لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۷ تهران ۰۰:۰۸

ابراز تمایل قطر به پیوستن به ناتو در درازمدت؛ مقام ناتو: امکان‌پذیر نیست


خالد بن محمد العطیه، وزیر دفاع قطر

در سالگرد تحریم قطر به دست همسایگان عرب خود، وزیر دفاع این کشور با اشاره به «رابطه فزاینده» دوحه با ناتو،‌ سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، از تمایل به عضویت کامل در این سازمان در درازمدت گفت.

در همین حال وزیر خارجه قطر نیز با تاکید بر این که کشورش یک سال پس از تحریم «قوی‌تر از همیشه» است از برقراری دوباره «دیالوگ» استقبال کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، خالد بن محمد العطیه، وزیر دفاع قطر، روز سه‌شنبه، ۱۵ خردادماه، «هدف» راهبردی کشورش در درازمدت را پیوستن به ائتلاف نظامی کشورهای غربی در قالب سازمان ناتو توصیف کرد.

ناتو، سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ائتلاف نظامی ۲۹ کشور است و مهم‌ترین بند اساس‌نامه آن این است که اگر یک عضو مورد تهاجم نظامی قرار گیرد، دیگر اعضا موظف به دفاع از آن کشور هستند.

اما در بند دهم اساسنامه این سازمان هم اشاره شده است که عضویت در این سازمان تنها حق کشورهای اروپایی و آمریکا است.

یک «مقام» ناتو در همین زمینه ضمن تاکید بر «همکاری ارزشمند» قطر با ناتو به خبرگزاری فرانسه گفته است که عضویت این کشور در سازمان مذکور غیرممکن است.

وزیر دفاع قطر روز سه شنبه کشورش را از «متحدان اصلی» سازمان ناتو در خارج از این سازمان توصیف کرده است.

او گفت: «اگر همکاری ما با ناتو گسترش یابد هدف‌مان عضویت کامل [در این سازمان] است.»

این مقام بلندپایه در حکومت قطر در یک سالگی تحریم‌هایی سخن می‌گفت که از روز پنجم ژوئن سال ۲۰۱۷ آغاز شد.

یک سال پیش در روز ۱۵ خرداد ۱۳۹۶، سه کشور امارات متحده عربی، بحرین و مصر به سرکردگی عربستان سعودی روابط خود را با دوحه قطع کردند و این کشور را به «حمایت از تروریسم» و رابطه نزدیک با جمهوری اسلامی متهم کردند.

چهار کشور عرب راه‌های دریایی و هوایی خود به روی قطر را نیز بستند و عربستان سعودی نیز تنها راه دسترسی این کشور به خشکی را مسدود کرد.

قطر اتهام‌ها علیه خود را رد کرده و شرایط این کشورها برای برقراری رابطه مجدد را نیز نپذیرفته است.

چهار کشور عربی شرایط ۱۳ گانه‌ای را برای دوحه مطرح کردند که از آن جمله می‌توان به قطع رابطه سیاسی با ایران، تعطیلی شبکه تلویزیونی الجزیره و اخراج اعضای اخوان‌المسلمین از این کشور اشاره کرد.

در سالگرد این قطع رابطه، وزیر خارجه قطر نیز در عین تاکید بر «قوی‌تر» شدن کشورش گفت که راه برای گفت‌وگو با رقبای منطقه‌ای این کشور باز است.

محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، وزیر خارجه، روز سه‌شنبه در پیامی که در توئیتر منتشر کرد نوشت: «... یک سال بعد، قطر در مقام یک شریک بین‌المللی قابل اعتماد ظاهر شده است.»

به گزارش خبرگزاری فرانسه به نقل از شبکه تلویزیونی الجزیره، محمد آل ثانی در عین تاکید بر آمادگی برای گفت‌وگو، روز سه‌شنبه گفته است که قطر روند خرید سامانه پدافند موشکی اس ۴۰۰ از روسیه را متوقف نخواهد کرد.

به نظر می‌رسد این پاسخی غیرمستقیم باشد به عربستان سعودی که بنا بر گزارش‌ها از رئیس جمهور فرانسه خواسته است پادرمیانی کرده و دوحه را از صرافت خرید جنگ‌افزار روسی بیندازد.

علاوه بر آن که میانجی‌گری کویت و ایالات متحده در یک سال گذشته برای برقراری آشتی میان قطر و چهار کشور عربی نتیجه‌ای در پی نداشته، اظهار نظرهایی چون خرید سیستم اس ۴۰۰ و پیوستن به ناتو نشان می‌دهد که این کشورها هم‌چنان راه درازی تا عادی‌سازی روابط در پیش دارند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG