لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ بهمن ۱۴۰۰ تهران ۰۸:۵۱

پیشتازی برنی سندرز در انتخابات مقدماتی حزب دموکرات در ایالت نیوهمپشایر


طرفداران برنی سندرز در ایالت نیوهمپشایر

انتخابات مقدماتی حزب دموکرات آمریکا برای تعیین نامزد این حزب در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا روز سه شنبه ۲۲ بهمن در ایالت نیوهمپشایر برگزار شد و براساس نتایج اولیه برنی سندرز از رقبای خود پیشی گرفته است.

با شمارش ۶۵ درصد آرا، سناتور برنی سندرز، سناتور ایالت ورمونت، با ۲۶ درصد آرا پیشتاز است و پیت بوتجج، نامزد میانه رو و شهردار پیشین شهر «ساوث بند» در ایالت ایندیانا، ۲۳ درصد آرا به خود اختصاص داده است.

سناتور ایمی کلوبوچار، دیگر نامزد میانه رو حزب دموکرات با کسب بیش از ۲۰ درصد آرا در مقام سوم است.

سناتور الیزابت وارن تنها ۹ درصد از آرا را کسب کرده و در رتبه چهارم قرار دارد.

جو بایدن، معاون باراک اوباما، رئیس جمهوری سابق آمریکا هم با هشت درصد آرا در رتبه پنجم قرار گرفت.

سایر کاندیداها نیز نتوانستند نتیجه مطلوبی کسب کنند و زیر پنج درصد آرا را به خود اختصاص دادند. تام استایر، سرمایه دار و فعال امور اجتماعی، سه درصد آرا را کسب کرد. اندرو یانگ، کارآفرین، نیز دو درصد آرا را کسب کرد.

رویترز می‌گوید، جو بایدن و الیزابت وارن در انتخابات مقدماتی در نیوهمپشایر به نتایج مورد نظر خود دست نیافتند.

طبق این گزارش، جو بایدن پیش از اعلان نتایج اولیه انتخابات در ایالت نیوهمپشایر عازم ایالت کارولینای جنوبی شد.

به گزارش سی ان ان، جو بایدن به رغم این که هشت سال معاون باراک اوباما بوده نتایجی قابل قبولی در دو انتخابات مقدماتی در ایالت نیوهمپشایر و آیووا به دست نیارود و امیدوار است که با حمایت سیاه پوستان بتواند در ایالت های جنوبی به نوعی به رقابت های درون حزبی بازگردد.

طبق این گزارش، ۹۴ درصد رای دهندگان به حزب دموکرات در ایالت نیوهمپشایر را سفید پوستان تشکیل می دهند.

نخستین انتخابات مقدماتی درون حزبی دموکرات ها دوشنبه هفته گذشته در ایالت آیووا برگزار شد. در این انتخابات پیت بوتجج توانست با اختلاف بسیار اندکی با برنی سندرز، اول شود.

در انتخابات مقدماتی سال ۲۰۱۶ در ایالت نیوهمپشایر، برنی سندرز توانسته بود با اختصاص ۶۰ درصد آرا به خود بر هیلاری کلینتون پیروز شود.

انتخابات مقدماتی حزب دموکرات روز ۲۲ فوریه در ایالت نوادا برگزار خواهد شد. ۵۰ درصد رای دهندگان در ایالت نوادا سفید پوست هستند و بخش قابل توجهی از جمعیت این ایالت را لاتین تبارها تشکیل میٰ‌دهند.

بعد از آن٬ انتخابات مقدماتی در ایالت کارولینای جنوبی برگزار خواهد شد که جمعیت آمریکایی- آفریقایی‌ها (سیاه پوستان) در آن قابل توجه است.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

دیدن نظرات (۷)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG