لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ آبان ۱۴۰۰ تهران ۰۹:۰۵

پزشکان روسیه با انتقال آلکسی ناوالنی به آلمان موافقت کردند


آلکسی ناوالنی، از مخالفان سرشناس دولت روسیه روز پنجشنبه در هواپیما پس از نوشیدن چای بیهوش شد.

پزشکان روسی روز جمعه اعلام کردند آلکسی ناوالنی، از مخالفان سرشناس دولت روسیه که شرایط جسمانی وخیمی یافته است، می‌تواند جهت درمان به آلمان سفر کند.

آقای ناوالنی روز پنج‌شنبه در هواپیما پس از نوشیدن چای بیهوش شد، امری که نزدیکانش را به این نتیجه رسانده که او را مسموم کرده‌اند.

پزشکان آلمانی به درخواست همسر آلکسی ناوالنی که نگران است مقامات روسیه مستندات را از بین ببرند، به روسیه آمده‌اند تا او را راهی بیمارستانی در آلمان کنند.

در ابتدا پزشکان بیمارستان منطقه امسک سیبری که آقای ناوالنی در آنجا بستری است، گفتند که اگرچه شرایط او در طول شب تا حدی بهتر شده اما هنوز در وضعیتی نیست که بتواند به کشور دیگری منتقل شود.

آنها اما در نهایت غروب جمعه اعلام کردند که با انتقال آلکسی ناوالنی به بیمارستانی دیگر مخالفتی ندارند. یکی از پزشکان ارشد این بیمارستان به خبرگزاری رویترز گفت که آنها می‌توانند جهت انتقال آقای ناوالنی به فرودگاه کمک کنند و این اقدام تا ساعاتی بعد انجام خواهد شد.

این تصمیم در پی آن گرفته شد که یولیا ناوالنی، همسر آلکسی ناوالنی در نامه‌ای به کاخ کرملین خواستار مداخله دولت روسیه شد. او از کرملین خواست که اجازه دهد آقای ناوالنی بتواند به خارج از کشور پرواز کند.

رئیس بیمارستان امسک می‌گوید که پزشکان تشخیص داده‌اند او دچار اختلال متابولیک شده و دلیل احتمالی آن نیز کاهش قند خون بوده است.

به گفته او، ذرات مواد شیمیایی صنعتی بر لباس‌های آقای ناوالنی و انگشتان او پیدا شده اما پزشکان اعتقاد ندارند که وی مسموم شده است.

خبرگزاری رویترز به نقل از هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان نوشته که این کشور حاضر به انتقال آقای ناوالنی به برلین است.

میشاییل مولر، شهردار برلین نیز از آلمادگی بیمارستان شریته برلین برای درمان منتقد پوتین در صورت انتقال وی به این شهر خبر داده است.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG