لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۷ تهران ۲۳:۰۱

اردوغان: ترکیه تحریم‌های آمریکا علیه ایران را دور نزده است


رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، با پافشاری بر عدم‌ تخطی ترکیه از تحریم‌های آمریکا علیه ایران، آن را «اقدامی درست» توصیف کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، آقای اردوغان روز پنجشنبه نهم آذر، این سخنان را در مصاحبه ‌ای تلویزیونی با شبکه «سی ان ان ترک» ابراز داشت.

سخنان وی در شرایطی عنوان شد که دادگاه رسیدگی به اتهامات رضا ضراب، شهروند ایرانی-ترک،‌ در حال حاضر در نیویورک آمریکا در جریان است.

رضا ضراب، تاجر ایرانی-ترکیه‌ای، روز چهارشنبه هشتم آذر، در دادگاهی در نیویورک اعتراف کرد که برای دور زدن تحریم‌ها به ایران کمک کرده و به مقام‌های ترکیه‌ای رشوه داده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، او خطاب به دادگاه گفت که در حال همکاری با مقام‌‌های آمریکایی در مورد پرونده دور زدن تحریم‌های ایران است.

دادستان‌های آمریکایی برای مدتی از اعلام همکاری رضا ضراب با مقام‌های آمریکایی به منظور گرفتن تخفیف در مجازات خودداری کرده بودند.

دادستانی آمریکا، رضا ضراب، متولد ایران، را متهم کرده بود که در فاصله سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۵ به دولت و نهادهای ایرانی کمک کرده است تا صدها میلیون دلار دارایی‌های آنها را برای دور زدن تحریم‌ها جابجا کند.

به گفته دادستانی آمریکا، مکالمات تلفنی ضبط شده و مدارک دیگر نشان می‌دهند که رضا ضراب در راستای منافع رجب طیب اردوغان فعالیت می‌کرده است.

دادستان‌های آمریکا آبان‌ماه امسال گفته بودند «دولت ترکیه و مقام‌های بانک‌های این کشور عنصر غیرقابل تفکیکی از روند دور زدن تحریم‌ها بوده‌اند».

در این پرونده ۹ نفر متهم شده‌اند ولی دو نفر از آنها، رضا ضراب و محمد هاکان آتیلا، از مدیران هالک بانک ترکیه، در آمریکا در بازداشت هستند.

رضا ضراب ماه گذشته میلادی هفت اتهام خود شامل توطئه، نقض تحریم‌های آمریکا، کلاهبرداری بانکی، پولشویی و دادن رشوه به زندانبان برای گرفتن الکل و استفاده از تلفن همراه در زندان را پذیرفت.

دادستان‌های آمریکایی می‌گویند رضا ضراب و محمد هاکان آتیلا، مدیر هالک بانک ترکیه، درآمد نفتی ایران را از طریق پولشویی انتقال داده‌اند که نقض تحریم‌های آمریکاست.

رضا ضراب و همسرش ابرو گوندش خواننده ترکیه‌ای همراه با دخترشان در سال ۲۰۱۶ برای دیدار از «ورلد دیزنی» به آمریکا رفتند که به دستگیری ضراب منتهی شد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG