لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۹ مهر ۱۴۰۲ تهران ۱۵:۵۵

ولادیمیر پوتین رسما الحاق مناطق اشغالی اوکراین به روسیه را اعلام کرد


ولادیمیر پوتین روز جمعه هشتم مهر الحاق مناطق اشغالی اوکراین به قلمرو روسیه را اعلام کرد ولی این رویداد تحت‌الشعاع محاصره یک پادگان بزرگ ارتش روسیه در شهر لیمان واقع در استان دونتسک قرار گرفت.

آقای پوتین در سخنرانی خود در یکی از تالارهای کاخ کرملین با حضور تعدادی از مقامات ارشد روسیه و رهبران جدایی‌طلبان شرق اوکراین گفت: «مردم نواحی دونتسک، لوهانسک، زاپروژیا و خرسون برای همیشه هموطنان ما خواهند شد. ما از سرزمین خود با تمامی قوا و همه امکانات دفاع خواهیم کرد.»

رییس جمهوری روسیه در بخش دیگری از سخنرانی خود از حکومت اوکراین خواست هرچه سریع‌تر به جنگ پایان داده و به میز مذاکره بازگردد.

مناطقی که به قلمرو روسیه الحاق شده حدود ۱۵ درصد از خاک اوکراین و بزرگ‌ترین مورد از الحاق قلمرو یک کشور دیگر از پایان جنگ جهانی دوم تاکنون است. دولت اوکراین و کشورهای غربی اعلام کرده‌اند که این تغییر در مرزهای رسمی اوکراین را به رسمیت نخواهند شناخت. حتی برخی از کشورهایی که معمولا با مسکو همسو هستند از جمله قزاقستان و صربستان نیز با الحاق مناطق اشغالی اوکراین مخالفت کرده‌اند.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل این اقدام روسیه را نقض منشور سازمان ملل توصیف کرد.

کارشناسان غربی می‌گویند با توجه به شکست‌های ارتش روسیه در برابر ضد حمله‌های اوکراین در یک ماه اخیر به نظر می‌رسد که الحاق این مناطق تنها گزینه ولادیمیر پوتین برای نمایش پیروزی در اوکراین است.

همزمان با برگزاری مراسم رسمی الحاق مناطق اشغالی اوکراین، ارتش روسیه و شورشیان مورد حمایت آن در استان دونتسک در آستانه یک شکست استراتژیک هستند. مقامات محلی مورد حمایت روسیه اذعان کردند که یکی از بزرگترین پادگان‌های ارتش روسیه در شهر لیمان، واقع درغرب استان دونتسک محاصره شده است.

شکست روسیه در این نقطه استراتژیک می‌تواند راه را برای ضد حمله گسترده ارتش اوکراین در این استان که پوتین الحاق آن به خاک روسیه را اعلام کرد، باز کند.

چند ساعت قبل از سخنرانی ولادیمیر پوتین یک کاروان بشردوستانه که قصد داشت از مناطق تحت کنترل اوکراین وارد قلمرو تحت کنترل روسیه در استان زاپروژیا شود هدف حملات موشکی روسیه قرار گرفت. مقامات محلی اوکراین می‌گویند در این حمله ۲۵ نفر کشته و ۷۴ نفر مجروح شده‌اند.

هدف افرادی که با خودروهای شخصی در این کاروان حرکت می‌کردند علاوه بر انتقال کمک‌های بشردوستانه بازگرداندن اعضای خانواده خود به قلمرو تحت کنترل اوکراین بود.

با استفاده از گزارش خبرگزاری رویترز؛ ش.ر/س.ن
XS
SM
MD
LG