لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۱ تهران ۱۳:۴۶

خبرهای کوتاه

واکنش نماینده روسیه به اظهارات امیرعبداللهیان: آیا کسی معنی عملی «به زودی» را می‌داند؟

میخائیل اولیانف، سفیر روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین

وعده دوباره حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران، در باره «به زودی» از سرگرفته شدن مذاکرات هسته‌ای در وین واکنش نماینده روسیه در این مذاکرات را درپی‌داشته است.

وزارت امور خارجه ایران روز شنبه اعلام کرده است، حسین امیرعبداللهیان در دیدار خسرو ناظری دبیرکل جدید سازمان همکاری اقتصادی (اکو) درباره گفت‌وگوهای اخیر با اتحادیه اروپایی در تهران و ادامه آن در بروکسل، گفت: «به زودی مذاکرات هسته‌ای با ۱+۴ از سر گرفته می‌شود.»

اما میخائیل اولیانف، سفیر روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین که رئیس هیات روسی در مذاکرات برجام را نیز برعهده دارد، در توییتی با اشاره به اظهارات وزیر خارجه ایران نوشته است: «به زودی. آیا کسی می‌داند معنی عملی آن چیست؟»

تاکنون شش دور مذاکرات احیای توافق هسته‌ای موسوم به برجام با حضور ایران، روسیه، بریتانیا، فرانسه، آلمان و چین و مشارکت غیر مستقیم آمریکا در وین پایتخت اتریش برگزار شده است. اما به دنبال پیروزی ابراهیم رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری، این مذاکرات به درخواست ایران متوقف شده است.

حسین امیرعبداللهیان تاکنون بارها گفته است که این مذاکرات «به زودی» آغاز خواهد شد. اما تاریخ مشخصی برای این مذاکرات تعیین نکرده است.

در همین حال قرار بود به دنبال سفر آنریکه مورا، هماهنگ اروپایی مذاکرات برجام به تهران، مقام‌های دولت ابراهیم رئیسی به بروکسل سفر کنند و در خصوص متن‌های نهایی شده در مذاکرات قبلی احیای برجام در وین مذاکره کنند.

وزیر امور خارجه ایران دوشنبه گذشته به دبیرکل سازمان ملل گفت که گفت‌و‌گوها میان هیئت ایرانی و دیگر طرف‌های توافق برجام، هفته آینده در بروکسل ادامه خواهد یافت.

هفته گذشته حسین امیرعبداللهیان در تماس تلفنی با دبیرکل سازمان ملل گفته بود: «مذاکرات اخیر معاون سیاسی وزارت امور خارجه با انریکه مورا مثبت بوده است و در هفته آینده در بروکسل به این گفت‌وگوها ادامه خواهند داد.»

اما هنوز تاریخی هم برای مذاکرات بروکسل تعیین نشده است.

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

پیروزی دموکرات‌ها در سنای آمریکا تثبیت شد

رافائل وارناک در کنار جو بایدن

پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد که رافائل وارناک نامزد حزب دموکرات در ایالت جورجیای آمریکا بر رقیب جمهوری‌خواه خود، هرشل واکر در انتخابات میان‌دوره‌ای سنا به پیروزی رسیده است.

این دو نامزد پیشتر در ماه نوامبر با یکدیگر به رقابت پرداخته بودند و باید دور دوم انتخابات میان این دو برگزار می‌شد.

پیروزی یک نامزد دموکرات دیگر، توازن قوا را در کنگره آمریکا تغییر نمی‌دهد اما موقعیت برتر حزب دموکرات را در سنای این کشور تثبیت خواهد کرد.

جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا از پیروزی آقای وارناک استقبال کرد و آن را به نفع دموکراسی دانست.

پیشتر با پیروزی دموکرات‌ها در در ایالت نوادا، این حزب توانسته بود حد نصاب ۵۰ کرسی در سنای آمریکا را به دست آورد و کنترل آن را حفظ کند.

در مقابل، حزب جمهوری‌خواه آمریکا نیز توانست در مجلس نمایندگان با فاصله‌ای اندک از دموکرات‌ها بیشترین کرسی را داشته باشد.

اما در شرایط جدید که اکثریت دموکرات در سنای آمریکا یک کرسی بیشتر شده، این حزب به نفوذ بیشتر در کمیته‌های سنا امید دارد.

اعضای جدید سنای آمریکا سوم ژانویه سال آینده کار خود را شروع خواهند کرد.

آقای بایدن پیشتر انتخابات میان‌دوره‌ای اخیر را به ‌عنوان «روز خوب» برای دموکراسی یاد کرده و گفته بود: «در حالی که مطبوعات و کارشناسان یک موج عظیم قرمز را پیش‌بینی می‌کردند، این اتفاق نیفتاد.»

«موج عظیم قرمز» اصطلاحی بود که رسانه‌ها برای پیروزی احتمالی حزب جمهوری‌خواه در انتخابات میان‌دوره‌ای سال ۲۰۲۲ به کار برده بودند.

قرمز نماد حزب جمهوری‌خواه و آبی نماد حزب دموکرات در رقابت‌های انتخاباتی است.

عملیات پلیس آلمان علیه گروه راست افراطیِ مظنون به تلاش برای سرنگونی دولت

دادستانی فدرال آلمان از عملیات گسترده پلیس این کشور علیه یک گروه‌ راست افراطی خبر داد و اعلام کرد ۲۵ نفر در سراسر این کشور به ظن برنامه‌ریزی برای سرنگون کردن دولت بازداشت شده‌اند.

این ۲۵ نفر از اعضا یا هواداران گروه «شهروندان رایش» یک گروه راست افراطی آلمان هستند که در میان آنان یک سرباز فعال و چند سرباز ذخیره نیز وجود دارند.

دادستانی آلمان روز چهارشنبه، ۱۶ آذر، با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که این افراد به ویژه مظنون هستند در تدارک برای «ورود خشونت‌آمیز» به پارلمان آلمان «با یک گروه کوچک مسلح» بودند.

مارکو بوشمان وزیر دادگستری آلمان در توئیتی با اشاره به «عملیات بزرگ ضدتروریستی» نوشت: «ما گمان می‌کنیم که یک حمله مسلحانه علیه نهادهای قانون اساسی برنامه‌ریزی شده بود.»

حدود سه هزار نیروی امنیتی در سراسر آلمان برای این عملیات بسیج شده بودند و بیش از ۱۳۰ بازرسی انجام گرفت.

بر اساس اعلام دادستانی، علاوه بر ۲۵ دستگیری، در مورد ۲۷ نفر دیگر نیز که به عضویت در یک سلول جنایی مظنون هستند، تحقیقات صورت می‌گیرد.

بیانیه دستگاه قضایی آلمان اضافه می‌کند که این هسته مخفی حداکثر پیش از پایان سال گذشته میلادی تشکیل شده و هدف آن «غلبه بر نظم دولتی موجود و جایگزین کردن آن با شکل خود از دولت» است.

در این بیانیه آمده که طرح این افراد تنها می‌تواند «از طریق استفاده از ابزار نظامی و خشونت علیه نمایندگان دولت» انجام شود.

در سال‌های اخیر، مقام‌های آلمان خشونت گروه‌های راست افراطی این کشور را به عنوان تهدید شماره یک برای نظم عمومی و حتی بالاتر از خطر اسلامگرایان افراطی طبقه‌بندی کرده‌اند.

در بهار گذشته، مقامات آلمانی یک گروه راست افراطی را که مظنون به برنامه‌ریزی حملاتی در این کشور و ربودن وزیر بهداشت بود، متلاشی کردند.

پارلمان اندونزی رابطه جنسی خارج از ازدواج را ممنوع کرد

پارلمان اندونزی

پارلمان اندونزی، کشوری که بیشترین جمعیت مسلمان در جهان را دارد، روز سه‌شنبه قانونی را به تصویب رساند که رابطه جنسی خارج از ازدواج و صیغه را جرم‌ تلقی می‌کند.

این اقدام پارلمان اندونزی از سوی مدافعان حقوق بشر به عنوان عقب‌نشینی از آزادی‌ها و لغزش به سمت بنیادگرایی اسلامی در این کشور دانسته شده است.

قانون جدید در قالب اصلاح قانون جزایی اندونزی که مربوط به دوران استعمار این کشور از سوی هلند است، با اکثریت آرای نمایندگان به تصویب رسید.

با این حال این قانون پیش از اجرا در سه سال آینده، باید به تایید رئیس‌ جمهور اندونزی نیز برسد.

بر اساس این قانون، رابطه جنسی خارج از ازدواج مجازات یک سال زندان را در پی دارد و زوج‌هایی که بدون ازدواج زندگی می‌کنند نیز با مجازات شش ماه زندان روبه‌رو خواهند شد.

وزیر دادگستری اندونزی با دفاع از این قانون، تصویب آن را «پشت سر گذاشتن قانون جزایی استعماری» توصیف کرد.

علاوه بر فعالان حقوق بشر، فعالان اقتصادی نیز نسبت به تصویب این قانونی ابراز نگرانی کرده‌اند و آن را موجب آسیب به صنعت گردشگری اندونزی دانسته‌اند.

همچنین آمریکا از تصویب این قانون انتقاد کرد و نسبت به پیامدهای اقتصادی احتمالی آن در اندونزی هشدار داد.

علاوه بر اقلیت‌های جنسیتی، دیگر اقلیت‌ها نیز در اندونزی در سال‌های اخیر با محدودیت‌های زیادی مواجه شده‌اند.

پیشتر کمیسیون آمریکا در امور آزادی مذهبی بین‌المللی، در گزارش سالانه خود در سال ۲۰۲۰، اندونزی را جزو ۱۵ کشوری اعلام کرده بود که آزادی مذهبی شهروندان را شدیداً نقض می‌کنند.

اعلام برائت خواهرِ خامنه‌ای از «خلافت مستبدانه» رهبر جمهوری اسلامی

بدری خامنه‌ای (نفر دوم از چپ) در مراسم تدفین منوچهر ملکی، برادر کوچک مصطفی ملکی، مهر ۱۳۹۴

بدری حسینی‌ خامنه‌ای، خواهر رهبر جمهوری اسلامی، با انتشار نامه‌ای سرگشاده از علی خامنه‌ای و «خلافت مستبدانه» وی اعلام برائت کرد.

وی در این نامه که روز سه‌شنبه، ۱۵ آذرماه، منتشر شد نوشته: «مادران بسياری در طول چهار دهه گذشته داغدار شدند. مناسب دیدم که همراه با برائت جستن از برادرم، مراتب همدردی خود را با همه مادران عزادار جنايات رژيم جمهوری اسلامی، از زمان خمينی تا دوران کنونی خلافت مستبدانه علی خامنه‌ای، اعلام دارم.»

نامه همسر علی تهرانی در دو نسخه فارسی و انگلیسی در حساب توئیتری پسرش، محمد مرادخانی تهرانی، منتشر شده است.

وی در این نامه افزوده است: «من نيز چون همه مادران عزادار ایرانی در غم دوری از فرزندم هستم. وقتی که دختر من را با خشونت دستگیر می‌کنند، مشخص است که هزاران برابر خشونت بر دختران و پسران مظلوم دیگران اعمال می‌‌دارند.»

یک هفته پیش، فریده مرادخانی، خواهرزاده علی خامنه‌ای، هنگامی که در پاسخ به احضاریه دادسرای انقلاب تهران به دادستانی رفت، بازداشت شد، اما در آخرین ویدئویی که پیش از بازداشت ضبط کرد، جامعه جهانی را به قطع ارتباط با حکومت فراخواند.

بدری خامنه‌ای در نامه خود نوشته است: «برادرم صدای مردم ایران را نمی‌شنود و به‌نادرستی صدای مزدوران و جیره‌خوارانش را صدای مردم ایران‌ می‌شمارد.»

وی با اشاره به مخالفت‌های همسرش، علی تهرانی با علی خامنه‌ای و فعالیت‌های دخترش اضافه کرده که «من به عنوان وظیفه انسانی خود سال‌ها پیش بارها و بارها صدای حق‌طلبی مردم را به گوش برادرم علی خامنه‌ای رساندم، ولی پس از آنکه دیدم ‌گوش شنوایی ندارد و راه خمینی را در سرکوب و کشتار مردم‌ بی‌گناه ادامه می‌دهد، با او قطع رابطه کردم».

بدری خامنه‌ای اضافه کرده که «رژیم جمهوری اسلامی خمينی و علی خامنه‌ای، به جز درد و رنج و ظلم برای ايران و ايرانيان ارمغانی ديگر نداشته... اميد من پيروزی مردم و سرنگونی استبداد حاکم بر ايران» است.

او همچنین از «پاسداران و مزدوران علی خامنه‌ای» خواسته هر چه زودتر اسلحه‌هایشان را زمین‌ بگذارند و به مردم ‌بپیوندند، قبل از آن‌که خیلی دیر شود.

علی مرادخانی ارنگه، مشهور به شیخ علی تهرانی، شوهر خواهر رهبر جمهوری اسلامی، که اواخر مهرماه سال ۱۴۰۱ درگذشت، تا پایان عمر منتقد حکومت جمهوری اسلامی باقی ماند.

سازمان ترامپ در یکی از دادگاه‌های نیویورک گناهکار شناخته شد

هیات منصفه دادگاهی در نیویورک روز سه‌شنبه سازمان ترامپ و مدیران آن را در ارتباط با پرونده تخلفات مالیاتی و جعل سوابق تجاری گناهکار شناخت.

این هیات منصفه متشکل از هشت مرد و چهار زن پس از دو روز رایزنی رای خود را اعلام کردند. دونالد ترامپ٬ رئیس جمهوری سابق آمریکا، در این پرونده متهم نشده است.

سازمان ترامپ که هتل‌ها، زمین‌های گلف و مجموعه املاک و مستغلاتی را در سرتاسر جهان اداره می‌کند به دلیل پرداخت هزینه‌های شخصی مدیران ارشد و همچنین پرداخت پاداش به آنها از طریق حساب‌سازی طی ۱۵ سال گذشته مجرم شناخته شد.

رویترز می‌گوید٬ پس از محکوم شدن سازمان ترامپ در تمام موارد اتهامی، از جمله کلاهبرداری مالیاتی، توطئه و جعل سوابق تجاری، ممکن است تا یک میلیون و ۶۰۰ هزار دلار جریمه شود.

قرار است حکم دادگاه در ماه آینده اعلام شود.

هشدار ده‌ها نویسنده و هنرمند نسبت به وخامت شرایط جسمانی یاشار توحیدی در زندان

یاشار توحیدی

ده‌ها تن از اصحاب فرهنگ و هنر ایران با امضای بیانیه‌ای نسبت به وخامت اوضاع جسمانی یاشار توحیدی، نویسنده و مترجم، در زندان اوین تهران هشدار دادند و خواستار مرخصی درمانی فوری او و فراهم آمدن شرایط لازم برای مداوایش شدند.

این بیانیه به جریان آتش‌سوزی اخیر در زندان اوین تهران و خشونت نیروهای امنیتی و زندان علیه زندانیان اشاره می‌کند و می‌گوید که یاشار توحیدی در جریان این رخدادها هدف چهار گلوله از ناحیه پا و باسن قرار گرفت که اگرچه در بیمارستان سپاه عمل جراحی شد، اما «به علت عدم رسیدگی پزشکی» پای او به شدت عفونت کرده است.

امضاکنندگان بیانیه با استناد به شهادت هم‌بندی‌های آقای توحیدی نوشته‌اند که او «بر اثر عفونت درد بسیار شدیدی دارد در حدی که از شدت درد پتوی زندان را لای دندان‌ می‌فشرد و چرک از محل جراحت‌ او سرریز می‌کند».

این بیانیه هشدار می‌دهد وخامت اوضاع یاشار توحیدی «به حدی‌ست که نه‌تنها احتمال قطع پای او به‌طور جدی مطرح است، بلکه در صورت تداوم این شرایط غیرانسانی، به‌گفته‌ی پزشکان، احتمال مرگ او نیز دور از تصور نیست و در نتیجه باید بدون لحظه‌ای تعلل اقدامات درمانی درخور برای او صورت بگیرد».

یاشار توحیدی پیش از آغاز اعتراضات کنونی در ایران جهت اجرای حکم ۲ سال و ۹ ماه حبس خود از بابت اتهامات «اقدام علیه امنیت ملی» و «تبلیغ علیه نظام» به خاطر عضویت در گروه‌های چپ مارکسیستی راهی زندان اوین شده بود.

بازداشت دو دختر ۱۸ و ۱۶ ساله در همدان و شیراز

از راست: پریا فرامرزی، دانش‌آموز ۱۶ ساله و فرنوش اسمی، بلاگر ۱۸ ساله

خبرگزاری «هرانا» روز سه‌شنبه ۱۵ آذر از بازداشت دو دختر ۱۸ و ۱۶ ساله در شهرهای همدان و شیراز خبر داد.

بر اساس این گزارش، فرنوش اسمی، بلاگر ۱۸ ساله همدانی، دو هفته پس از بازداشت به زندان اوین منتقل شده است.

اخبار منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی حاکی است که خانواده‌ این نوجوان طی دو هفته گذشته به‌دلیل فشارهای امنیتی، از رسانه‌ای کردن بازداشت دخترشان خودداری کرده بودند.

پریا فرامرزی، نوجوان ۱۶ ساله اهل پاسارگاد، نیز با وجود گذشت دو ماه از بازداشت، کماکان در زندان عادل‌آباد شیراز و در وضعیت بلاتکلیف به سر می‌برد.

این نوجوان شامگاه ۱۹ مهر با یورش ماموران امنیتی، در منزل بازداشت شد.

گزارش‌ها حاکی است او در این مدت، دو بار به بیمارستان منتقل شده است.

آن‌طور که حساب کاربری «بیدارزنی» در توئیتر نوشته، این نوجوان در این مدت بر اثر فشارهای بازجویی، دو مرتبه «سکته چشمی» کرده است.

از زمان آغاز اعتراضات به جان باختن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد، تعدادی از دانش‌آموزان و نوجوان معترض نیز بازداشت و تحت بازجویی قرار گرفته‌اند.

علی خامنه‌ای در میانه اعتراضات خواستار «بازسازی انقلابی» ساختار فرهنگی کشور شد

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران

رهبر جمهوری اسلامی ایران روز سه‌شنبه ۱۵ آذر در دیدار با اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی خواستار «بازسازی انقلابی ساختار فرهنگی کشور» شد.

علی خامنه‌ای در میانه اعتراضات به نقض گسترده حقوق انسانی، آزادی بیان، حریم شخصی و کرامت شهروندی توسط جمهوری اسلامی، اظهار داشت: منظور از بازسازی انقلابی ساختار فرهنگی، «تغییر فرهنگی جامعه و ذهنیت و فرهنگ حاکم بر آن و در یک کلام نرم‌افزاری است که افراد جامعه بر اساس آن در زندگی فردی و جمعی خود عمل می‌کنند».

او همچنین خواستار «مهندسی صحیح فرهنگی» شد و آن را کاری بنیانی برای اصلاح ساختار فرهنگی خواند.

این خواسته علی خامنه‌ای در حالی است که دستگاه‌های فرهنگی جمهوری اسلامی در چهار دهه گذشته به رغم دریافت بودجه‌های کلان، کمترین نفوذ را بر جامعه داشته‌اند و با وجود تبلیغات گسترده، مشروعیت و مقبولیت نظام اسلامی به پایین‌ترین حد خود رسیده است و معترضان در سال‌های اخیر بویژه سه ماه اخیر خواستار براندازی آن شده‌اند.

رهبر جمهوری اسلامی در بخش دیگری از اظهارات خود گفت شورای عالی انقلاب فرهنگی می‌تواند با هدایت «هزاران تشکل»، زمینه‌ساز شکل‌گیری حرکت عمومی در مقوله‌های مهمی همچون گسترش «فرهنگ قناعت و عدم اسراف» شود.

انتظار برای گرایش مردم به «قناعت» در حالی است که جامعه با فقر گسترده، تورم افسارگسیخته و فساد گسترده حکومتی مواجه است و فقط هزینه عدم‌النفع و افت صادرات نفت کشور در ۹ ماهه امسال به حدود ۷۰ میلیارد دلار می‌رسد که دو برابر بودجه عمومی دولت در سال ۱۴۰۱ است.

همچنین آمارهای بانک جهانی نشان می‌دهد که طی هشت سال منتهی به ابتدای سال ۲۰۲۱، حجم اقتصاد کشور از نزدیک به ۶۵۰ میلیارد دلار به ۲۳۰ میلیارد دلار سقوط کرده و نرخ دلار نیز طی یک دهه گذشته از زیر ۱۳۰۰ تومان به بالای ۳۶ هزار تومان رسیده است؛ به عبارتی طی ۱۰ سال، ریال ایران ۹۶ درصد از ارزش خود را از دست داده است.

گاردین: اعتراضات در ایران به موجی روی موج تبدیل شده است

دختری پشت سر شرکت‌کنندگان در مراسم چهلم مهسا امینی در شهر سقز

روزنامه «گاردین» در شماره روز سه‌شنبه ۱۵ آذر خود با انتشار مقاله‌ای تفصیلی به اعتراضات مردمی و سرکوب خونین نهادهای امنیتی در ایران پرداخته و نوشته که ایران وارد یک دوره اعتراض متوالی شده و جمهوری اسلامی در مقابل موج‌های پشت سر هم اعتراضات قرار گرفته است.

این گزارش با اشاره به کشته شدن دست‌کم ۴۴۸ معترض، بازداشت ۱۷ هزار نفر و صدور حکم اعدام برای «۳۶ معترض» طی سه ماه گذشته می‌نویسد به رغم سرکوب‌های خونین، هر روز تظاهرات تازه‌ای برگزار می‌شود؛ چه در دانشگاه‌ها، چه در خیابان‌ها و چه در گورستان‌هایی که قربانیان گلوله‌ها و باتوم‌های پلیس در آن‌جا به خاک سپرده می‌شوند.

گاردین می‌نویسد هر معترضی که کشته می‌شود، مطمئن باشید که به اعتراضاتی در مراسم چهلم او و احتمالا کشته شدن افراد دیگری توسط نیروهای امنیتی منجر می‌شود و بدین ترتیب چرخه توحش و ارتجاع جمهوری اسلامی گسترش می‌یابد.

این گزارش می‌افزاید جنبش گسترده‌ای در کشور به راه افتاده که بدون نام، بدون رهبر، متنوع و سازگار است و از یک نیرو و دارایی عظیمی که تاکنون مورد بهره برداری قرار نگرفته بود، استفاده می‌کند: «نارضایتی پنهان زنان از وضعیت اجتماعی درجه دوم خود، همچنین جوان‌گرایی این جنبش که برخلاف افراد مسن‌‌تر، چیزی برای باختن ندارند و ترسی به دل راه نمی‌دهند».

گاردین می‌نویسد: شجاعت جوانان ایرانی که خواهان «بازپس‌گیری کشورشان و برچیدن پادگانی که خامنه‌ای از کشور ساخته» هستند و با تفنگ و باتوم نیروهای امنیتی روبرو می‌شوند، تحسین جامعه جهانی را برانگیخته است.

این گزارش به خیزش‌های بلوچ‌ها و کردها اشاره کرده و می‌نویسد با وجود این‌که رسانه‌های خارجی بر جنبه فمینیستی اعتراضات تمرکز دارند، اما ناآرامی‌هایی که در سراسر ایران رخ داده و حضور دهها هزار ایرانی مقیم خارج در تظاهرات‌های حمایتی از معترضان داخلی، بسیار متنوع‌تر از آن چیزی است که تصور می‌شود.

زاکانی به یک دانشجو: وقتی می‌خواهی اسم انقلاب را ببری، گلویت را خوب بمال تا در گلویت گیر نکند

علیرضا زاکانی، شهردار تهران

شهردار تهران که روز سه‌شنبه ۱۵ آذر به مناسبت گرامیداشت «روز دانشجو» به دانشگاه شریف رفته بود، با برخی دانشجویان مخالف وارد جر و بحث شد و خطاب به آن‌ها گفت که «شماها گروه فشارید».

علیرضا زاکانی در بخشی از سخنان خود گفت خود او سال‌هاست که ایده‌اش «انقلاب» است و معتقد است در کشور باید انقلاب صورت بگیرد تا اصلاح شود.

این ادعای او با واکنش یک دانشجوی معترض مواجه شد که گفت «ما می‌خواهیم انقلاب کنیم ولی شما نمی‌گذارید» و شهردار تهران در پاسخ گفت: «انقلاب شما که بچه‌بازی است. بشین بابا. وقتی می‌خواهی اسم انقلاب را ببری، گلویت را خوب بمال تا در گلویت گیر نکند».

شهردار تهران هنگام طرح موضوع مبارزه با فساد نیز در واکنش به دانشجویی که گفت «این چه نظامی است که سر تا پا فاسد است»، پاسخ داد: «اصلاً نیست. فاسد آمریکا و اسرائیل و عربستان‌اند. بشینید بابا مرد حسابی».

یکی از دانشجویان نیز هنگامی که علیرضا زاکانی با حمله به غرب و رسانه‌های فارسی خارج‌ از کشور گفت «در نظام تبلیغی غرب چه کسی به فکر زن و زندگی و آزادی ماست؟»، به‌اعتراض از شهردار تهران پرسید: «نکنه شما هستی؟»


آقای زاکانی در واکنش به فاسد خوانده‌ شدن خود نیز با عصبانیت و فریاد، دانشجویان معترض را «گروه فشار و خائن» خواند.

در فیلمی ۲۱۰ ثانیه‌ای که از این جلسه منتشر شده، شهردار تهران در پی واکنش‌ها و سخنان دانشجویان، بارها به شدت خشمگین می‌شود.

او پس از آن‌که دانشجویان از وی خواستند نام کسانی که او با آن‌ها مبارزه کرده است را ببرد، پاسخ داد: «بسیار خب پس خودتان را محکم نگاه دارید».

زاکانی در جدل با دانشجویانی که مرتب از او در قبال سخنانش توضیح می‌خواستند این‌گونه سخنانش را ادامه داد: «آن‌قدر غیرت داشتم بروم دادگاه؛ شما حاضرید یک سیلی بخورید؟»

پاسخ «بله» دانشجویان به این اظهارات اما زاکانی را خشمگین‌تر کرد. او سپس به دانشجویان گفت: «فقط بله کافی نیست».

همزمان کانال خبری شوراهای صنفی دانشجویان کشور خبر داده بود که در پی حضور زاکانی در سالن جابر دانشکده شیمی دانشگاه شریف، «حضور دانشجویان در این سالن محدود شده و حراست با دانشجویان برخورد می‌کند».

پیش از آن نیز ویدئویی از تجمع دانشجویان دانشگاه شریف در اعتراض به حضور شهردار تهران در این دانشگاه منتشر شده بود.

مولوی عبدالحمید: قوه قضائیه به موضوع تعرض جنسی به زنان زندانی رسیدگی کند

مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان

مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان، در توئیتی از قوه قضائیه جمهوری اسلامی خواست به موضوع «تعرض جنسی به زندانیان زن به قصد تحقیر، سرکوب و اعتراف اجباری» رسیدگی کرده و مجرمان را «محاکمه» و به «اشد مجازات» برساند.

او روز سه‌شنبه ۱۵ آذر تاکید کرد که موضوع «تعرض جنسی به زندانیان زن»، نه تنها «در رسانه‌ها بازتاب یافته»، بلکه «روایت برخی از زندانیان مؤید این امر است».

مولوی عبدالحمید افزوده که در صورت «اثبات» این موضوع، «قطعا بزرگ‌ترین مفسدان فی‌الأرض مرتکبین همین جنایات هستند.لازم است قوه قضائیه این افراد را محاکمه و به اشد مجازات برساند».

از زمان آغاز دور تازه اعتراضات در ایران، ویدئوهایی از فحاشی و تعرض جنسی به معترضان زن در خیابان‌ها منتشر شده و گزارش‌هایی نیز از تعرض جنسی به آن‌ها در بازداشتگاه‌ها و زندان‌ها از سوی شماری از فعالان حقوق بشر از جمله نرگس محمدی مطرح شده است.

نرگس محمدی، فعال حقوق بشر زندانی، در نامه‌ای به جاوید رحمان گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران، «تعرض به زنان حین بازداشت و در بازداشتگاه‌ها» را «بخشی از برنامه سرکوب» جمهوری اسلامی علیه زنان معترض و مبارز خواند و خواهان تحقیق درباره «تعرض جنسی به زنان بازداشتی» شد.

این فعال حقوق بشر زندانی، تاکید کرد «متاسفانه این روزها زنانی را در بند زنان زندان اوین دیده‌ام که مورد اذیت و آزار و تعرض حین بازداشت قرار گرفته‌اند».

نرگس محمدی در ادامه نامه خود به جاوید رحمان، افزود یک دختر را که «حین بازداشت مورد تعرض وحشیانه ماموران قرار گرفته ‌بود» پس از ارائه شکایت کتبی علیه ماموران به زندان و درخواست حضور وکیل و فرستادن به پزشکی قانونی، به جای انتقال به بند عمومی، از بند قرنطینه اوین به زندان دیگری برده‌اند.

شبکه تلویزیونی «سی‌ان‌ان» نیز روز ۳۰ آبان در گزارشی تحقیقی، نیروهای جمهوری اسلامی را به خشونت و آزار جنسی معترضان ایرانی در بازداشتگاه‌ها متهم کرده بود.

عقب‌نشینی عملی حکومت چین از سیاست «کووید صفر» در پی اعتراض گسترده مردم

اعتراض خاموش چینی‌ها با برگه‌ای سفید پیروز شد

دولت چین که در نتیجه اعتراض‌های گسترده و بی‌سابقه در این کشور ناچار شد سیاست به‌شدت سختگیرانه موسوم به «کووید صفر» را کنار بگذارد، روز سه‌شنبه، ۱۵ آذر، اعلام کرد که بسیاری از محدودیت‌ها را لغو کرده و پکن نیز خود را برای دوره جدید زندگی آماده می‌کند.

به گزارش رویترز و گاردین، به این ترتیب آزمایش‌های دائمی برای بررسی احتمال ابتلای افراد به ویروس کرونا لغو و شرایط ورود به کسب و کارها آسان‌تر شده است.

مغازه‌ها و مراکز خرید نیز تابلوهای هشدار را که خواهان رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی بودند، پایین آوردند.

همزمان رویترز به نقل از دو منبع آگاه در چین خبر داد که این کشور تا روز چهارشنبه، شانزدهم آذر، ده گام دیگر را در راستای کاهش محدودیت‌ها اعلام خواهد کرد.

شین‌هوآ، خبرگزاری رسمی چین، این امر را به ضعیف شدن بیماری‌زایی ویروس کرونا و ادامه تلاش برای واکسیناسیون ۹۰ درصد از جمعیت نسبت داد.

عنوان اصلی در روزنامه دولتی چاینا دیلی در روز سه‌شنبه بازگشت مردم در پایتخت به روال عادی زندگی بود.

تظاهرات اخیر در ده سال حکومت‌داری شی جین پینگ، که سیاست «کووید صفر» را اعلام کرده بود، تاریخی بود تا عصیان و خشم مردم از قرنطینه‌های طولانی در شهرها و محلات بیان شود.

تلویزیون دولتی چین برای نشان دادن این‌که روال زندگی در دنیا نیز عادی نشده، در روزهای نخست جام جهانی فوتبال در قطر، تصاویر تماشاچیان در استادیوم‌های قطر را سانسور می‌کرد.

به دنبال اعتراضات، ظاهرا مقامات چین نیز مانند سایر کشورهای جهان به این نتیجه رسیده‌اند که باید با کرونا زندگی و آن را مدیریت کرد.

در حدود سه سالی که از ورود کرونا به جهان گذشته، چین تنها کشور جهان است که هنوز گردشگران خارجی نمی‌توانند به آن سفر کنند یا شهروندانش راهی خارج شوند.

با این حال، با وجود نرمش مقامات سیاسی، برخی از کارشناسان بهداشتی چین، از جمله نظر به سالمندی بالای جمعیت، نسبت به خروج «شتاب‌زده» از محدودیت‌ها هشدار می‌دهند و می‌گویند که ممکن است شمار تلفات جدید به بیش از یک میلیون نفر نیز برسد.

خاتمی: شعار زیبای «زن زندگی آزادی» حرکت جامعه به سوی آینده بهتر را نشان می‌دهد

محمد خاتمی

محمد خاتمی رئیس‌ جمهوری پیشین ایران، روز سه‌شنبه در پیامی به مناسبت روز دانشجو نوشت که «شعار زیبای زن زندگی آزادی»، حرکت جامعه به سوی «آینده بهتر» را نشان می‌دهد.

آقای خاتمی در این پیام که روز سه‌شنبه، ۱۵ آذر، یک روز پیش از روز دانشجو در ایران منتشر شد، همچنین به مقام‌های جمهوری اسلامی توصیه کرد «وجوه ناصواب حکمرانی را بدرستی بشناسند و پیش از آنکه دیر شود به سوی حکمرانی خوب حرکت کنند».

او همچنین از حکومت خواست که به جای «برخورد ناروا» با معترضان، «دست یاری به سوی آنان دراز کنند».

محد خاتمی نوشت: «آنچه موجب تأسف فراوان است، بازداشت گسترده دانشجویان و ایجاد محدودیت‌های آموزشی، صنفی و سیاسی برای آنان و اخراج و اعمال فشار بر استادان است؛ امری که نه با مبانی و موازین آزادی و حقوق انسانی سازگار است و نه در نهایت امنیّت پایدار دانشگاه و جامعه را تأمین می‌کند.»

در هفته‌های اخیر که دانشگاه‌های ایران یکی از کانون‌های اصلی اعتراضات بوده، گزارش‌های متعددی از افزایش سختگیری‌ها و فشار بر دانشجویان در سراسر کشور منتشر شده است.

آقای خاتمی که پیشتر در پیام دیگری تاکید کرده بود «براندازی نه ممکن است، نه مطلوب»، خطاب به دانشجویان نیز گفت: «نباید گذاشت تا آزادی و امنیت در برابر هم قرار گیرند و در نتیجه آزادی به بهانه حفظ امنیت پایمال شود.»

این پیام خاتمی در حالی است که از روز دوشنبه اعتصاب‌های سراسری در ایران آغاز شده و تا روز چهارشنبه، ۱۶ آذرماه، که همزمان با روز دانشجو در ایران است، ادامه دارد.

پیشتر گزارش‌هایی از تلاش اصلاح‌طلبان برای کمک به عبور جمهوری اسلامی از بحران کنونی منتشر شده که دیدارهای جمعی از چهره‌های اصلاح‌طلب با علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی و همچنین غلامحسین محسنی اژه‌ای رئیس قوه قضاییه بخشی از این تلاش‌هاست.

همچنین محمدعلی ابطحی، از اصلاح‌طلبان نزدیک به خاتمی، از نامه‌نگاری خاتمی با علی خامنه‌ای خبر داد و نوشت: «در اعتراضات اخیر، علیرغم مکاتبه آقای خاتمی با رهبری و ملاقات اصلاح‌طلبان با مسئولان عالی‌رتبه برای جلوگیری از خشونت و اصلاح امور، نشانه‌ای از این‌که خواسته‌ها مورد توجه حاکمیت قرار گرفته باشد، نیست.»

تمام گزارش‌ها از تلاش اصلاح‌طلبان برای کمک به حل بحران کنونی در حاکمیت با نظر منفی و حتی بی‌اعتنایی گستره وسیعی از کاربران در شبکه‌های اجتماعی مواجه شد.

شبکه الجزیره شکایت از اسرائیل به دلیل مرگ خبرنگار خود را به دیوان لاهه برد

هفت ماه پس از کشته شدن شیرین ابوعاقله، و سه ماه پس از اذعان ارتش اسرائیل به مرگ این خبرنگار ارشد فلسطینی- آمریکایی با گلوله نظامیان این کشور، شبکه الجزیره روز سه‌شنبه، ۱۵ آذر، شکایت علیه اسرائیل را به دیوان کیفری بین‌المللی لاهه ارائه کرد.

الجزیره اعلام کرد که شکایت را در خاتمه تحقیقات تیم حقوقی این شبکه، به دیوان لاهه ارائه کرده است.

این شبکه در توییتر خود نوشت: شواهد و فیلم‌های جدید «به وضوح» نشان می‌دهد که شیرین و همکاران او «مستقیما از سوی قوای اسرائیلی هدف قرار گرفتند».

الجزیره افزود: «ادعای اسرائیل که شیرین اشتباها و در جریان تبادل آتش (میان نظامیان اسرائیل با افراد مسلح فلسطینی) کشته شده، کاملا بی‌اساس است.»

ارتش اسرائیل سه ماه پیش در پایان یک تحقیقات داخلی گفته بود که «به احتمال بسیار زیاد» شیرین ابوعاقله با آتشباری «غیر عمدی» نظامیان این کشور کشته شد.

با این حال، وزیر دفاع اسرائیل در سه ماه اخیر بارها تاکید کرد که این کشور هرگز نخواهد گذاشت که کسی در جهان از نظامیان اسرائیلی بازجویی کند یا آن‌ها را پای میز محاکمه بکشاند.

شیرین ابوعاقله روز ۲۱ اردیبهشت در جریان پوشش رویدادهای ورود ارتش اسرائیل به اردوگاه جنین در شمال کرانه باختری از ناحیه سر هدف گلوله قرار گرفت و در دم کشته شد.

ورود پیاپی ارتش اسرائیل به این اردوگاه برای بازداشت عوامل مظنون به طرح‌ریزی «ترور» بود. اندکی پیش از آن، ۱۹ اسرائیلی در حملات مسلحانه فلسطینیان کشته شده بودند و اکثر عوامل حملات از فعالان ساکن اردوگاه جنین بودند.

اما به گفته حکومت فلسطینی، قتل این روزنامه‌نگار مجرب، ادامه کشتار سیستماتیک خبرنگاران فلسطینی به دست ارتش اسرائیل بود. این حکومت مدعی شد که اسرائیل ۴۵ روزنامه‌نگار دیگر فلسطینی را تا روز قتل شیرین ابوعاقله کشته بود.

نظر به تابعیت آمریکایی شیرین ابوعاقله، اف‌بی‌آی، سرویس تحقیقات فدرال آمریکا، بر اساس مجوزی که از وزارت دادگستری این کشور گرفت، ماه گذشته از آغاز تحقیقات در این باره خبر داد. ۵۷ عضو مجلس نمایندگان خواهان این تحقیق بودند.

یائیر لاپید، نخست ‌وزیر اسرائیل، با انتقاد شدید از اقدام آمریکا گفت که اسرائیل هیچ همکاری با این تحقیقات نخواهد کرد.

به نوشته یدیعوت آحرونوت، واکنش تند اسرائیل برنامه اف‌بی‌آی برای تحقیقات را «عقیم کرد». آمریکا در این باره سخنی نگفته است.

کانادا درباره چگونگی وجود قطعات کانادایی در پهپادهای ساخت ایران «تحقیق می‌کند»

جاستین ترودو

جاستین ترودو، نخست‌ وزیر کانادا، اعلام کرد که مقام‌های این کشور در حال بررسی چگونگی وجود قطعات ساخت کانادا در پهپادهای ایرانی مورد استفاده روسیه برای حمله به اوکراین هستند.

آقای ترودو روز دوشنبه نگرانی شدید خود را از گزارش‌ها در این زمینه ابراز کرد و گفت: «ما نمی‌خواهیم فناوری کانادایی در جنگ غیرقانونی روسیه در اوکراین یا مشارکت ایران در آن جنگ استفاده شود.»

رسانه‌های کانادایی گزارش داده‌اند که یک اندیشکده اروپایی (Statewatch) و مقام‌های اوکراینی قطعاتی ساخت یک شرکت کانادایی (Tallysman Wireless) را در میان ۳۰ قطعه ساخت شرکت‌های غربی در پهپادهای شاهد ساخت ایران پیدا کرده‌اند.

نخست‌ وزیر کانادا به اجرای دقیق مجوزهای صادراتی برای فناوری‌های حساس اشاره کرد و ادامه داد: «ما با این شرکت پیگیری خواهیم کرد تا بفهمیم دقیقا چگونه اقلامی که قرار نبود به دست کسی مانند دولت ایران برسد، به آنجا رسیده است.»

او افزود شرکت کانادایی با این تحقیقات «کاملا همکاری می‌کند.»

کانادا تحریم‌هایی را علیه جمهوری اسلامی به دلیل ارسال سلاح به روسیه برای به‌کارگیری در جنگ اوکراین وضع کرده است.

اتاوا چند روز پیش اعلام کرد شرکت خدمات تکنولوژی بهارستان کیش، وابسته به سپاه پاسداران و فعال در زمینه ساخت پهپاد، به همراه شرکت خدمات فرودگاهی سفیران از زیرمجموعه‌های سپاه که در انتقال پهپادهای ایرانی به روسیه نقش داشته، تحت تحریم قرار گرفته‌اند.

همچنین وزارت خارجه کانادا روز چهارشنبه ۲۵ آبان از اعمال بسته تحریمی جدید این کشور علیه شش شخص حقیقی و دو نهاد جمهوری اسلامی ایران به‌‌ دلیل نقض حقوق بشر و تحویل پهپاد به روسیه برای به‌کارگیری در تهاجم نظامی علیه اوکراین خبر داد.

بیشتر

XS
SM
MD
LG