لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۸ تهران ۱۴:۴۷

روحانی: با هیچ ملتی نمی‌جنگیم


حسن روحانی در مراسم افتتاحیه پایانه مسافربری سلام در فرودگاه امام خمینی در روز سه شنبه، ۲۸ خرداد،

رئیس جمهور ایران روز سه‌شنبه، ۲۸ خردادماه، در یک سخنرانی اعلام کرد که «ما با هیچ ملتی نمی‌جنگیم و طرف مقابل ما یک عده سیاستمدار کم‌تجربه هستند». او در عین حال به ماجرای نفتکش‌ها هیچ اشاره‌ مستقیمی نکرد.

به گزارش خبرگزاری رسمی ایرنا، حسن روحانی روز سه‌شنبه در مراسم افتتاحیه پایانه مسافربری سلام در فرودگاه امام خمینی گفت: «هم اقدامات دشمنان برای فشار به ملت ایران و هم عکس‌العمل نظام جمهوری اسلامی در برابر فشار‌ها افزایش یافته است.»

وی اضافه کرد: «پایان این نبرد پیروزی ملت ایران خواهد بود. زیرا طرف مقابل ما ملت نیست. ما با هیچ ملتی نمی‌جنگیم طرف مقابل ما یک عده سیاستمدار کم‌تجربه هستند، اما این طرف داستان گروهی از مسئولان کشور نیستند بلکه تمام ملت ایران یکپارچه در این مبارزه حضور دارند.»

سخنان آقای روحانی پس از موضوع حمله به دو نفتکش‌ در دریای عمان بیان شده که آمریکا جمهوری اسلامی را به نقش داشتن در آن متهم کرده، اما مقامات ایران این اتهام را رد کرده‌اند.

با این حال آقای روحانی در سخنان روز سه‌شنبه خود به این موضوع اشاره‌ مستقیم نکرد.

حملات به نفتکش‌ها در حالی رخ داده که تنش لفظی بین مقامات ایران و آمریکا در ماه‌های اخیر به بی‌سابقه‌ترین شکل ممکن در سال‌های اخیر رسیده است.

در همین حال مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، روز یک‌شنبه گفته بود، گرچه «تردیدی وجود ندارد» که ایران مسئول حمله به دو کشتی نفتکش در دریای عمان است، ولی ایالات متحده قصد ندارد با تهران وارد جنگ شود.

در همین حال برخی از فعالان سیاسی ایرانی خواستار مذاکره دو کشور شده‌اند.

از جمله ۲۲۵ فعال سیاسی و مدنی داخل و خارج ایران هفته گذشته در بیانیه‌ای با اشاره به تمایل «بخش زیادی از مردم» به «تنش‌زدایی با جهان و منطقه» خواستار «مذاکره بی قیدوشرط» بین ایران و آمریکا شده بودند.

منابع: خبرگزاری ایرنا، رادیوفردا/ ا. م./ ف. دو.

دیدن نظرات (۳۹)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG