لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۱۲:۵۵

آغاز سخنرانی سالانه پوتین همزمان با کاهش کم‌سابقه محبوبیت او


ولادیمیر پوتین از سال ۱۹۹۹ به این سو، چه در مقام رئیس‌جمهوری و چه در مقام نخست‌وزیر، قدرت را در دست دارد.

رئیس‌جمهوری روسیه اول اسفندماه سخنرانی سالیانه خود را آغاز کرد و در ابتدا بیشتر به مسائل اقتصادی و سرمایه‌گذاری در روسیه پرداخت.

این سخنرانی در حالی انجام می‌شود که نظرسنجی‌ها نشان می‌دهند محبوبیت او نزد افکار عمومی به پایین‌ترین سطح طی ۱۳ سال گذشته رسیده‌ است.

سخنرانی سالیانه رئیس‌جمهوری روسیه «وضعیت کشور» نام دارد و در شورای فدرال روسیه، در برگیرنده هر دو مجلس سفلی و علیا، انجام می‌گیرد.

ولادیمیر پوتین از سال ۱۹۹۹ به این سو، چه در مقام رئیس‌جمهوری و چه در مقام نخست‌وزیر، قدرت را در دست دارد. آقای پوتین که ۶۶ سال دارد، در انتخابات سال ۲۰۱۸ مجددا به مقام ریاست‌جمهوری رسید.

ریاست‌جمهوری روسیه شش سال طول می‌کشد.

منتقدان می‌گویند ولادیمیر پوتین، با فشار، سرکوب یا به‌حاشیه‌راندن مخالفان سیاسی خود، تقریبا قدرت را به‌شکل انحصاری در دست گرفته است.

سخنرانی روز چهارشنبه، پانزدهمین سخنرانی وضعیت کشور است که توسط پوتین انجام می‌گیرد؛ علاوه بر قانون‌گذاران روسیه، قضات، اعضای هیئت دولت، مقام‌های ارشد واحدها و مناطق فدرال روسیه و دیگر سیاستمداران در این سخنرانی حضور دارند.

اما سخنرانی امسال در حالی صورت می‌گیرد که نظرسنجی‌های همگانی حاکی‌ است محبوبیت رئیس‌جمهوری روسیه به شکل کم‌سابقه‌ای کاهش پیدا کرده و به پایین‌ترین سطح طی ۱۳ سال اخیر رسیده‌ است.

نتایج نظرسنجی «مرکز تحقیقات آرای همگانی» که ۱۷ ژانویه منتشر شد، نشان می‌دهد اعتماد عمومی به پوتین به ۳۳.۴ درصد کاهش یافته که کم‌ترین میزان از سال ۲۰۰۶ به این سو است. سال پیش «لوادا»، یک مرکز مستقل افکارسنجی، محبوبیت پوتین را در حدود ۳۹ درصد برآورد کرده بود. در سال ۲۰۱۷ این رقم ۵۹ درصد بود.

همزمان نتیجه تحقیقات موسسه‌ای مرتبط با کاخ کرملین نشان می‌دهد بیش از یک‌ پنجم شهروندان در فقر زندگی می‌کنند؛ به نظر می‌رسد با افزایش فقر و مشکلات اقتصادی، محبوبیت آقای پوتین نیز رو به کاهش گذاشته است.

سال گذشته میلادی روسیه صحنه تظاهرات و اعتراضات مختلف نیز بود. هزاران تن از شهروندان در اعتراض به اصلاحات مربوط به حقوق و طرح بازنشستگی از سوی دولت، بارها در شهرهای مختلف تجمع کردند و صدها نفر در اعتراضات به انتخابات ریاست‌جمهوری و در حمایت از تحریم‌ آن بازداشت شدند.

روسیه با تحریم‌های بین‌المللی به‌خاطر الحاق شبه‌جزیره کریمه اوکراین به خاک خود و اتهام‌ها در رابطه با حمایت از شبه‌نظامیان جدایی‌طلب در شرق اوکراین روبه‌رو است. تنش‌ها و درگیری‌های اوکراین از سال ۲۰۱۴ تا کنون به کشته‌شدن بیش از ۱۰ هزار نفر انجامیده‌ است.

آقای پوتین در جریان سخنرانی سال گذشته خود بر تغییرات و پیشرفت‌های نظامی کشورش تمرکز کرده بود. رئیس‌جمهوری روسیه در جریان سخنرانی دهم اسفند ۱۳۹۶ از ساخت جنگ‌افزارهای اتمی «غیر قابل رهگیری» سخن گفته بود.

مقام‌های دولتی روسیه گفته‌اند در سخنرانی سال جاری، مسائل مربوط به سیاست خارجی نقش ثانویه خواهند داشت. انتظار می‌رود پوتین بیش از هر چیز از مشکلات معمولی که کشورش با آن‌ها روبه‌رو است سخن بگوید؛ از جمله مشکل عمده مربوط به دفن زباله‌ که دامن‌گیر روسیه شده‌است.

بر اساس گزارش‌های دوژد، اروپای آزاد، گاردین، رادیو فردا/ت
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

دیدن نظرات (۲۸)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG