لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۸ دی ۱۳۹۷ تهران ۱۴:۵۷

دستکم ۳۵۰ تن در جریان تظاهرات تحریم انتخابات روسیه بازداشت شده‌اند


آلکسی ناوالنی در میان معترضان

در جریان تظاهرات برای تحریم انتخابات ریاست جمهوری روسیه که روز یکشنبه انجام شد، نزدیک به ۳۵۰ تن از جمله آلکسی ناوالنی، که درخواست تظاهرات را داده بود، بازداشت شده‌اند.

نزدیک به یک هزار تن معترض روز یکشنبه در مرکز مسکو دست به تظاهرات زدند و آقای ناوالنی لحظاتی پس از حضورش در میان معترضان، به دست نیروهای پلیس بازداشت و به یک اتوبوس منتقل شد.

او پس از دستگیری در پیامی در شبکه اجتماعی توئیتر نوشت: «مرا دستگیر کرده‌اند ولی مهم نیست. به خیابان تورسکایا بیایید. آمدن شما برای من نیست، برای خود و آینده شما است.»

ساعاتی بعد، آلکسی ناوالنی در پیامی دیگر در توئیتر نوشت که پلیس او را آزاد کرده و او را به سمت یکی از ایستگاه‌های مترو می‌برند. با این حال آقای ناوالنی گفت باید برای پرسش‌های مرتبط با برخی اتهام‌های غیرمشخص، در جلسه‌ای حاضر شود.

آلکسی ناوالنی پس از این که به لحاظ قانونی اجازه حضور در انتخابات ریاست جمهوری را پیدا نکرد، از تمامی معترضان خواسته بود برای تحریم انتخابات دست به تظاهراتی گسترده بزنند. این تظاهرات روز یکشنبه در مسکو و چند شهر دیگر روسیه، انجام شد.

پلیس روسیه هشدار داده با نزدیک شدن موعد انتخابات ریاست جمهوری، برخوردها با معترضانی که «به نظر بیاید قانون را زیرپا گذاشته اند»، شدیدتر خواهد شد.

گزارش شده در سرتاسر مسکو و در جریان تظاهرات، ۳۵۰ تن دستگیر شده‌اند. از جمله ۶۶ تن در اوفا، ۶۵ تن در ولگوگراد، ۵۱ تن در چبُکسری، ۳۱ تن در کمروف، ۲۳ تن در مورمانسک، ۱۹ تن در سنت پترزبورگ و ۱۶ تن در مسکو. بیشتر دستگیرشدگان ساعاتی بعد، آزاد شدند.

ولادیمیر پوتین که از سال ۱۹۹۹ دو دوره به عنوان رئیس‌جمهور و یک دوره به عنوان نخست‌وزیر در قدرت بوده است، نامزدی انتخابات آتی ریاست جمهوری روسیه است و در صورت پیروزی، شش سال دیگر در قدرت باقی خواهد ماند.

انتخابات ریاست جمهوری روسیه، قرار است ۱۸مارس برگزار شود و منتقدان کرملین می‌گویند کاندیداهای دیگر طوری دست‌چین شده‌اند که فقط نمایشی برای اطمینان از پیروزی ولادیمیر پوتین باشند.

بر اساس گزارش هایی از سایت خبری رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی، خبرگزاری اینترفکس؛ ک.ت.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG