لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۹ تهران ۲۲:۳۴

وزیر خارجه روسیه: به تمدید معاهده هسته‌ای با آمریکا خوشبین نیستم


سرگئی لاورف، وزیر خارجه روسیه

سرگئی لاورف، وزیر خارجه روسیه روز جمعه ۲۰ تیر گفت به دلیل تمرکز واشنگتن بر پیوستن چین به این معاهده در مورد تمدید پیمان «استارت نو» آخرین معاهده کنترل تسلیحاتی بین آمریکا و روسیه خوشبین نیست.

وزیر دفاع روسیه افزود این کشور فقط به اندازه آمریکا خواهان حفظ این پیمان است و فارغ از سرنوشت این معاهده از امنیت خود دفاع خواهد کرد.

آقای لاورف در جریان یک کنفرانس مجازی با کارشناسان سیاست خارجی گفت:«ما فقط به اندازه آمریکایی ها خواهان تمدید این پیمان هستیم. اگر کاملا با تمدید آن مخالفت کنند تلاش نخواهیم کرد آنها را قانع کنیم.»

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس پیمان «استارت نو» در سال ۲۰۱۰ توسط باراک اوباما و دمیتری مدودف روسای جمهوری وقت آمریکا و روسیه امضا شد. این پیمان سلاح های هسته ای مستقر شده دو کشور را به هزار و ۵۵۰ سامانه، بمب افکن ها و سامانه های موشکی را به ۷۰۰ مورد محدود می‌کند و امکان بازرسی از این تاسیسات برای حقیقت یابی در مورد شکایت هر یک از طرفین را فراهم می کند.

پس از خروج هر دو کشور از معاهده «ممنوعیت سلاح های هسته ای میان برد» در سال گذشته پیمان «استارت نو» تنها معاهده تسلیحاتی باقی مانده بین آمريکا و روسيه است. اگر دو طرف در مورد تمدید آن به مدت پنج سال دیگر توافق نکنند این پیمان در فوریه ۲۰۲۱ منقضی خواهد شد.

دولت روسیه تمدید نامشروط این پیمان را پیشنهاد کرده ولی دولت آمریکا طرفدار عقد پیمان های تسلیحاتی جدیدی است که چین را نیز شامل شود. مسکو این پیشنهاد را غیرعملی می داند و می گوید دولت چین با هرگونه توافقی که قدرت هسته ای آن کشور را محدود کند مخالف است.

هر چند چین در سالهای اخیر بر قدرت هسته ای خود افزوده ولی هنوز در مقایسه با قدرت هسته ای آمریکا و روسیه بسیار ضعیف تر است.

سرگی لاورف ضمن مخالفت با پیشنهاد آمریکا مبنی بر قانع کردن چین به کاهش زرادخانه هسته ای خود گفت مسکو به موضع چین احترام می گذارد و اعمال فشار در این زمینه را روشی «غیردیپلماتیک» قلمداد می کند.

آقای لاورف افزود که روسیه از پیوستن سایر قدرت های هسته ای به این پیمان از جمله بریتانیا، فرانسه و چین استقبال می کند ولی تاکید کرد که این به تصمیم خود آن کشورها بستگی دارد.

وزیر خارجه روسیه اشاره کرد که مذاکرات هیئت های نمایندگی آمریکا و روسیه که از ماه گذشته در وین آغاز شد ادامه خواهد یافت ولی یادآوری کرد که به دلیل اصرار واشنگتن بر پیوستن چین به این پیمان به موفقیت مذاکرات امید چندانی ندارد.

او گفت:«به دلیل موضع هیئت نمایندگی آمریکا من به مذاکرات مربوط به تمدید پیمان استارت نو خوشبین نیستم.»

آقای لاورف تاکید کرد که روسیه برای منقضی شدن این پیمان در ماه فوریه آماده است و افزود:«ما کاملا اطمینان داریم که حتی در غیاب این پیمان می توانیم به خوبی امنیت خود را در طولانی مدت تضمین کنیم.»

منبع: آسوشیتدپرس؛ ش.ر
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG