لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۸:۲۲

دادگاهی در مسکو رأی به تعطیلی منابع مالی کمپین ناوالنی داد


آلکسی ناوالنی

دادگاهی در مسکو دستور به تعطیلی اصلی ترین منبع مالی کمپین آلکسی ناوالنی، سیاستمدار مخالف ولادیمیر پوتین داد.

روز دوشنبه و در پی دادخواست وزارت دادگستری روسیه، قاضی رأی به تعطیلی بنیاد «فصل پنجم سال» داد.

در دادخواست ثبت شده از سوی وزارت دادگستری روسیه، این بنیاد به «اعمال خلاف قانون» متهم شده است. وزارت دادگستری روسیه گفته این بنیاد، آدرس اشتباهی برای دفتر دائم امور اداری خود داده، برخی از شاخه‌های خود را ثبت نکرده و سوءرفتار مالی هم داشته است.

ویاچسلاو گیمادی، وکیل مدافع بنیاد فصل پنج سال در دادگاه گفت که به این رأی اعتراض کرده و درخواست رسیدگی در دادگاه تجدید نظر خواهد داد.

لیونید ولکوف، رئیس کمپین ناوالنی دو ماه پیش گفته بود که بنیاد «فصل پنجم سال» مؤسسه‌ای قانونی است که به طور رسمی، کارکنان کمپین ناوالنی در سرتاسر روسیه را استخدام کرده است. این نهاد مالی، بودجه خود را از کمک‌های طرفداران و هواداران و همچنین معاملات و قراردادهای اجاره به نمایندگی از کمپین ناوالنی تأمین می‌کند.

آلکسی ناوالنی، به رغم این که به او گفته شده بود اجازه حضور در انتخابات به عنوان کاندیدا را نخواهد داشت، از یک سال پیش کمپینی را برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری راه‌اندازی کرده است. در ماه دسامبر رسماً به آقای اعلام شده که به دلیل داشتن سوءسابقه، اجازه حضور در انتخابات را ندارد.

آقای ناوالنی می‌گوید پشت پرونده‌ای که طی آن حکم محکومیت برای او صادر شده، اهداف سیاسی است. او این پرونده را «ساختگی» خوانده است.

آلکسی ناوالنی در واکنش ممانعت با حضور او در انتخابات ریاست جمهوری روسیه، درخواست کرده بود روز ۲۸ ژانویه، هشتم بهمن ماه، تظاهرات گسترده‌ای در سرتاسر روسیه و برای حمایت از تحریم انتخابات برگزار شود.

آقای ناوالنی درخواست کرده بود «اعتصاب رای» در روسیه انجام شود. او از مردم خواسته انتخابات را تحریم کرده و از تمامی توان خود استفاده کنند تا دیگران را هم راضی کنند که در انتخابات حاضر نشوند.

مقامات دولت مسکو، مجوز تظاهرات در مرکز شهر و نزدیکی کاخ کرملین را به کمپین آلکسی ناوالنی نداده اند، ولی به او پیشنهاد داده اند می تواند از حومه شهر برای برگزاری تظاهرات استفاده کند.

ولادیمیر پوتین که از سال ۱۹۹۹ دو دوره به عنوان رئیس‌جمهور و یک دوره به عنوان نخست‌وزیر در قدرت بوده است، نامزدی انتخابات آتی ریاست جمهوری روسیه است و در صورت پیروزی، شش سال دیگر در قدرت باقی خواهد ماند.

منتقدان کرملین می‌گویند کاندیداهای دیگر طوری دست‌چین شده‌اند که فقط نمایشی برای اطمینان از پیروزی ولادیمیر پوتین باشند.

بر اساس گزارش رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی، و خبرگزاری اینترفکس؛ ک.ت./م.ا.
XS
SM
MD
LG