لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۸ تهران ۲۰:۱۴

روحانی آمریکا را به رونمایی از سانتریفیوژهای پیشرفته‌تر تهدید کرد


روحانی و صالحی در «روز ملی فناوری هسته‌ای» سال ۹۸

پس از آن‌ که ایالات متحده روز دوشنبه کلیت سپاه پاسداران را در فهرست «سازمان‌های تروریستی خارجی» قرار داد، رئیس‌جمهوری ایران روز سه‌شنبه با «افتتاح» چند دستگاه سانتریفیوژ آمریکا را تهدید به رونمایی از سانتریفیوژهای پیشرفته‌تر کرد.

به گزارش خبرگزاری رسمی ایرنا، حسن روحانی در سخنرانی خود به مناسبت «روز ملی فناوری هسته‌ای» خطاب به آمریکا گفت: «اگر دیروز از سانتریفیوژهای آی‌آر۱ ما می‌ترسیدید، بدانید که امروز ما زنجیره ۲۰ تایی از سانتریفیوژهای آی‌آر۶ را افتتاح کرده‌ایم.»

او در ادامه نیز گفت: «و اگر باز هم بیش از این به ظلم و ستم خود ادامه دهید، در آینده‌ای نه چندان دور زنجیره آی‌آر۸ را رونمایی خواهیم کرد.»

قدرت‌های غربی نسبت به ادامه پیشبرد برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی و نصب سانتریفیوژهای پیشرفته‌تر اورانیوم ابراز نگرانی کرده‌اند و این نگرانی را دارند که جمهوری اسلامی از این طریق نهایتاً به بمب اتم دست یافته و کشورهای هم‌پیمان آنها در منطقه را تهدید کند.

این نگرانی به تحریم گسترده ایران منجر شد و جمهوری اسلامی برای کاستن از فشار این تحریم‌ها توافقی موسوم به برجام را با آمریکا، روسیه، چین، فرانسه، بریتانیا و آلمان امضا کرد، اما آمریکا پس از تغییر دولتش در اردیبهشت‌ماه ۹۷ از این توافق خارج شد.

حسن روحانی روز سه‌شنبه در سخنان خود بقیه طرف‌های برجام را نیز تهدید کرده و گفت: «من به ۱+۵ می‌گویم، به آن ۱+۵ که یک‌اش زد زیر تعهدش. به آن پنج می‌گویم به وظایف‌تان توجه کنید. ما صبر می‌کنیم و صبر کرده‌ایم؛ اما صبر آستانه‌ای دارد، بعد آن ملت و نظام ایران قدم دیگری برمی‌دارد.»

در پی تصمیم روز دوشنبه آمریکا برای «تروریست» شناختن کلیت سپاه پاسداران، علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، نیز در یک سخنرانی از آماده شدن «۱۱۴ دستاورد جدید» هسته‌ای برای بهره‌برداری خبر داد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، او گفت که این دستاوردها «به‌رغم نامهربانی‌های برخی دوستان و شایعه‌پراکنی‌های مغرضان» آماده شده و توضیحاتی در مورد این پروژه‌ها داد که بیشترشان مربوط به مراکز هسته‌ای در نطنز و فردو می‌شود.

آقای صالحی گفت که «ما تولید و بهسازی انواع ماشین‌های سانتریفیوژ را در چهارچوب برجام و همزمان با پایبندی به تعهدات خود پیگیری می‌کنیم.»

به دنبال خروج آمریکا از برجام، رهبر جمهوری اسلامی به سازمان انرژی اتمی دستور داد مقدمات دستیابی ایران به ۱۹۰ هزار سو غنی‌سازی اورانیوم را «فعلاً در چارچوب برجام» آماده کند.

روحانی: آمریکا همچنان به سران داعش پناه می‌دهد

رئیس جمهور ایران در ادامه سخنان روز سه‌شنبه خود ایالات متحده را به همکاری با گروه حکومت اسلامی (داعش) متهم کرد.

او آمریکا را «در راس تروریسم عالم» دانست و گفت: «هنوز آمریکا حاضر نیست علیه داعش بجنگد و همچنان به سران داعش پناه می‌دهد.»

این سخن او در حالی بیان می‌شود که ایالات متحده با همکاری هم‌پیمانانش در منطقه با بمباران شدید و طولانی‌مدت مواضع داعش به تازگی خارج شدن آخرین روستاها از کنترل آن گروه را اعلام کرد.

حسن روحانی برای اتهامات خود در این مورد مدرک و منبعی ارائه نداد.

رئیس‌ جمهور ایران در ادامه نیز اظهار کرد: «اگر مقصود آمریکایی‌ها از اعمال تحریم‌ها علیه ایران این بوده که از قدرت نظامی ایران بکاهند این را بدانند که از پارسال تا امسال به موشک‌ها و سلاح‌هایی دست یافته‌ایم که در مخیله آنها نیز نمی‌گنجید؛ آنها نمی‌توانند قدرت نظامی ما را بگیرند.»

او خطاب به مسئولان آمریکایی گفت: «ما وزوز شما را مدام می‌شنویم. مداوم در گوش مسئولین منطقه می‌دمید؛ اما مؤثر نبوده و نیست.»

منابع: خبرگزاری‌های ایرنا و تسنیم/ پ. پ./ ف. دو.

دیدن نظرات (۸۳)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG