لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ تهران ۰۹:۳۱

خبرهای کوتاه

پایگاه نظامی «بلد» در شمال بغداد با دستکم چهار راکت هدف قرار گرفت

نمایی از پایگاه هوایی بلد عراق در شمال بغداد
نمایی از پایگاه هوایی بلد عراق در شمال بغداد

مقام‌های امنیتی عراق روز دوشنبه ۱۳ اردیبهشت اعلام کردند پایگاه نظامی بلد در شمال بغداد که برخی از پیمانکاران آمریکایی در آن ساکن هستند با دستکم چهار راکت هدف قرار گرفت.

به گزارش خبرگزاری‌های بین‌المللی، روز یکشنبه نیز سه راکت به سمت این پایگاه شلیک شد که در نزدیکی آن فرود آمد. پنتاگون، وزارت دفاع آمریکا، می‌گوید که این حملات تلفات یا خساراتی نداشته است.

هنوز هیچ گروهی مسئولیت این حملات را برعهده نگرفته است ولی مقام‌های عراقی می‌گویند گروه‌های مسلح مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران در گذشته مسئولیت حملات مشابه را به عهده گرفته بودند.

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

کشاورزان معترض فرانسوی خواهان استعفای امانوئل مکرون شدند

درگیری پلیس با کشاورزان معترض در افتتاحیه نمایشگاه کشاورزی پاریس
درگیری پلیس با کشاورزان معترض در افتتاحیه نمایشگاه کشاورزی پاریس

کشاورزان خشمگین فرانسوی پیش از گشایش نمایشگاه کشاورزی پاریس، ضمن درگیری با نیروهای حفاظتی نمایشگاه خواستار استعفای رئیس جمهوری فرانسه شدند.

حدود سه هفته پس از فروکش اعتراضات خیابانی کشاورزان در اروپا، این روزها اعتراضات کشاورزان در فرانسه نیز همچون شماری دیگر از کشورهای قاره دوباره ازسرگرفته شده است.

کشاورزان معترض می‌گویند که درآمدشان «ناکافی» است. آن‌ها همچنین قوانین مرتبط با کشاورزی در اروپا، از جمله قوانین زیست‌محیطی را سختگیرانه می‌خوانند.

به‌گفته کشاورزان بین تولیدات آن‌ها با برخی از محصولاتی که به اروپا وارد می‌شود رقابتی ناعادلانه برقرار است.

در هفته‌های پیشین دولت فرانسه با پیشنهاد اختصاص بیش از ۴۰۰ میلیون یورو برای رفع مشکلات کشاورزان، توانست آن‌ها را از حضور در خیابان و بستن جاده‌ها منصرف کند و به مزارع کشت و کار بازگرداند.

روز جمعه چهارم اسفندماه در آستانه گشایش نمایشگاه کشاورزی سالانه پاریس، کشاورزان همراه با تراکتورهایشان در مناطقی از پاریس به خیابان بازگشتند و به‌نشانه اعتراض رژه رفتند.

معترضان می‌گویند که دولت امانوئل مکرون باید به حرف زدن پایان بدهد و وعده‌هایش را عملی کند.

در بامداد شنبه ۵ اسفند، صدها کشاورز پیش از آن‌که درهای نمایشگاه پاریس گشوده شود، در آن‌جا حضور یافتند.

شماری از آن‌ها صف حفاظت‌کنندگان را در هم شکستند و با «هو کردن» رئیس جمهوری فرانسه که از ساعت ۸ در نمایشگاه حضور یافت، فضایی ملتهب را در آن محدوده پدید آوردند.

این مساله سبب شد تا گشایش نمایشگاه که قرار بود در ساعت ۹ انجام بشود، به‌تاخیر بیفتد.

در پی آرام شدن اوضاع، آقای مکرون با تعدادی از معترضان گفت‌وگو کرد.

در کشور اسپانیا نیز از روز چهارشنبه اعتراضات کشاورزان رو به افزایش است. شماری از کشاورزان با تراکتور در خیابان‌های مادرید حضور یافته‌اند.

در تجمع مادرید پرچم‌هایی دیده می‌شود که از جمله روی آن نوشته شده است: «اتحادیه اروپا در حال خفه کردن ما است، اما سیاست‌مداران واکنشی ندارند».

در شرق قاره اروپا، اعتراض کشاورزان در کشورهایی از جمله چک، اسلواکی، لیتونی، لیتوانی، مجارستان و لهستان، گسترش یافته است.

کشاورزان لهستان از روز سه‌شنبه ده‌ها جاده و همچنین گذرگاه‌های مرزی با کشور اوکراین را مسدود کردند. برخی از آن‌ها از این طریق تلاش کردند که مانع ورود محصولات اوکراینی به کشورشان بشوند.

کشور لهستان از آغاز تهاجم نظامی روسیه به اوکراین در اسفندماه ۱۴۰۰ خورشیدی، از دولت و مردم اوکراین پشتیبانی می‌کرد.

در ماه‌های پیشین تولیدات کشاورزی کم‌هزینه اوکراین بر پایه قوانین تجارت آزاد و بدون آن‌که مشمول استانداردهای سخت‌گیرانه اروپا قرار بگیرد، به‌طور گسترده وارد کشورهای قاره شد.

این مساله یکی دیگر از عواملی است که ناخشنودی کشاورزان را در لهستان و در شماری دیگر از کشورهای اروپا در پی داشته است.

در پی اعتراضات کشاورزان، اتحادیه اروپا به‌تازگی سقفی را تعیین کرد تا دولت‌های اروپایی با تکیه بر آن بتوانند در صورت لزوم از ورود بی‌رویه محصولات کشاورزی اوکراین به کشورشان جلوگیری کنند. اما کشاورزان اروپایی این سقف را بسیار بالا و نامناسب می‌دانند.

آن‌ها همچنین می‌گویند سایر تغییرهایی که اتحادیه اروپا به‌تازگی مصوب کرد ناکارآمد است.

شماری از کشاورزان اعلام کرده‌اند که در اعتراض به تصمیم اتحادیه اروپا مبتنی بر تمدید «قرارداد تجارت آزاد با اوکراین» و همچنین دیگر سیاست‌های این اتحادیه، در بروکسل پایتخت بلژیک تجمع می‌کنند.

این تجمع قرار است که روز دوشنبه هفتم اسفندماه با حضور تراکتورها در خیابان‌های پیرامون مقر اتحادیه اروپا انجام بشود.

با استفاده از گزارش‌های خبرگزاری فرانسه، آسوشیتدپرس و تلویزیون بی‌اف‌ام فرانسه

«پیشرفت در مذاکرات آتش‌بس»، همزمان با بازداشت تظاهرکنندگان در تل‌آویو

رسانه‌های اسرائیلی با اشاره به نشست کابینه جنگ این کشور از «پیشرفت» در مذاکرات مربوط به آتش‌بس و تبادل گروگان‌ها و زندانیان خبر داده‌اند.

کابینه جنگ اسرائیل شامگاه شنبه پنجم اسفند به بررسی نتایج نشست پاریس پرداخت و پس از آن بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر این کشور، گفت که نشست روز یکشنبه این کابینه نیز به رای‌گیری درباره همین موضوع اختصاص خواهد داشت.

از نشست شامگاه شنبه کابینه جنگ اسرائیل گزارشی رسمی منتشر نشده اما باراک راوید، خبرنگار اکسیوس، به نقل از یک منبع مطلع خبر داد که این کابینه تصمیم گرفت که در روزهای آینده هیاتی را برای پیگیری مذاکرات مربوط به گروگان‌ها به دوحه، پایتخت قطر، بفرستد.

پیش از نشست شامگاه شنبه تساخی هانگبی، مشاور امنیت ملی بنیامین نتانیاهو به رسانه‌های این کشور گفت مذاکره‌کنندگان از پاریس «دست خالی برنگشتند».

نشست پاریس با حضور رئیس سی‌آی‌ای، نخست وزیر قطر و رئیس سرویس اطلاعات مصر برگزار شد و از طرف اسرائیل نیز روسای موساد و شین‌بت در آن حضور داشتند.

در همین حال شامگاه شنبه تظاهراتی ضددولتی در تل‌آویو برگزار شد که به نوشته تایمز اسرائیل، «خشونت‌آمیزترین» اعتراضات از آغاز جنگ در هفتم اکتبر بود.

پلیس این تجمع را «غیرقانونی» خواند و با خودروهای آب‌پاش تظاهرکنندگان را متفرق کرد؛ دست‌کم ۲۱ نفر از معترضان نیز بازداشت شدند.

تظاهرکنندگان که در برابر مقر ارتش در تل‌آویو تجمع کرده بودند خواهان دستیابی به توافقی برای بازگرداندن گروگان‌ها بودند.

۲۳ نفر شامل هشت کودک بر اثر «واژگونی تراکتور» در هند کشته شدند

جابجایی مردم با گاری‌های متصل به تراکتورهای کشاورزی در هند
جابجایی مردم با گاری‌های متصل به تراکتورهای کشاورزی در هند

مقامات هند از کشته شدن ۲۳ تن از پیروان آیین هندو، شامل زنان و کودکان، در واژگونی یک تراکتور کشاورزی متصل به یک گاری خبر دادند.

در این حادثه که روز شنبه پنجم اسفند در شهر کانپور در ایالت اوتارپرداش تراکتور در شمال هند رخ داد، یک گاری یدک‌کش که ۵۰ تن سوار آن بودند، با واژگونی تراکتور به درون یک برکه سقوط کرد.

بر اساس گزارش اسوشیتدپرس، هشت تن از کشته‌های این سانحه کودک بودند.

۱۰ تا ۲۰ زخمی این رویداد نیز به بیمارستان‌ها منتقل شدند که مراکز درمانی حال برخی از آن‌ها را وخیم توصیف کردند.

این افراد پس از شرکت در سنت شستن بدن خود در رودخانه گنگ در شمال هند، که یک مراسم روحانی هندوها برای «زدودن گناهان» است، به شهرک خود بازمی‌گشتند.

دو سال پیش نیز در حادثه‌ای مشابه در اوتارپرادش ۲۶ تن کشته شدند.

ناراندرا مودی، نخست‌وزیر هند، در پیامی در شبکه‌های اجتماعی از این رویداد ابراز اندوه و با خانواده‌های قربانیان همدردی کرد.

هند با جمعیت یک میلیارد و چهار صد میلیون نفری در حالی که زیرساخت‌های جاده‌ای خوبی ندارد و بسیاری از مردم هنوز با وسایل نقلیه قدیمی یا سوار بر سقف واگن‌های قطار تردد می‌کنند، دارای یکی از بالاترین آمار مرگ و میر در تصادفات یا رویدادهای مشابه است.

گاری‌هایی که محصولات کشاورزی را جابه‌جا می‌کنند، برای حمل و نقل افراد در بسیاری از مناطق این کشور هنوز به کار می‌رود و اکثر روستائیان دستورات دولتی و محلی برای منع استفاده از این واگن‌های متصل به تراکتورها را نادیده می‌گیرند.

در یک سال اخیر شمار تلفات در جاده‌های شهری، خاکی و مسیرهای ریلی هند به طور میانگین ۴۰۰ نفر در روز بوده که شمار قربانیان و زخمی‌ها را در سال به حدود ۱۵۰ هزار نفر می‌رساند.

دولت پاکستان سرانجام طرح ساخت خط لوله واردات گاز از ایران را تصویب کرد

دولت پاکستان بعد از حدود یک دهه تعلل، طرح احداث خط لوله مرزی برای دریافت روزانه ۲۱ میلیون متر مکعب گاز از ایران را تصویب کرد.

به گزارش بلومبرگ، بر اساس مصوبه کابینه دولت پاکستان، خط لوله ۸۰ کیلومتری از مرز ایران تا بندر گوادر احداث خواهد شد تا به خط لوله انتقال سراسری گاز این کشور متصل شود.

طبق مصوبه دولت اسلام‌آباد، هزینه احداث این خط لوله ۱۵۸ میلیون دلار است و توسط شرکت‎‌های داخلی توسعه خواهد یافت.

دو کشور در سال ۲۰۰۹ یک قرارداد گازی امضا کردند که بر اساس آن مقرر شد خط لوله ایران-‌پاکستان تا سال ۲۰۱۴ احداث شود و ایران از ابتدای سال ۲۰۱۵ روزانه ۲۱ میلیون متر مکعب گاز به این کشور تحویل دهد و در ازای هر روز تاخیر، پاکستان موظف به پرداخت یک میلیون دلار جریمه خواهد بود.

ایران تا سال ۲۰۱۵ خط لوله انتقال گاز را تا نزدیکی مرز پاکستان احداث کرد، اما پاکستان به‌دلیل تحریم‌های آمریکا علیه ایران از احداث خط لوله در خاک خود خودداری کرد.

تابستان امسال رسانه‌های پاکستان گزارش دادند جمهوری اسلامی به اسلام‌آباد هشدار داده است که خط لوله لازم برای دریافت گاز ایران باید تا فوریه یا مارس ۲۰۲۴ آماده باشد، در غیراینصورت اسلام‌آباد باید جریمه ۱۸ میلیارد دلاری پرداخت کند.

دولت پاکستان هنوز اعلام نکرده احداث این خط لوله چه زمان به پایان خواهد رسید.

هشدار جمهوری اسلامی به پاکستان در حالی است که برخلاف یک دهه پیش، ایران هم‌اکنون با کسری هنگفت گاز در همه فصول، خصوصا فصل زمستان، مواجه است و به تعهدات صادرات گاز خود به ترکیه و عراق نیز نتوانسته پایبند باشد.

آمارهای ترکیه نشان می‌دهد پارسال ایران تحویل گاز به این کشور را تقریبا نصف کرده و حتی در برخی ماه‌ها قادر به تحویل گاز نبوده است.

مقامات عراق نیز می‌گویند از پاییز امسال، ایران تحویل گاز به این کشور را به شدت کاهش داده است.

به رغم کسری شدید گاز ایران، حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران، مرداد امسال در جریان سفر به پاکستان، از این کشور خواست پروژه خط لوله انتقال گاز ایران به پاکستان را تکمیل کند.

روابط دو کشور اواخر دی ماه در پی حمله موشکی سپاه پاسداران به مواضع گروه «جیش‌العدل» در داخل خاک پاکستان بحرانی شد و اسلام‌آباد حمله تلافی‌جویانه‌ای به داخل ایران انجام داد. اما سپس دو کشور اعلام کردند از این تنش عبور کرده‌اند.

پاکستان روزانه بطور متوسط ۱۰۵ میلیون متر مکعب مصرف گاز دارد که دو سوم آن از میادین داخلی گاز و بقیه از طریق واردات گاز مایع تامین می‌شود. اما نیاز واقعی پاکستان به گاز، پنج برابر بیشتر از مصرف کنونی است.

متوسط مصرف روزانه گاز ایران حدود ۷۰۰ میلیون متر مکعب است، اما در زمستان این رقم به خاطر اوج‌گیری مصرف خانگی، به ۸۵۰ میلیون متر مکعب اوج می‌گیرد. ایران در همه فصول سال کسری گاز دارد، اما در زمستان‌ها این رقم به روزانه ۲۵۰ میلیون متر مکعبی گاز می‌رسد.

دولت ایران برای جبران کسری گاز، مازوت‌سوزی و مصرف گازوئیل در صنایع و نیروگاه‌های برقی را به شدت افزایش داده است.

دو تصادف رانندگی در ایلام هفت کشته و سیزده مصدوم برجای گذاشت

عکی از تصادف زنجیره‌ای در ایلام که در برخی رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است
عکی از تصادف زنجیره‌ای در ایلام که در برخی رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است

بنا بر اعلام جمعیت هلال احمر استان ایلام، تصادف زنجیره‌ای شش خودرو در این استان، پنج‌ کشته و پنج مصدوم برجای گذاشته است و در تصادف دیگری نیز دو نفر جان خود را از دست داده‌اند.

به گزارش خبرگزاری ایرنا حمزه محمدی‌مقدم، سرپرست این سازمان، روز شنبه پنجم اسفند اعلام کرد که تصادف زنجیره‌ای در پی برخورد یک دستگاه تریلی حامل آهن‌آلات با سه دستگاه خودروی سواری و دو تریلی دیگر رخ داده است.

آقای محمدی‌مقدم محل این حادثه را مسیر ایلام به مهران، محدوده سه‌‌راهی «جندالله» و زمان آن را حدود ساعت ۱۰ روز شنبه اعلام کرد.

دلایل این حادثه هنوز اعلام نشده است.

خبرگزاری صداوسیما هم شامگاه جمعه چهارم اسفند به نقل از رئیس پلیس راه انتظامی استان ایلام از تصادف یک دستگاه سمند و یک دستگاه پژو در محور ایلام به مهران، حوالی روستای مهدی‌آباد خبر داده بود.

بر اساس این گزارش در این حادثه نیز دو نفر کشته و هشت نفر مجروح شدند.

بر اساس گزارش‌های غیر رسمی آمار تصادفات جاده‌ای در ایران، ۲۰ برابر استاندارد جهانی است.

حسن مؤمنی، رئیس پلیس راه راهور فراجا، یکم اسفند از افزایش شش درصدی شمار جان‌باختگان تصادفات جاده‌ای در ۱۰ ماه نخست سال ۱۴۰۲ خبر داده و گفته بود که ۱۷هزار و ۵۰۰ نفر در این حوادث کشته شده‌اند.

آقای مؤمنی مهم‌ترین علت تصادف را، «بی‌توجهی به جلو و فقدان توانایی کنترل وسیله نقلیه» اعلام کرده بود.

علاوه بر عامل انسانی، برخی کارشناسان و مسئولان خودروهای غیراستاندارد و ناایمن بودن جاده‌های کشور را ازجمله دلایل آمار بالای تصادفات جاده‌ای و تلفات آن عنوان می‌کنند.

گزارش رسانه‌های اسرائیل از «پیشرفت احتمالی» در دور جدید مذاکرات پاریس

در پی بازگشت هیئت اعزامی اسرائیل به مذاکرات پاریس برای دستیابی به توافق تازه میان اسرائیل و گروه افراطی حماس، رسانه‌های اسرائیل از حصول «پیشرفت احتمالی» خبر دادند.

این گزارش‌ها که روز شنبه ۵ اسفند منتشر شده‌اند، می‌گویند داوید برنئا، رئیس موساد که با همتایان خود از آمریکا، قطر و مصر در مذاکرات پاریس شرکت داشت، «پیشرفت» بدست آمده را شنبه‌شب به آگاهی اعضای کابینه جنگ اسرائیل می‌رساند.

گزارش‌ها بر یک «طرح کلی جدید و به‌روز شده» که توسط میانجی‌گرهای آمریکایی، قطری و مصری ارائه شده، تأکید دارد.

به نوشته روزنامه معاریو، این پیشرفت می‌تواند به این معنا باشد که مذاکرات با بحث در مورد تعداد و هویت گروگان‌های اسرائیلی که اسیر حماس هستند، و همچنین در خصوص هویت زندانیان امنیتی فلسطینی که در معامله جدید از زندان‌های اسرائیل آزاد می‌شوند، ادامه یابد.

یک منبع دیپلماتیک اسرائیل به شبکه ۱۲ این کشور گفت «مبنایی وجود دارد که بر اساس آن می‌توان گفت‌وگوها را به جلو برد».

این مقام دیپلماتیک اسرائیل افزود «پیشرفت بیشتر به توانایی طرف‌های میانجی در جلب موافقت حماس با چارچوب تعیین شده در نشست پاریس بستگی دارد».

آمریکا و اتحادیه اروپا نیز مانند اسرائیل و برخی دیگر از کشورهای جهان حماس را گروهی با ماهیت تروریستی شناخته‌اند.

با این حال، ویلیام برنز، رئیس سی‌آی‌ای با حضور در مذاکرات پاریس تماس غیرمستقیم با حماس را با یاری مصر و قطر دنبال کرده است.

به گزارش شبکه کان، اسرائیل در مذاکرات پاریس چهار درخواست مشخص حماس را که از جمله شامل خروج کامل ارتش اسرائیل از شمال غزه و بازگرداندن ساکنان فلسطینی به این منطقه بود، رد کرد زیرا آن را تلاش حماس برای احیای خود در این منطقه نزدیک به خاک اسرائیل می‌داند.

شبکه کان روز شنبه به نقل از از میانجی‌گرها نوشت اشتیاق حماس به دستیابی به توافق در مذاکرات پاریس مشهود بود.

اما اسامه حمدان، عضو حماس در لبنان، روز شنبه گفت گروه او تغییری در مطالبات خود نداده است.

شبکه ای‌بی‌سی آمریکا روز جمعه به نقل از یک مقام اسرائیلی گزارش داد مذاکره‌کنندگان آمریکایی اسرائیل را زیر فشار گذاشتند تا قبل از شروع ماه رمضان به توافق تازه برسد.

اسرائیل برای بازگرداندن ۱۳۴ شهروند خود که در اسارت حماس مانده‌اند، وارد مذاکرات شده اما بر ادامه عملیات جنگی در غزه تأکید دارد. ارزیابی شده تا حدود ۵۰ نفر از گروگان‌ها کشته شده باشند اما دولت اسرائیل بازگرداندن جسد آن‌ها را هم از وظایف ملی خود می‌داند.

حماس در مطالبات خود به ویژه بر قطع کامل عملیات جنگی ارتش اسرائیل و آزادی هرچه بیشتر هزاران زندانی امنیتی فلسطینی از زندان‌های اسرائیل اصرار دارد.

نرخ تورم سالانه در ایران در ماه بهمن ۴۲.۵ درصد اعلام شد

مرکز آمار ایران نرخ تورم سالانه در ماه بهمن ۱۴۰۲ را ۴۲.۵ درصد اعلام کرد.

به گزارش این مرکز در ماه بهمن امسال، شاخص قیمت مصرف‌کننده خانوارهای کشور به عدد ۲۲۵.۷ رسیده که نسبت به ماه قبل ١.۴ درصد افزایش، نسبت به ماه مشابه سال پیش ۳۵.۸ درصد افزایش و در ۱۲ ماه منتهی به بهمن نسبت به دوره مشابه سال قبل ۴۲.۵ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به یک ماه، نسبت به دوره مشابه قبل از آن است.

مرکز آمار ایران «تورم نقطه‌ به نقطه» را نیز ۳۵.۸ درصد اعلام کرده است. منظور از تورم نقطه به نقطه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت نسبت به ماه مشابه سال پیش است.

به این ترتیب خانوارهای ایرانی، به طور میانگین، ۳۵.۸ درصد بیش از بهمن ۱۴۰۱ برای خرید «یک مجموعه یکسان از کالاها و خدمات» هزینه کرده‌اند.

افزایش حدود ۳۶ درصدی نرخ تورم سالانه در ماه بهمن و پیش‌بینی روند افزایشی این نرخ در سال آینده در حالی است که حقوق کارکنان دولت و بازنشستگان در سال ۱۴۰۳ تنها ۲۰ درصد افزایش و کف حقوق کارمندان دولت در سال آینده ده میلیون تومان و برای بازنشستگان ۹ میلیون تومان تعیین شده است.

تاکنون کف حقوق کارگران تعیین نشده است.

خبرگزاری ایلنا پیشتر در گزارشی گفته بود که با توجه به نرخ فقر ۳۰ میلیون تومانی در تهران و حدود ۲۴ میلیونی تومان در شهرستان‌ها یک خانواده با دو شاغل نیز از پس هزینه‌های حداقلی زندگی برنمی‌آید.

ده‌ها مدیر به‌ دلیل «مغایرت عملکرد با گفتمان دولت رئیسی» برکنار شدند

حسن درویشیان، رئیس دفتر بازرسی ویژه رئیس‌جمهوری ایران
حسن درویشیان، رئیس دفتر بازرسی ویژه رئیس‌جمهوری ایران

رئیس دفتر بازرسی ویژه رئیس‌جمهوری ایران از برکناری «۹۰ مدیر دستگاه‌های اجرایی» خبر داد و گفت که برخی از آن‌ها به دلیل «مغایرت عملکردشان با گفتمان دولت» برکنار شده‌اند.

حسن درویشیان روز شنبه، پنجم اسفند، به خبرگزاری ایلنا گفت: «یک تعدادی از مدیران به دلیل ناکارآمدی و یک تعداد دیگر به دلیل این که عملکردشان با گفتمان دولت مغایرت داشت، برکنار شدند که چیزی حدود ۹۰ نفر هستند.»

آقای درویشیان آمار تفکیک‌شده مدیران برکنارشده به دو دلیل گفته‌شده را اعلام نکرد.

در پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، گفتمان دولت سیزدهم «گفتمان امام و رهبری» و سند آن «بیانیه گام دوم انقلاب» عنوان شده است.

این بیانیه در چهلمین سالگرد انقلاب ۵۷، یعنی ۲۲ بهمن ۱۳۹۷ توسط علی خامنه‌ای صادر شد. به گفته منتقدان، از جمله محورهای این بیانیه قرار گرفتن سپاه توسط رهبر جمهوری اسلامی به عنوان محور سیاست خارجی بوده است.

رئیس دفتر بازرسی ویژه رئیس‌جمهوری ایران در گفت‌وگو با ایلنا مدعی شد که گفتمان دولت ابراهیم رئیسی «پاکدستی، فسادستیزی و مردمی بودن» است.

به گفته او، اگر عملکرد مدیران با این گفتمان مغایرت داشته باشد «حتماً نسبت به آن‌ها تصمیم گرفته می‌شود و در خصوص موارد قابل توجهی هم این تصمیم گرفته شده است.»

با وجود ادعای مکرر در دولت ابراهیمی رئیسی درباره مبارزه با فساد از زمان روی کار آمدن دولت او، گزارش‌های متعددی درباره فساد بخش‌ها و مدیران دولتی منتشر شده است که از جمله می‌توان به پرونده «چای دبش» اشاره کرد.

علی خان‌محمدی، رئیس نهادی با عنوان «قرارگاه گشت ارشاد مدیران» در ریاست جمهوری ایران در آذرماه اذعان کرده بود که «فساد» در دستگاه‌های اداری ایران «ریشه دوانده» و گفته بود که برخورد با فساد مدیران «ضعف‌های قانونی» دارد.

نرگس منصوری، زندانی سیاسی، به سه سال حبس دیگر محکوم شد

نرگس منصوری
نرگس منصوری

نرگس منصوری، فعال مدنی و زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین، در پرونده‌ای جدید به سه سال حبس بیشتر محکوم شد.

به گزارش وبسایت‌های حقوق بشری هرانا و هه‌نگاو، این حکم از سوی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به اتهام‌های «تبلیغ علیه نظام» و «اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور» صادر شده و اخیرا به خانم منصوری ابلاغ شد.

هرانا به نقل از یک منبع نزدیک به خانواده این زندانی گزارش داد که او در دو ماه گذشته از برقراری تماس با خانواده‌اش محروم بوده است.

نرگس منصوری که عضو سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و همچنین از امضاکنندگان نامه درخواست استعفای علی خامنه‌ای است، پیش از این گفته بود: با پنج محکومیت قطعی روبه‌رو هستم و مقامات در حال گشودن ششمین پرونده علیه من هستند.

محمد مقیمی، وکیل دادگستری، در توییتی نوشت که نرگس منصوری در زندان دو بار از سوی افسر جانشین «به مرگ تهدید شده است».

این زندانی سیاسی اردیبهشت امسال با تودیع وثیقه سه میلیارد تومانی به مرخصی پزشکی اعزام شد و چند ماه بعد توسط نیروهای حکومتی در شهرستان خوی بازداشت و به زندان اوین منتقل شد.

صادرات فرش ایران «از ۴۲۶ میلیون دلار در سال به کمتر از ۵۰ میلیون دلار رسید»

به گفته مرتضی حاجی آقامیری، رئیس کمیسیون فرش در اتاق بازرگانی ایران، میزان صادرات فرش از ۴۲۶ میلیون دلار در سال ۹۶ به کمتر از ۵۰ میلیون دلار در سال جاری سقوط کرده است.

این مقام اتاق بازرگانی در گفت‌وگو با وبسایت رکنا از اعمال شدن «پیمان‌سپاری ارزی» در سال ۹۷ به عنوان یکی از عوامل کاهش صادرات یاد کرد و گفت از سیاستگذار انتظار می‌رود که به جای سرکوب صادرات اقدام به تسهیل فرآیندهای تجاری کند.

او افزود: میزان صادرات فرش ایرانی از ۴۲۶ میلیون دلار در سال ۹۶ ابتدا ظرف سه سال به کمتر از ۱۰۰ میلیون دلار سقوط آزاد کرد، سال گذشته به ۵۲ میلیون دلار کاهش یافت و امسال به کمتر از این مقدار رسیده است.

مرداد امسال نیز عبدالله بهرامی، مدیرعامل اتحادیه سراسری تعاونی‌های تولیدکنندگان فرش دستباف ایران، اعلام کرد که صادرات فرش دستباف طی ۱۰ سال یک‌دهم شده است.

به گفته او، این سقوط در حالی رخ داد که قبلا «در بدترین شرایط تحریم صادرات فرش دستباف کمتر از ۵۰۰ میلیون دلار نبود و حتی به یک میلیارد تا یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار هم می‌رسید».

حسین حسین‌پور، معترض آسیب‌دیده چشمی، به حبس محکوم شد

حسین حسین‌پور
حسین حسین‌پور

حسین حسین‌پور، شهروندی که در اعتراضات مهاباد از ناحیه چشم راست هدف گلوله ساچمه‌ای قرار گرفت، به یک سال زندان محکوم شد.

به گزارش هرانا و هه‌نگاو، دادگاه انقلاب نورآباد در استان فارس این حکم را به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام از طریق نوشتن مطالبی در فضای مجازی» صادر کرد و اخیرا به او ابلاغ شد.

آقای حسین‌پور پس از آنکه در اینستاگرام خود از مانع‌تراشی در روند درمان چشم آسیب‌دیده‌اش خبر داد، شهریور امسال در جاده نورآباد به گچساران بازداشت شد و از آن زمان زندانی است.

به گزارش هه‌نگاو، او در طول حضورش در بازداشتگاه اطلاعات سپاه پاسداران از دسترسی به داروهای چشم خود محروم بود.

پیش از این نیز چندین معترض آسیب‌دیده چشمی، از جمله امیر شاه‌ولایتی و متین حسنی، بازداشت و زندانی شده‌اند.

برخی نهادهای حقوق بشری برآورد کرده‌اند که در جریان اعتراضات زن، زندگی آزادی حدود ششصد تن از معترضان هدف شلیک گلوله‌های ساچمه‌ای ماموران حکومتی به چشم‌هایشان قرار گرفتند.

کاخ سفید می‌گوید تعلل در تصویب کمک نظامی اوکراین در جهت منافع ایران است

مایک جانسون، رئیس جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا
مایک جانسون، رئیس جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا

کاخ سفید روز جمعه با انتقاد از «تعلل» مایک جانسون، رئیس جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا، در تصویب بسته کمک مالی نظامی به اوکراین ، او را متهم کرد که با این رویکرد در جهت منافع جمهوری اسلامی ایران و روسیه عمل می‌کند.

به گزارش رویترز، اندرو بیتس، معاون سخنگوی مطبوعاتی و مشاور ارشد ارتباطات کاخ سفید در یادداشتی گفته است: حکومت ایران «به طور فعالانه در حال توانمند کردن روسیه در جنگ اوکراین و حملات این کشور به شهرهای اوکراین است.»

این مقام کاخ سفید تصریح کرد: «رئیس جمهور بایدن به مقابله با ایران برخاسته است. اما در این میان، تعهد فرضی [رئیس مجلس نمایندگان] جانسون برای "دلجویی نکردن از ایران" کجا است؟ هیچ‌کجا. در عوض تعلل او [در تصویب طرح کمک به اوکراین] به نفع پوتین و آیت‌الله است.»

مایک جانسون روز چهارشنبه گفته بود که قصد ندارد به نمایندگان اجازه بدهد به بسته ۹۵ میلیارد دلاری کمک‌های امنیتی بین‌المللی برای اوکراین، اسرائیل و تایوان رأی بدهند.

این لایحه در مجلس سنای آمریکا که دموکرات‌ها در آن اکثریت شکننده‌ای دارند ۷۰ رأی مثبت آورد، اما برای تبدیل شدن به قانون باید در مجلس نمایندگان نیز به تصویب برسد.

اکثریت این مجلس در دست جمهوری‌خواهان است که قصد تصویب آن را ندارند. پس از اظهار نظر مایک جانسون، اعضای مجلس نمایندگان آمریکا برای دو هفته به مرخصی رفتند.

این در حالی است که در دومین سالگرد حمله نظامی روسیه به خاک اوکراین، رویترز روز چهارشنبه در گزارشی اختصاصی به نقل از شش منبع مطلع نوشت که ایران تعداد بسیاری موشک بالیستیک زمین به زمین به روسیه داده است.

جان کربی، سخنگوی شورای امنیت کاخ سفید، در نشستی مجازی با خبرنگاران گفت که واشینگتن هنوز نمی‌تواند تایید کند که ایران موشک‌های بالیستیک در اختیار روسیه گذاشته باشد.

بیش از ۸۰۰ زندانی خواهان عزل رئیس زندان مرکزی ارومیه شدند

به گزارش منابع حقوق بشری، بیش از ۸۰۰ زندانی در زندان مرکزی ارومیه با اشاره به افزایش موارد خودکشی در این زندان به دلیل آزار و اذیت مسئولان، خواهان عزل پیمان خان‌زاده، رئیس این زندان، شدند.

به گزارش «شبکه حقوق بشر کردستان» و «کانون حقوق بشر ایران»، این زندانیان در نامه سرگشاده خود به مواردی از آزارهای زندانیان و خانواده‌های آنها توسط رئیس زندان مرکزی ارومیه و سایر زندانبان‌ها اشاره کرده‌اند.

در این نامه با اشاره به خودکشی یک زندانی محکوم به قطع عضو آمده است: «امیر شهبازی چند هفته پیش در حالی که رضایت همه شاکی‌های خود را گرفته و چیزی به آزادی‌اش نمانده بود با خودکشی به زندگی خود پایان داد».

بنابر این گزارش، او قبل از خودکشی در نامه‌ای به خانواده‌اش اعلام کرده بود که شخص رئیس زندان و همچنین مسئول خوابگاه زندان باعث خودکشی او شدند.

این زندانیان همچنین با تشریح «وضعیت اسفناک» و «شرایط وحشتناک» در سلول‌های انفرادی و «بند پاک»، نوشته‌اند که تعدادی از محبوسان در این دو بخش در چند ماه گذشته «دست به خودکشی زده‌اند و هر چند ماه یک بار، جسد یک زندانی به خانواده‌ای گریان تحویل داده می‌شود».

فعالان و نهادهای حقوق بشری همواره به شکنجه و بدرفتاری با زندانیان در زندان‌های جمهوری اسلامی اشاره کرده و هشدار داده‌اند که این موارد در زندان‌های بیرون از پایتخت بسیار شدیدتر و رایج‌تر است.

رصد یک بالن ناشناس در آسمان غرب آمریکا

تصویری از بالن چینی که سال گذشته بر فراز آمریکا ساقط شد.
تصویری از بالن چینی که سال گذشته بر فراز آمریکا ساقط شد.

رسانه‌های آمریکایی به نقل از مقامات سیاسی و دفاعی این کشور می‌گویند، ارتش ایالات متحده در حال رصد یک بالن «کوچک» ناشناس در ارتفاعات بالای ایالت یوتا در غرب این کشور است.

دو مقام دولتی و یک مقام دفاعی آمریکا به شبکه «سی‌بی‌اس نیوز» گفته‌اند٬ صبح امروز پس از مشاهده بالن بر فراز یوتا، یک هواپیمای جنگنده برای رصد این بالن اعزام شد.

به گفته مقامات، این بالن که در ارتفاع ۱۳ هزار متری در حال پرواز است، به نظر نمی‌رسد تهدیدی برای امنیت ملی ایالات متحده باشد.

دولت آمریکا هنوز مشخص نکرده است که این بالن متعلق به چه کسی است، اما دو مقام آمریکایی گفتند که نشانه‌های اولیه حاکی است که این بالن متعلق به یک دولت خارجی نیست.

به گفته مقامات، بالن قابل مانور نیست و دارای محموله کوچک جعبه مانند است.

شبکه سی‌بی‌اس ابتدا خبر پرواز این بالن را منتشر کرد.

تقرییا یک سال پیش، جنگنده‌های ارتش آمریکا به دستور جو بایدن رئیس جمهور این کشور یک بالن چینی را بر فراز قلمرو هوایی این کشور ساقط کردند.

این بالن چینی که طی پنج روز گذشته مسیری مورب از جنوب شرقی آیداهو به کارولینا پرواز می‌کرد، در سواحل کارولینای جنوبی منهدم شد.

چین مدعی بود که این بالن به صورت تصادفی وارد حریم آمریکا شده است. رهگیری بالن‌های چینی با واکنش شدید دولت آمریکا، شکایت رسمی به نمایندگی دیپلماتیک چین و اعتراض نمایندگان کنگره شد.

آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا سفر خود به چین را به خاطر ورود بالن‌های چینی لغو کرد.

نگرانی درباره وضعیت عباس واحدیان به دلیل «محرومیت» از مراقبت‌های پزشکی در زندان‌

عباس واحدیان شاهرودی
عباس واحدیان شاهرودی

عفو بین‌الملل روز جمعه چهارم اسفند ماه نسبت به وضعیت سلامت عباس واحدیان شاهرودی، فعال سیاسی محبوس در زندان وکیل‌آباد مشهد ، ابراز نگرانی کرد و خواستار آزادی «فوری و بدون قید و شرط» او شد.

عفو بین الملل همچنین خواستار دسترسی این زندانی سیاسی مراقبت‌های پزشکی تحت نظر متخصص در خارج از زندان شده است.

این نهاد بین‌المللی مدافع حقوق بشر در بیانیه خود تصریح کرد که عباس واحدیان صرفاً به خاطر استفاده حق طبیعی و حقوق بشری خود برای اعتراض «مسالمت‌آمیز» بازداشت شده است و اکنون به همین دلیل در زندان با محرومیت عمدی از دسترسی به مراقبت‌های پزشکی کافی مواجه است که باعث «درد و رنج شدید» برای او شده است.

عفو بین‌الملل اضافه کرد٬ وضعیت سلامتی عباس واحدیان از ژوئیه ۲۰۲۳ به دنبال ابتلا به بیماری پسوریازیس، یک بیماری پوستی خود ایمنی٬ به شدت رو به وخامت گذاشت.

طبق این گزارش، یک متخصص پوست در «بیمارستان امام رضا مشهد» در اکتبر سال ۲۰۲۳ برای معالجه عباس واحدیان٬ خواستار نمونه برداری از پوست این زندانی سیاسی شد.

عفو بین‌الملل تاکید کرده است تا به امروز عباس واحدیان هیچ‌یک از مراقبت‌های بهداشتی و درمانی تخصصی توصیه شده توسط پزشک متخصص را دریافت نکرده است و مسئولان زندان از ارائه جواب آزمایش نمونه پوستی او خودداری کرده‌اند.

این نهاد بین‌المللی مدافع حقوق بشر در ادامه گفته است٬ مقامات حکومت ایران عباس واحدیان را به دلیل مطرح کردن محرومیت از دسترسی به درمان با همسرش ، مورد تهدید قرار داده و علاوه بر ده روز انفرادی، او را به مدت یکماه از تماس تلفنی و ملاقات محروم کردند.

عباس واحدیان شاهرودی معلم و نویسنده و یکی از ۱۴ فعال مدنی و سیاسی داخل ایران است که ۲۱ خرداد سال ۹۸ با انتشار نامه‌ای سرگشاده خواستار استعفای علی خامنه‌ای از رهبری حکومت ایران و تغییر بنیادین قانون اساسی شدند.

آقای واحدیان شاهرودی که سال ۹۷ نیز به‌دلیل فعالیت‌های مدنی و سیاسی خود بازداشت و محکوم شده بود، پس از انتشار این نامه نیز در دادگاه انقلاب مشهد محاکمه شد.

آقای واحدیان برای اتهاماتی چون «اقدام علیه امنیت ملی» و «همکاری با گروه‌های مخالف نظام» در مجموع به ۲۱ سال حبس تعزیری (قطعی) محکوم شده است.

بیشتر

تازه‌های ایران و جهان

XS
SM
MD
LG