لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۸ تهران ۰۸:۴۷

رویترز: اعتراض نیروهای مورد حمایت ایران به استقرار نیروهای روسی در مرز سوریه و لبنان


پلیس نظامی ارتش روسیه در تصویری از مارس سال جاری میلادی در پاسگاهی نزدیک دمشق

خبرگزاری رویترز در گزارشی اختصاصی به نقل از دو مقام غیر سوری می‌گوید، استقرار موقتی شماری از سربازان روس در بخشی از مرز سوریه با لبنان، باعث اعتراض شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران، از جمله حزب‌الله لبنان، شد.

خبرگزاری رویترز می‌گوید، استقرار نیروهای ارتش روسیه در نزدیکی شهر قصیر، در مرز سوریه با لبنان، اعتراضاتی را از سوی شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران، از جمله حزب‌الله لبنان در پی داشت که با «این اقدام هماهنگ‌نشده» مخالفت کرده‌اند.

یک فرمانده نظامی که نامش فاش نشده به رویترز گفته است، پس از استقرار ارتش سوریه در سه موقعیتی که نیروهای روسی در آن موضع گرفته بودند، مسئله حل شده‌است.

رویترز در ادامه گزارش خود رخدادهای پیش‌آمده، و ناهماهنگی بین روسیه و نیروهای مورد حمایت ایران در سوریه، را نادر توصیف کرده‌است.

یکی از فرماندهان نظامی طرف گفت‌وگو با این خبرگزاری گفته است: «این یک اقدام هماهنگ‌نشده بود و اکنون موضوع حل شده‌است. ما با این اقدام مخالفت کردیم. لشگر ۱۱ ارتش سوریه در مرز مستقر شده‌است». این فرمانده نظامی افزوده است که نیروهای حزب‌الله لبنان هنوز در منطقه حضور دارند.

ارتش و مقام‌های روسیه هنوز واکنشی به این گزارش نشان نداده‌اند. هیچ مقام رسمی روسی نیز صحت این گزارش را تائید یا رد نکرده‌است. رادیو فردا قادر به تائید یا رد این گزارش نیست.

گزارش رویترز در حالی منتشر شده که در هفته‌های اخیر مقام‌های مسکو خواستار خروج نیروهای خارجی از سوریه یا بخش‌هایی از آن شده‌اند. اظهاراتی که با واکنش‌های مقام‌های ایرانی روبه‌رو شده‌است. در عین حال مقام‌های ارشد اسرائیل، از جمله نخست‌وزیر آن کشور، دیدارها و گفت‌وگوهای مختلفی با مقام‌های ارشد روسیه داشته‌اند، که تقریبا تمامی آن‌ها در پیوند با حضور نیروهای ایرانی و شبه‌نظامیان مورد حمایت تهران در سوریه انجام شده‌است.

ولادیمیر پوتین در پایان اردیبهشت ماه در جریان دیدار با بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه، گفته بود که در مرحله استقرار صلح در سوریه، نظامیان خارجی باید این کشور را ترک کنند. اندکی بعد الکساندر لاورنتیف، فرستاده او در امور سوریه تصریح کرد که این هشدار شامل نیروهای ایرانی و حزب‌الله لبنان هم می‌شود.

واکنش وزارت خارجه ایران به این گفته‌ها این بود که سیاست‌های جمهوری اسلامی مستقل است و کسی نمی‌تواند ایران را مجبور به کاری کند.

چندی نگذشت که سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، با اشاره به توافق مربوط به ایجاد مناطق امن در خاک سوریه گفت نیروهای خارجی باید هر چه سریع‌تر از مناطق هم‌مرز با اسرائیل و اردن عقب‌نشینی کنند. سه روز پس از آن نیز وزیران دفاع اسرائیل و روسیه و نیز نخست‌وزیر اسرائیل و رئیس‌جمهور روسیه در ارتباط با حضور نظامی ایران در سوریه، گفت‌وگو کردند.

مقام‌های ایرانی همچنان واکنش مشابهی به رخدادها نشان داده‌اند. در همین زمینه، مسعود جزایری، مشاور رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی، گفته‌است تهران و دمشق دارای «روابط عمیقی» هستند که تحت تاثیر «اقدامات تبلیغاتی هیچ‌کس» قرار نمی‌گیرد.

یکی از فرماندهان نظامی که با رویترز گفت‌وگو کرده این احتمال را مطرح کرده‌است که موضع‌گیری اخیر نیروهای روسیه در مرز با لبنان «برای اطمینان‌دادن به اسرائیل» صورت گرفته‌است. یک مقام دیگر نیز گفته «جبهه مقاومت» -اشاره‌ای تبلیغاتی به نیروهای مورد حمایت ایران- در حال «بررسی رخدادهای» پیش‌آمده است.

با استفاده از رویترز و گزارش‌های رادیو فردا|ت.ت|خ.ک

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG