لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱ آبان ۱۳۹۸ تهران ۰۵:۵۴

روسیه و آمریکا مذاکرات درباره کنترل تسلیحات هسته‌ای را از سرمی‌گیرند


ولادیمیر پوتین و دونالد ترامپ، روسای جمهور روسیه و ایالات متحده در حاشیه اجلاس گروه ۲۰ در ژاپن با هم دیدار داشتند

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، روز شنبه ۸ تیر اعلام کرد که او و دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده، به وزرای خارجه این دو کشور دستور داده‌اند که رایزنی‌ها بر سر کنترل تسلیحات هسته‌ای را آغاز کنند.

آقای پوتین که پس از نشست رهبران کشورهای عضو گروه ۲۰ در ژاپن سخن می‌گفت، عنوان کرد که او نمی‌تواند از الان بگوید آیا این رایزنی‌ها منجر به معاهده «استارت نو» دیگری خواهد شد یا نه.

پیمان موسوم به استارت نو سال ۲۰۱۰ با هدف کاهش تسلیحات هسته‌ای میان ایالات متحده و روسیه منعقد شد. این پیمان اما تا سال ۲۰۲۱ بیشتر نخواهد پایید، مگر آن که دو کشور بر سر تمدید آن به توافق برسند.

دونالد ترامپ نیز همین روز در گفت‌وگویی جداگانه با خبرنگاران اظهار داشت که با ولادیمیر پوتین مذاکرات مفصلی درباره کنترل تسلیحات هسته‌ای داشته است.

بر اساس اطلاعیه کاخ سفید، رهبران آمریکا و روسیه در دیدار خود بر سر مسائل و ابهاماتی که معاهده استارت نو دارد با هم گفت‌وگو کرده‌اند.

این اطلاعیه می‌گوید: «روسای جمهور توافق کردند که دو کشور گفت‌وگوهای خود را در رابطه با یک الگوی کنترل تسلیحات که متناسب با قرن ۲۱ باشد، ادامه دهند.»

در ماه‌های اخیر پس از آن که واشینگتن روسیه را به نقض پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد متهم کرد، موضوع کنترل تسلیحات هسته‌ای نگرانی‌های بسیاری را در سطح جهانی موجب شده است.

مقامات ایالات متحده می‌گویند که خواستار مذاکره با هدف دستیابی به معاهده جدیدی هستند که چین را هم دربربگیرد.

منبع: رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی؛ س.ن

دیدن نظرات (۲)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG