لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۸ تهران ۱۲:۳۸

تیم روسیه از مسابقات المپیک زمستانی ۲۰۱۸ محروم شد


مقر کمیته بین المللی المپیک، لوزان

کمیته بین المللی المپیک روز سه شنبه اعلام کرد تیم روسیه از حضور در مسابقات المپیک زمستانی ۲۰۱۸ محروم شده ولی ورزشکاران روسی می توانند به شکل انفرادی و تحت تدابیر خاص در مسابقات حضور پیدا کرده و رقابت کنند.

کمیته بین المللی المپیک پس از بررسی شواهد و مدارک مرتبط با دست داشتن دولت در دوپینگ ورزشکاران رورسیه در جریان مسابقات المپیک زمستانی ۲۰۱۴ در سوچی، این تصمیم را اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، این تصمیم در پی مشخص شدن ارتباط دولت حاکم روسیه از دوپینگ ورزشکاران این کشور گرفته شده است. کمیته بین المللی المپیک، همچنین «ویتالی موتکو» معاون نخست وزیر فعلی و وزیر ورزش سابق روسیه را به دلیل دست داشتن در «رسوایی دوپینگ» تا آخر عمر تحریم کرده است.

در پی این تصمیم کمیته بین المللی المپیک، نقش ویتالی موتکو در منصب فعلی اش در هاله ای از ابهام قرار گفته است. ویتالی موتکو در حال حاضر، رییس کمیته برگزاری مسابقات جام جهانی فوتبال ۲۰۱۸ است که قرار است به میزبانی روسیه برگزار شود. ویتالی موتکو همچنین در سال ۲۰۱۶ از حضور در مسابقات المپیک برزیل تحریم شده بود.

این گزارش حاکی است تا پیش از این سابقه داشته که برخی کشورها از مسابقات المپیک تحریم شوند. برای مثال آفریقای جنوبی به دلیل آپارتاید از مسابقات کنار گذاشته شد. ولی تاکنون هیچ کشوری فقط به دلیل ارتکاب دوپینگ از مسابقات تحریم نشده بود.

کمیته بین المللی المپیک اعلام کرد ورزشکاران روسی می توانند به شکل انفرادی و زیر پرچم المپیک، می توانند در مسابقات حاضر شوند.

توماس باخ، رییس کمیته بین المللی المپیک گفت: «این (کار روسیه)، تهاجمی بی سابقه به تمامیت ورزش و مسابقات المپیک است.» وی افزود: «کمیته بین المللی المپیک در این راستا تحریم های متناسب علیه این دستکاری سازمان دهی شده اعمال کرده و هم زمان از ورزشکاران سالم، حمایت کرده است.»

با این تصمیم کمیته بین المللی المپیک، ورزشکاران روسی به شکل انفرادی و فقط در صورتی که دعوت شوند و حاضر شوند که به اجرای جدی تست های دوپینگ تن دهند، اجازه حضور در این رقابت ها را خواهند داشت. مسابقات المپیک زمستانی قرار است از نهم فوریه سال آینده میلادی، در کره جنوبی برگزار شود.

به دلیل تقلب و دوپینگ، ۱۱ مدال از ۳۳ مدالی که روسیه در جریان مسابقات المپیک زمستانی سوچی به دست آورد، پس گرفته شده است. با کنار گذاشتن این مدال ها، روسیه عنوان قهرمانی را از دست داد و قهرمانی المپیک زمستانی سوچی به نروژ رسید.

دیدن نظرات (۱۴)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG