لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۴ فروردین ۱۴۰۰ تهران ۱۱:۱۲

روسیه ممنوعیت استفاده از شبکه پیام‌رسانی «تلگرام» را لغو کرد


پاول دورف، موسس تلگرام، می‌گوید که بیش از ۳۰ میلیون در روسیه کاربر این شبکه پیام‌رسانی هستند.

دولت روسیه روز پنجشنبه ۲۹ خرداد و پس از حدود دو سال تلاش ناموفق برای مسدود کردن شبکه پیام‌رسانی و پرطرفدار تلگرام ممنوعیت استفاده از آن را لغو کرد.

برخی از رسانه‌های روسیه این تصمیم را تسلیم شدن دولت تفسیر کرده‌اند ولی نهاد ناظر بر فعالیت رسانه‌ها در روسیه گفت این تصمیم پس از آن اتخاذ شد که پاول دورف، موسس روس‌تبار شبکه تلگرام پذیرفت دکه ر زمینه مقابله با تروریسم و تجزیه‌طلبی در این شبکه با دولت همکاری کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این نهاد در بیانیه‌ای گفت که در توافق با دادستانی کل روسیه درخواست خود برای محدود کردن دسترسی به تلگرام را پس گرفته است و در عین حال از آمادگی این شبکه برای مقابله بهتر با تروریسم و تجزیه‌طلبی قدردانی کرد.

پاول دورف سال‌ها در مورد حفاظت از حریم خصوصی با حکومت روسیه بر سر دریافت بخشی از اطلاعات کاربران اختلاف داشت.

نهاد ناظر بر رسانه‌های روسیه در آوریل ۲۰۱۸ تلاش برای مسدود کردن تلگرام را آغاز کرد ولی با وجود مسدود کردن شناسه‌های کامپیوتری نتوانست این تهدید خود را عملی کند. استفاده از شبکه تلگرام در سال‌های اخیر در روسیه گسترش یافته و اکنون شبکه اصلی انتشار و مراجعه به اخبار و اطلاعات است.

با وجود ممنوعیت تلگرام بسیاری از نهادهای دولتی از جمله وزارت خارجه و ستاد مبارزه با ویروس کرونا به شکل رسمی از همین شبکه استفاده می‌کنند.

شرکت تلگرام و پاول دورف هنوز به این تصمیم واکنش نشان نداده‌اند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز می‌نویسد مراجع قضایی روسیه آوریل ۲۰۱۸، به درخواست نهاد ناظر بر فعالیت رسانه‌ها، با صدور حکمی فعالیت تلگرام را تا زمانی که اطلاعات رمزنویسی شده را در اختیار دولت قرار ندهد ممنوع کرد.

دولت روسیه و دادستانی در آن زمان ادعا کردند که گروه‌های تندرو و خشونت‌طلب از شبکه تلگرام استفاده می‌کنند. اما شرکت تلگرام در برابر این فشارها و تهدیدها مقاومت کرد و حاضر نشد که اطلاعات کاربران را در اختیار دولت قرار دهد.

پس از صدور حکم قضایی در سال ۲۰۱۸ شبکه تلگرام مدتی از دسترس خارج شد ولی پس از چند ساعت دوباره در شبکه اینترنت فعال شد.

دمیتری پسکوف، سخنگوی کاخ کرملین، در ماه آوریل اذعان کرد که با وجود حکم دادگاه مبنی بر ممنوعیت فعالیت تلگرام، این شبکه پیام‌رسانی در روسیه بسیار محبوب است.

پاول دورف چندی پیش از دولت روسیه خواست که به این ممنوعیت پایان دهد و به بیش از ۳۰ میلیون از کاربران این شبکه در روسیه اجازه دهد «که راحت‌تر از این شبکه استفاده کنند».

او افزود شبکه تلگرام در سال‌های اخیر قابلیت‌های خود برای ردیابی و حذف مطالب تروریستی بدون نقض حریم خصوصی کاربران را افزایش داده است.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG