لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۱ تهران ۱۵:۰۵

رویترز: قطر حافظ منافع آمریکا در افغانستان می‌شود


تصویری از کنفرانس خبری آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا به همراه محمد بن عبدالرحمن آل ثانی همتای قطری خود در ماه سپتامبر

خبرگزاری رویترز گزارش داده است، آمریکا و قطر توافق کرده‌اند که دوحه حافظ منافع ایالات متحده آمریکا در افغانستان باشد و منافع دیپلماتیک واشینگتن در این کشور را نمایندگی کند.

یک مقام ارشد آمریکایی که نامی از وی برده نشده، روز جمعه ۲۱ آبان به این خبرگزاری گفت، قرار است توافق یاد شده روز جمعه میان قطر و آمریکا امضا شود تا ایالات متحده بتواند هر گونه ارتباطات رسمی با دولت طالبان در افغانستان را تسهیل کند.

روز جمعه آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا به همراه برخی مقامات ارشد دفاعی و امنیتی آمریکا با محمد بن عبدالرحمن آل ثانی همتای قطری خود دیدار دارد و رویترز گزارش داده است که قرار است این خبر در کنفرانس مطبوعاتی مشترک آنها اعلام شود.

این گزارش می‌افزاید آمریکا طالبان را به رسمیت نشناخته، اما توافق با قطر نشانه مهمی از احتمال تعامل مستقیم ایالات متحده با دولت طالبان در آینده است.

طالبان سه ماه پیش در پی خروج نیروهای آمریکایی، به سرعت کنترل افغانستان را در دست گرفت و آمریکا به همراه کشورهای غربی هنوز نمی‌دانند باید چه رویکردی نسبت به این گروه افراطی و «امارات اسلامی طالبان» داشته باشند. هنوز هیچ دولتی طالبان را به رسمیت نشناخته، اما این اقدام برای کشورهای دموکراتیک غربی با توجه به انتشار گزارش‌هایی از نقض حقوق زنان، اقلیتها و رفتار طالبان با مردم و رسانه‌ها سخت‌تر از دیگر کشورها خواهد بود.

با این حال، بسیاری از کشورها، خاصه دولت‌های غربی، بر این نظر هستند که برای جلوگیری از فاجعه انسانی و فقر در افغانستان باید راهی برای تعامل با این کشور پیدا کنند.

XS
SM
MD
LG