لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۶:۱۵

روحانی: نمی‌خواهیم بین ایران و دنیای عرب فاصله بیفتد


حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران

رئیس‌جمهور ایران اتفاقات اخیر در عربستان سعودی را «جنگ شاهزدگان» توصیف کرد و ضمن تکرار اتهام «کمک» این کشور به گروه حکومت اسلامی (داعش) در عین حال گفت که «نمی‌خواهیم بین ایران و دنیای عرب فاصله باشد».

به گزارش شبکه العالم، شبکه عربی‌زبان تلویزیون ایران، حسن روحانی، روز شنبه، ۱۱ آذر، در سفر به استان سیستان و بلوچستان در یک سخنرانی در زابل گفت که جمهوری اسلامی خواستار «فاصله» با دیگر کشورهای منطقه نیست و افزود که «نمی‌خواهیم بین ایران و دنیای عرب فاصله باشد».

رئیس‌جمهور ایران تأکید کرد «اگر بعضی از کشورهای منطقه با ما فاصله گرفته‌اند تقصیر خود آنها است».

وی اضافه کرد: «حالا اگر برخی کشورها در درون خود جنگ شاهزادگان دارند یا سه سال است همسایه خود را بمباران می‌کنند و شکست می‌خورند و اگر سال‌ها به داعش کمک کرده‌اند و شکست خورده‌اند تقصیر ما نیست».

اشاره آقای روحانی به «جنگ شاهزادگان» می‌تواند مربوط به موضوع بازداشت شماری از شاهزادگان، وزیران و تعدادی از مقام‌های پیشین عربستان سعودی توسط «کمیته مبارزه با فساد» به ریاست محمد بن سلمان، ولیعهد این کشور، در ماه گذشته باشد.

روابط ایران و عربستان سعودی در سال‌های اخیر و پس از درگیری‌ها در سوریه یمن تیره‌تر شده است.

تنش لفظی مقامات دو کشور به‌دنبال استعفای اخیر سعد حریری از سمت نخست‌وزیری لبنان و شلیک یک موشک به ریاض توسط شیعیان شورشی حوثی در یمن وارد مرحله تازه‌ای شده‌است.

در همین حال عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان سعودی، روز جمعه دهم آذرماه بار دیگر با انتقاد از اقدامات ایران در منطقه گفته‌است که بقای لبنان در گروی خلع سلاح گروه شبه نظامی حزب‌الله است.

محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، روز پنج‌شنبه، دوم آذر، در اظهاراتی کم‌سابقه، رهبر جمهوری اسلامی را «هیتلر جدیدی» نامیده بود که در منطقه خاورمیانه ظهور کرده‌است.

یک روز بعد بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، این سخنان «اظهارات ناپخته، ناسنجیده و سخیف» نامید که به توصیف او، «باعث شده‌است کسی در جهان و عرصه بین‌الملل اعتباری برای اینگونه سخنانش قائل نشود».

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG