لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۹:۴۱

دستگیری هفت شهروند بهایی در بوشهر


جامعه جهانی بهائیان در بیانیه‌ای اعلام کرد روز سه‌شنبه در بوشهر، هفت شهروند بهایی دستگیر و بازداشت شده‌اند. گزارش شده که طی عملیاتی هماهنگ، این شهروندان در محل کار و محل زندگی خود دستگیر شده‌اند.

نوز هیچ خبری مبنی بر اتهام، دلیل یا محل نگهداری این شهروندان بهایی در ایران منتشر نشده است. یک گزارش خبری هم گفته وسایل شخصی این افراد در زمان دستگیری ضبط شده است.

سازمان دیدبان حقوق بشر پیشتر و در تازه‌ترین گزارش سالیانه خود، یک بار دیگر ضمن متهم کردن نیروهای امنیتی و قضایی ایران به «نقض حقوق بشر»، در مورد تبعیضات اجتماعی هشدار داده و گفته بود ۹۲ باورمند بهایی در زندان هستند.

سازمان «خانه آزادی» نیز در گزارش تازه خود به سرکوب‌ها و نقض حقوق بشر در ایران اشاره کرده و از جمله یادآور شده‌است که حکومت ایران «به‌شدت» با بهائیان و برخی دیگر از شهروندان باورمند به عقاید دیگر از جمله برداشت‌های غیررسمی از اسلام، مقابله می‌کند.

پیشتر و در دی ماه سال جاری هم گزارش شد شماری از مغازه های محل کسب بهائیان در تبریز پلمب شده است.

جمهوری اسلامی ایران بارها به نقض حقوق بشر متهم شده است. نظام حاکم در ایران می‌گوید آئین بهایی را به عنوان یک مذهب رسمی قبول ندارد.

بگه فته جامعه بین‌المللی بهایی از اوایل شکل‌گیری این آیین در ایران (۱۸۴۴ تا ۱۹۲۰) پیروانش به حکم روحانیت و حکومت به قتل رسیده و همواره آماج آزار و سرکوب بوده‌اند.

با استناد به بیانیه جامعه جهانی بهایی، وبسایت هرانا، رادیو فردا؛ ک.ت/س.ن

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG