لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۸ تهران ۰۷:۰۶

قطر خواستار اصلاحات در شورای همکاری خلیج فارس شد


شیخ محمد بن عبدالرحمان الثانی، وزیر خارجه قطر

قطر اعلام کرد که همچنان به شورای همکاری کشورهای خلیج فارس متعهد می‌ماند، اما دیگر کشورهای عضو این شورا نیز باید به اجرای قوانین آن گردن بنهند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، شیخ محمد بن عبدالرحمان الثانی، وزیر خارجه قطر، روز شنبه با اشاره به اختلافات میان دوحه و دیگر اعضای شورای همکاری کشورهای خلیج فارس گفت که قطر همچنان همراه کویت و دیگر قدرت‌های منطقه‌ای تلاش می‌کند که به اختلافات پدید آمده پایان دهد.

عربستان سعودی، امارات متحده عربی، بحرین و مصر که عضویتی در شورای همکاری کشورهای شورای همکاری خلیج فارس ندارد از تابستان گذشته مجازات‌های سیاسی و اقتصادی علیه دوحه وضع کرده‌اند.

این چهار کشور قطر را به حمایت از تروریسم کرده‌اند و همچنین می‌گویند که دوحه روابط نزدیکی با تهران برقرار کرده است. قطر اتهامات علیه خود را رد کرده و می‌گوید که هدف از این اتهامات نقض حاکمیت ملی این کشور است.

وزیر خارجه قطر روز شنبه در اجلاس سالانه دوحه گفت که معتقدیم ما به عنوان کشورهای عضو شورا به نسبت دیگر کشورها وابستگی بیشتری به هم داریم، اما شورای همکاری خلیج فارس قدرتی ندارد و نیازمند بحث بر سر مکانیسمی برای اصلاحات است.

وی افزود: «آنها چنین ساز و کارهایی دارند، اما هیچ وقت آن را به اجرا نگذاشته‌اند، چرا که برخی کشورها فکر می‌کنند الزامی برای اجرای آن ندارند. بنابراین ما باید اطمینان یابیم تمام قوانینی که تصویب می‌کنیم برای همه در منطقه الزام آور است.»

تاکنون پادرمیانی‌های کویت و عمان به عنوان اعضای شورای همکاری خلیج فارس، و ایالات متحده برای حل اختلافات میان قطر و چهار کشور یادشده به نتیجه نرسیده است، اگرچه واشینگتن بر وحدت میان این کشورها تاکید دارد و آن را برای مقابله با ایران ضروری می‌داند.

اجلاس کشورهای خلیح فارس به تازگی در عربستان سعودی برگزار شد، اما امیر قطر در آن حضور نیافت که تحلیل‌گران آن را نشانه‌ای از ادامه اختلافات میان دوحه و ریاض دانسته‌اند.

دوحه همچنین اعلام کرده که از سازمان اوپک خارج خواهد شد تا بیشتر بر صادرات گاز تمرکز کند. خبرگزاری رویترز اما این تصمیم را به مثابه شلیک به عربستان سعودی دانسته که رهبر غیررسمی باشگاه صادرکنندگان نفت تلقی می‌شود.

امیر قطر نیز در اجلاس دوحه عنوان کرده که موضع این کشور در رابطه با بحران‌های موجود در خلیج فارس تغییرناپذیر است و این کشور در عین حال که تلاش می‌کند محاصره خود را بشکند، اما می‌خواهد اختلافات را از طریق گفت‌وگو حل و فصل کند.

منبع: خبرگزاری رویترز؛ س.ن

دیدن نظرات (۸)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG