ شهریور پس از آنکه مقامات آلمانی اعلام کردند آقای ناوالنی با ماده مخرب اعصاب نوویچوک مسموم شده است آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان این اقدام را سوء قصد توصیف کرد و خواهان همکاری دولت روسیه شد. خانم مرکل افزود:«اکنون سئوالات بسیار جدی وجود دارد که فقط دولت روسیه می تواند به آنها پاسخ دهد و باید پاسخ دهد.»

صدر اعظم آلمان گفت این کشور در هماهنگی با متحدان خود در ناتو و اتحادیه اروپا به این حادثه واکنش نشان خواهد داد.

حزب سبزها، یکی از احزاب مخالف دولت آلمان گفت متوقف کردن طرح مشترک احداث خط لوله «نورد استریم ۲» که گاز روسیه را از بستر دریای بالتیک مستقیما به آلمان منتقل خواهد کرد باید بخشی از این واکنش باشد. کاترین گرینگ اکارد، رئیس فراکسیون پارلمانی حزب سبزهای آلمان گفت:«اقدام به قتل توسط ساختارهای شبه مافیائی کرملین نه تنها مایه نگرانی شدید است بلکه باید پیامدهای واقعی داشته باشد»

حزب سبزهای آلمان همواره مخالف این طرح بوده است.

رئیس کمیسیون سیاست خارجی پارلمان آلمان نیز که از نمایندگان حزب دمکرات مسیحی به رهبری خانم مرکل است در توئیتی نوشت:«آداب معمول دیپلمایتک دیگر کافی نیست. پس از حادثه مسمومیت ما به یک پاسخ قوی اروپایی نیاز داریم که پوتین به خوبی بفهمد. اتحادیه اروپا باید به طور مشترک در مورد توقف طرح خط لوله نورد اسریم ۲ تصمیم گیری کند.»

دمیتری پسکوف، سخنگوی کاخ کرملین گفت:«مطرح کردن موضوع توقف خط لوله نورد استریم يک واکنش‌های عاطفی است که بر حقایق استوار نیست. این خط لوله یک طرح تجاری بین المللی و در راستای منافع روسیه، آلمان و کل اروپاست.» سخنگوی کاخ کرملین باری دیگر اتهامات مربوط به دخالت روسیه در مسموم کردن الکسی ناوالنی را تکذیب کرد و از آلمان خواست مدارک خود را در اختیار روسیه قرار دهد.

پزشکان بیمارستان برلین اعلام کردند هرچند آقای ناوالنی در حال بهبود است ولی بازیافت سلامتی کامل او مدت‌ها طول خواهد کشید و احتمال دارد که مسمومیت در درازمدت روی سلامت او تاثیر بگذارد.

الکسی ناوالنی روز ۲۰ اوت در پروازی از سیبری به سوی مسکو ناگهان به شدت بیمار شد. پرواز او در شهر اومسک توقف اضطراری کرد و او به بیمارستان منتقل شد. پس از دو روز تحت فشار خانواده و همکارانش آقای ناوالنی به برلین منتقل و در بیمارستان چریته بستری شد.

ماده سمی نوویچوک از جمله مواد مخرب اعصاب آنتی کولینستراسه است و پزشکان بیمارستان چریته برلین نیز در آزمایش‌های اولیه خود آثار این ماده را در بدن الکسی ناوالنی پیدا کرده بودند.

با وجود واکنش تند صدر اعظم آلمان به این خبر هنوز معلوم نیست که او توقف طرح خط لوله انتقال گاز از روسیه را مدنظر قرار دهد.

هفته گذشته پس از تائید مسمومیت آقای ناوالنی توسط پزشکان بیمارستان چریته او درخواست توقف این طرح را رد کرد. صدراعظم آلمان در آن زمان گفت این طرح باید تکمیل شود و به اعتقاد او «مرتبط کردن یک طرح تجاری با موضوع ناوالنی کار درستی نیست.»

صدراعظم آلمان در موارد قبلی از اقدامات زیان بار روسیه در خاک آلمان، از جمله افشای هک شدن دفتر پارلمانی صدر اعظم توسط عوامل روسیه و یا قتل یک مرد گرجی تبار در برلین که به گفته دادستانی آلمان به دستور حکومت روسیه انجام شده مخالف خود با توقف طرح خط لوله انتقال گاز را عنوان کرد.

علاوه بر این خانم مرکل در برابر فشار‌های آمریکا نیز مقاومت کرده است. واشنگتن مدعی است که خطل لوله «نورد استریم ۲» با تشدید وابستگی آلمان به انرژی روسیه امنیت اروپا را به خطر می اندازد. اوکراین و لهستان و چند کشور عضو اتحادیه اروپا نیز با این طرح مخالفند. یکی دیگر از دلایل مخالفت آمریکا با این طرح این است که ترجیح می دهد گاز مایع محصول خود را به آلمان بفروشد.

ماه گذشته سه سناتور جمهوری خواه تهدید کردند که شرکت‌های تاسیسات بندری فعال در این طرح تحریم خواهند شد. دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا نیز با امضای مقرراتی در ماه دسامبر شرکت‌های فعال در این طرح را به تحریم تهدید کرده است.

با این وجود برخی از حزاب و سیاستمداران آلمانی از جمله حزب دمکراتیک آزاد و تعدادی از سیاستمدارن ارشد حزب خانم مرکل از این طرح و اهمیت اقتصادی آن دفاع کرده و درعین حال یادآوری کردند که مشارکت فعال و پرهزینه آلمان در اين طرح به تصمیم بخش خصوصی این کشور بوده و نه دولت و اين طرح را نبايد با موضوعات سياسی مرتبط ساخت.

منبع

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG