لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۱ تهران ۲۲:۲۹

تهاجم روسیه به اوکراین

بریتانیا: تحریم‌های روسیه می‌تواند در صورت پایان تهاجم و تعهد به عدم تکرار آن، رفع شود

لیز تراس، وزیر خارجه بریتانیا، روز شنبه گفت، در صورتی که روسیه به آتش‌بس کامل تن دهد و نیروهای خود را از اوکراین خارج کند، تحریم‌هایی که لندن علیه مسکو وضع کرده است، می‌تواند لغو شود.

خانم تراس در مصاحبه‌ای با یک روزنامه گفت که کرملین همچنین باید موافقت کند که تهاجم دیگری به اوکراین در کار نخواهد بود تا تحریم‌های بریتانیا علیه صدها فرد و نهاد روسی لغو شود.

لندن به طور هماهنگ با متحدان غربی خود بیش از یک هزار فرد روسی و بلاروسی و شرکت‌های تجاری این دو کشور را طی هفته‌های اخیر تحریم کرده است. آخرین دور تحریم‌های بریتانیا علیه روسیه نیز تنها دو روز قبل اعلام شد.

لیز تراس به ساندی تلگراف گفت: «تحریم‌ها تنها باید در صورت آتش‌بس کامل و عقب‌نشینی [نیروهای روسی از اوکراین] لغو شوند. اما روسیه در عین حال باید تعهد دهد که تهاجم دیگری رخ نخواهد داد.»

وی افزود: «و البته این امکان وجود دارد که اگر در آینده تهاجم دوباره‌ای رخ بدهد، تحریم‌ها به فوریت برقرار شوند.»

ارشدترین دیپلمات بریتانیا عنوان کرد، روسیه توافق‌نامه‌های بسیاری را امضا کرده اما آنها را رعایت نکرده و از این رو وجود اهرم‌های سفت و سخت برای برخورد با مسکو ضرورت دارد.

وی گفت: «البته که تحریم‌ها اهرم سفت و سختی هستند. این یک اهرم واقعی است که به گمانم می‌توان از آن استفاده کرد.»

از زمان آغاز تهاجم روسیه به اوکراین، ولودیمیر زلنسکی رئیس‌جمهور اوکراین به تکرار از رئیس‌جمهور روسیه خواسته است که به گفت‌وگوهای جدی برای پایان دادن به جنگ تن دهد؛ خواسته‌ای که آخرین بار روز جمعه پنجم فروردین ماه تکرار شد.

اکنون اظهار نظر وزیر خارجه بریتانیا، به عنوان دعوتی تازه از ولادیمیر پوتین برای کاهش خسارات روسیه در مخمصه جنگی تلقی می‌شود که به گفته منتقدان، مشکلات بزرگی را در استراتژی، تاکتیک‌ها و آمادگی روسیه برای درگیری آشکار کرده است.

این تهاجم همچنین قطع گسترده وجوه، دارایی‌ها و فعالیت‌های روسیه در سیستم مالی بین‌المللی، و نیز تحریم‌های هدفمندتر و انزوای دیپلماتیک این کشور را به دنبال داشته است.

همسو با اظهارات وزیر خارجه بریتانیا در مورد چگونگی رفع یا کاهش تحریم‌های روسیه، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده، نیز به تازگی گفته است که ممنوعیت‌های مختلف و مسدود شدن دارایی‌های حلقه نزدیکان پوتین «برای دائمی بودن طراحی نشده است».

با استفاده از گزارش خبرگزاری فرانسه و رویترز؛ س.ن، م.ا.

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

اوکراین می‌گوید روس‌ها را در منطقه خارکیف تا مرز عقب رانده است

شمال خارکیف

اوکراین می‌گوید نیروهای روسی را در منطقه خارکیف تا مرز عقب رانده و این نشانه موفقیت فزاینده نیروهای اوکراینی در شمال شرق کشور است. خارکیف دومین شهر بزرگ اوکراین است.

وزارت دفاع اوکراین در بیانیه‌ای که روز دوشنبه ۲۶ اردیبهشت منتشر کرده، آورده است: «گردان ۲۲۷ از تیپ ۱۲۷ نیروهای دفاع سرزمینی نیروهای مسلح خارکیف، روس‌ها را بیرون راند و به مرزهای کشوری رسید.»

خبرگزاری‌ها خاطرنشان می‌کنند که این گفته مقام‌های اوکراینی را نمی‌توان فوراً تأیید کرد.

این خبر اما چهار روز پس از آن اعلام می‌شود که سازمان اطلاعات بریتانیا اعلام کرد که نیروهای اوکراینی ضد حمله‌ای را علیه نیروهای «آسیب‌پذیر» روسیه در تلاش برای عقب راندن آنها تا مرز آغاز کرده‌اند.

وزارت دفاع بریتانیا چهار روز پیش در نشست روزانه خود گفت که «خروج نیروهای روسی از منطقه خارکیف، به رسمیت شناختن ضمنی ناتوانی روسیه در تصرف شهرهای کلیدی اوکراین است؛ شهرهایی که روس‌ها در آنها انتظار مقاومت کمی از سوی اهالی داشتند».

بازتولید خشونت؛ از استالین تا پوتین

تصویری قدیمی از محله یهودی‌نشین لویو در ۱۹۱۸ میلادی

در سال ۲۰۲۲ یهودیان روسی‌‏زبان، یاد و خاطره قربانیان هفتادمین سالگرد سرکوب‌های متأثر از یهودستیزی در اتحاد جماهیر شوروی را گرامی داشتند.

۱۳ نویسنده و شاعر ییدیش‌زبان در ۱۲ اوت ۱۹۵۲ به اتهام جاسوسی، خیانت، صهیونیسم (که به عنوان ناسیونالیسم بورژوایی یهودی به تصویر کشیده می‌‏شد) و ارتباط با سازمان سیا اعدام شدند. آنها پیش از اعدام بی‌رحمانه شکنجه شدند تا مجبور به نوشتن اعتراف علیه خود به عنوان «جنایات» شوند. همچنین گروهی از پزشکان عمدتاً یهودی‌تبار در همان سال به دسیسه‌چینی علیه اتحاد شوروی و طراحی ترور استالین متهم شدند، و تنها مرگ استالین در پنجم مارس ۱۹۵۳ آنها را از اعدام رهایی بخشید.

رسانه‌‏های شوروی از زمانی که استالین در سال ۱۹۴۸ دستور قتل بازیگر یهودی «شلومو میخولز» را صادر کرد، یک کمپین یهودی‌ستیزانه به راه انداخته بودند. بسیاری از مورخان ‏بر این باورند که مرگ استالین مانع از تبعید یهودیان به سیبری شد. می‌توان گفت این محاکمه‏‌های یهودی‌ستیزانه تأثیر مخربی بر فرهنگ جامعه یهودیان در اتحاد جماهیر شوروی گذاشت.

احزاب کمونیست غربی و روشنفکران متمایل به کمونیست، اقدامات یهودستیزانه و جنایات شوروی را نادیده گرفتند. در عوض، آنها محاکمه روزنبرگ را به عنوان دلیلی بر یهودستیزی آمریکایی ارائه کردند که با عقل سلیم مخالفت می‌ورزید.

تاریخ قوم یهود با خروج از مصر آغاز می‌شود که با عید پسح گرامی داشته می‌شود. ایده آزادی یهودیان از بردگی در اسطوره بنیاد یهودیت نقش اساسی دارد. به طور معمول، شجره‌نامه یک ملت به قهرمانان و خدایان نسبت داده می‏شود، نه بردگان. تنها یهودیان این کار را می‌کنند. خداوند از برابری و آزادی با موسی سخن گفت. میل به آزادی در ذهنیت یهودی مرزبندی شده نیست، در نتیجه، یهودیان هیچ‌گاه نسبت به مبارزه برای آزادی، صرف نظر از اینکه در کجا انجام می‌شود، بی‌تفاوت نیستند.

حکومت فعلی روسیه یهودستیز نیست، اما این تنها چیز خوبی است که می‌توان در مورد آن‏ها گفت. پوتین و دستگاه حاکمه‌اش به شدت به استالین احترام می‌گذارند. فقط توانایی نظامی روسیه و سایر دستاوردها آموزش داده می شود، در حالی که هرگز جنایات رژیم کمونیستی از سال ۱۹۱۷ به رسمیت شناخته نشده است. با توجه به این موضوع و آگاهی از تاریخ اخیر روسیه، چندان سخت نیست که ببینیم جنایات بوچا برای این رژیم «عادی» تلقی می‌شود.

در نزدیک به سه ماه گذشته، بر اثر حملات روسیه به اوکراین، افراد بسیاری از جامعه یهودیان تلاش کردند به اسرائیل بگریزند. آنها از نظر فرهنگی مشابه یهودیان روسیه هستند، اما در یک جامعه باز و دموکراسی زندگی کرده‌اند. برای همین، آنها برخلاف یهودیان روسیه، در چارچوب جوامع سازماندهی بیشتری دارند. با این حال، مردان نمی‌توانند به راحتی کشور را ترک کنند، زیرا موظف به پیوستن به ارتش اوکراین یا دفاع مدنی هستند.

دکتر «آلکس گرینبرگ» استاد دانشگاه اورشلیم، در این باره می‌گوید:

الکس گرینبرگ
الکس گرینبرگ

«جنگی که مردم اوکراین درگیر آن هستند موجه‌ترین و درست‌ترین جنگ از زمان جنگ جهانی دوم است. پوتین یک تجاوز بی‌دلیل علیه کشور صلح‌طلب همسایه خود آغاز کرده است.
با این حال، قابل توجه است که دیکتاتور روسیه به سادگی توانایی اوکراین برای دفاع را اشتباه ارزیابی کرده است. او واقعاً معتقد است که اوکراینی‌ها روس هستند و توسط یک «باند نئونازی» کنترل می‌شوند. روسیه در حال اجرای تاکتیک "زمین سوخته" است مانند جنگ سوریه؛ یعنی گلوله باران بی‌رویه مناطق مسکونی، مدارس و بیمارستان‌ها.
من امیدوارم و برای شکست روسیه دعا می‌کنم. ارتش روسیه بسیار فاسد و بی‌کفایت است. با این حال، این بدان معنا نیست که آنها در تسخیر اوکراین و تحمیل رنج موفق نخواهند شد. البته مردم اوکراین رنج می‌برند، اما هرگز نباید فراموش کرد که در این میان روسیه در حال تبدیل شدن به یک دولت آشکارا فاشیست است.»

دکتر گرینبرگ همچنین مورد مقایسه یهودیان اوکراین و روسیه چنین می‌گوید:

«۱. هیچ تفاوت فرهنگی بین یهودیان روسیه و اوکراین، چه در اسرائیل باشند و چه در جای دیگر، وجود ندارد. من مانند همه روسی‌زبانان اسرائیلی تا به حال به این موضوع توجه نمی‌کردم که آیا یک فرد روسی زبان اهل اوکراین است یا روسیه.
۲. با این حال، وضعیت از نظر سیاسی تغییر کرده، یهودیان اوکراینی دقیقاً همان فرهنگ را دارند اما از نظر سیاسی آنها در دموکراسی و جامعه‌ای آزاد زندگی می‌کنند.
۳. امروز، اکثر اسرائیلی‌های روسی‌زبان با تمام وجود از اوکراین در مبارزه با تهاجم روسیه حمایت می‌کنند، که بدترین جنگ از زمان جنگ جهانی دوم است. نه تنها به این دلیل که اوکراین شایسته حمایت است، بلکه به این دلیل که پوتین به این امید که روزی روسیه به یک کشور دموکراتیک عادی تبدیل شود، پایانی قطعی داده است.
۴. نکته دیگر این است که یهودیان اوکراینی که در حال حاضر وارد اسرائیل می‌شوند پناهنده هستند، به این معنی که فقیر هستند (به دلیل شرایط فقیر شده‌اند) و نیاز به کمک دارند.»

محاکمه‌های یهودی‌ستیزانه در ۷۰ سال پیش و مصادف شدن سالگرد آن با سالی که رژیم روسیه در حال ارتکاب جنایت دیگری علیه ملت مستقل و صلح‌طلب اوکراین است، می‌تواند درس مهم دیگری را چه به یهودیان و چه غیریهودیان بیاموزد؛ بی‌قانونی و خشونت حد و مرزی ندارد، اگر کسی مانع از آن نشود. صد البته که خشونت و نفرت یهودستیزی که با یهودیان شروع می‌شود، هرگز تنها به یهودیان محدود نمی‌شود.

نظرات طرح شده در این مطلب الزاماً بازتاب دیدگاه رادیوفردا نیست.

دیدار وزرای خارجه اوکراین و آمریکا؛ میچ‌ مک‌کانل می‌گوید سنا کمک ۴۰ میلیارد دلاری را تصویب می‌کند

آنتونی بلینکن و دیمیترو کولبا، وزرای خارجه ایالات متحده و اوکراین

دیمترو کولبا، وزیر خارجه اوکراین، گفت که او روز یکشنبه با آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده، دیدار کرده و «سلاح‌ها و کمک‌های بیشتری در راه اوکراین است».

آقای کولبا قرار بود که در نشست وزرای خارجه کشورهای عضو ناتو در برلین از آخرین شرایط جنگ اوکراین بگوید و توضیح دهد که چگونه ناتو می‌تواند به این کشور در تهاجم قوای روسیه کمک‌های بیشتری برساند.

وزیر خارجه اوکراین در توییتی نوشت: «ما توافق کردیم که همکاری نزدیکی با یکدیگر داشته باشیم و اطمینان حاصل کنیم که صادرات مواد غذایی اوکراین به دست مصرف‌کنندگان در آفریقا و آسیا می‌رسد.»

وی در ادامه این توییت از آنتونی بلینکن و ایالات متحده به خاطر رهبری این کشور و کمک‌های بی‌دریغ آن سپاسگزاری کرد.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده، گفت که آقای بلینکن و آقای کولبا درباره تاثیرات تهاجم روسیه به اوکراینT از جمله در زمینه تامین جهانی غذا صحبت کردند.

همچنین میچ مک‌کانل، رهبر جمهوری‌خواهان در سنای آمریکا که پس از کی‌یف به استکهلم سفر کرده بود به خبرنگاران گفت که او انتظار دارد سنا طی این هفته حدود ۴۰ میلیارد دلار کمک اضافه به اوکراین را تصویب کند.

جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، ماه گذشته درخواست ۳۳ میلیارد دلار کمک به اوکراین کرده بود که ۲۰ میلیارد آن شامل کمک نظامی می‌شد، اما مجلس نمایندگان آمریکا این رقم را تا حدود ۴۰ میلیارد دلار افزایش داد.

با استفاده از گزارش خبرگزاری رویترز؛ س.ن

تحولات اوکراین؛ استقرار توپ‌های آمریکایی در خط مقدم همزمان با ضد حمله اوکراینی‌ها در شرق

سفارت ایالات متحده در کی‌یف روز یکشنبه ۲۵ اردیبهشت اعلام کرد اوکراین بسیاری از هویتزرهای جدید آمریکایی خود را در خط مقدم مستقر کرده و واشینگتن به‌جز یکی از ۹۰ قبضه توپی را که قرار بود به اوکراین ارسال کند، تحویل داده است.

این محموله به عنوان بخشی از بسته کمکی ۸۰۰ میلیون دلاری آمریکا به نیروهای مسلح اوکراین، برای مقابله با تهاجم روسیه تحویل کی‌یف شده است. هویتزرهای ام۷۷۷، توپ‌هایی سبک با قابلیت جابه‌جایی سریع، بُرد طولانی و دقت بالا هستند.

سفارت آمریکا در کی‌یف ضمن اعلام این خبر، ویدئویی را نیز در توئیتر منتشر کرد که سربازان اوکراینی را در حال آموزش استفاده از این توپ‌ها نشان می‌دهد.

در همین حال، میچ مک‌کانل، رهبر جمهوری‌خواهان سنای آمریکا، روز یکشنبه گفت که انتظار دارد این مجلس روز چهارشنبه در مورد کمک ۴۰ میلیارد دلاری به اوکراین رای‌گیری کند.

پیشتر مجلس نمایندگان آمریکا روز سه‌شنبه این بسته کمکی را تصویب کرده بود.

در پی اعلام این خبر، دیمیتری مدودوف، رئیس‌جمهوری سابق و نایب‌رئیس شورای امنیت روسیه، روز چهارشنبه ایالات متحده را به راه‌اندازی «جنگ نیابتی» علیه روسیه متهم کرد و گفت این اقدامات اقتصاد آمریکا را به دردسر خواهد انداخت.

تداوم ضد حملات نیروهای اوکراینی در شرق

در حالی‌که تهاجم روسیه به اوکراین وارد هشتاد و یکمین روز خود شده است، ارتش اوکراین از آغاز یک ضد حمله علیه نیروهای روس در نزدیکی شهر ایزیوم در شمال شرق اوکراین خبر داد.

ایزیوم در حدود ۱۲۰ کیلومتری خارکیف قرار دارد و رودخانه دونتس از میانه آن عبور می‌کند، بنابراین منطقه‌ای راهبردی برای روسیه محسوب می‌شود.

به گفته مقام‌های اوکراینی، نیروهای روس هم‌اکنون در حال عقب‌نشینی از مناطق نزدیک خارکیف، دومین شهر بزرگ اوکراین و هم‌مرز با روسیه، هستند.

اوکراین در چند هفته اخیر و در پی عقب‌نشینی نیروهای روسی از حومه کی‌یف، پایتخت، به موفقیت‌هایی در دیگر مناطق این کشور از جمله خارکیف دست یافته است.

ستاد کل ارتش اوکراین نیز گفت که نیروهای روس تمرکز خود را بر محافظت از مسیرهای تدارکاتی متمرکز کرده و در حال انجام حملات خمپاره‌ای، توپخانه‌ای و هوایی در منطقه دونتسک در شرق اوکراین هستند.

الکسی رزنیکوف، وزیر دفاع اوکراین، با اشاره به این تحولات گفت: «اوکراین در حال وارد شدن به مرحله جدید و بلندمدت جنگ است».

از اوایل آوریل که نیروهای روسی وادار به عقب‌نشینی از مناطق حومه کی‌یف شدند، تلاش خود را برای تصرف منطقه دونباس که متشکل از دو استان دونتسک و لوهانسک است آغاز کردند. هر دو استان در کنترل جدایی‌طلبان هوادار روسیه است.

در همین حال، برآورد سازمان اطلاعاتی نظامی بریتانیا در روز یکشنبه حاکی است که روسیه «تقریبا یک‌سوم» از نیروهای زمینی خود را از آغاز تهاجم به اوکراین در ۲۴ فوریه (پنجم اسفند) از دست داده است.

بر اساس این برآورد، روسیه از برنامه‌ریزی خود برای تصرف دونباس «به طرز چشمگیری عقب مانده است» و بعید به نظر می‌رسد که در ۳۰ روز آینده پیشروی‌های سریعی در این منطقه انجام گیرد.

در حالی‌که نیروهای روسی به دنبال محاصره واحدهای اوکراینی در نبرد دونباس هستند، وزارت دفاع روسیه روز یکشنبه اعلام کرد که مواضع اوکراین در شرق شامل مراکز فرماندهی و زرادخانه‌ها را هدف حملات موشکی قرار داده است.

مقام‌های اوکراینی همچنین اعلام کردند که در غرب این کشور در نزدیکی لهستان، موشک‌های روسی روز یکشنبه زیرساخت‌های نظامی را ویران کردند و منطقه لویو از سمت دریای سیاه هدف آتش‌بار نیروهای روسیه قرار گرفت.

با استفاده از گزارش‌های خبرگزاری فرانسه، رویترز، آسوشیتدپرس، توئیتر و گزارش‌های رادیو فردا/ آ.ت/ک.ر

گروه هفت کشور صنعتی: چین از حمایت روسیه خودداری کند

وزیران خارجه گروه هفت در نشست تازه خود

گروه هفت کشور دارای اقتصادهای پیشرفته جهان، جی۷، از چین خواست تا از حق حاکمیت اوکراین حمایت کرده، از ارائه کمک به روسیه خودداری کند.

گروه هفت همچنین هشدار داد که جنگ بی‌دلیل مسکو علیه اوکراین با ایجاد یک بحران شدید غذایی و انرژی، تهدیدی را برای جهان ایجاد کرده است.

این پیام گروه هفت کشور صنعتی جهان، شامل آمریکا، بریتانیا، فرانسه، کانادا، ژاپن، ایتالیا و آلمان، روز ۲۴ اردیبهشت در بیانیه‌ای که در پایان نشستی سه‌روزه در آلمان منتشر شد، اعلام شد.

گروه هفت از پکن خواست تا از «دستکاری اطلاعات، پخش اطلاعات نادرست و سایر ابزارها برای مشروعیت بخشیدن به جنگ تجاوزکارانه روسیه علیه اوکراین» خودداری کند.

چین، به عنوان یکی از نزدیک‌ترین متحدان مسکو، تاکنون از محکوم کردن تهاجم روسیه به اوکراین خودداری کرده و به دلیل استفاده از عدم نفوذ خود برای ترغیب مسکو به توقف جنگ با انتقاد غرب روبه‌رو است.

جنت یلن، وزیر خزانه‌داری آمریکا به تازگی در بیانیه‌ای به کشورهایی مانند چین و همچنین نهادهایی که تحریم‌ها علیه روسیه را جدی نگرفته‌اند، هشدار داد که «با پیامدهای آن مواجه خواهند شد.»

جنگ در اوکراین همچنین بازرگانی جهانی انرژی و غلات را مختل کرده است و تهدیدی جدی برای تامین مواد غذایی در آفریقا و خاورمیانه به شمار می‌رود.

گزوه هفت کشور صنعتی در بخش دیگری از بیانیه روز شنبه خود به این موضوع اشاره کرده و نوشتند که اقدامات فوری برای رفع انسداد ذخایر غلاتی که روسیه مانع از صادرات آن از اوکراین می‌شود به کاهش بحران غذایی کمک خواهد کرد.

وزیران خارجه گروه هفت همچنین متعهد شدند که انزوای اقتصادی و سیاسی روسیه را از طریق تحریم‌ها تقویت کنند و گفتند که کشورهایشان به ارائه کمک‌های دفاعی و نظامی به کی‌یف «تا زمانی که لازم باشد» ادامه خواهند داد و هرگز تلاش‌های روسیه برای به دست آوردن قلمرو اوکراین از طریق نظامی را به رسمیت نخواهند شناخت.

آغاز ضد حمله اوکراین در ایزیوم

در همین حال با وارد شدن تهاجم روسیه به اوکراین به هشتاد و یکمین روز خود، ارتش اوکراین از آغاز یک ضد حمله در نزدیکی شهر ایزیوم در شرق اوکراین علیه نیروهای روس خبر می‌دهد.

به گفته مقام‌های اوکراینی، نیروهای روس هم‌اکنون در حال عقب‌نشینی از مناطق نزدیک خارکیف، دومین شهر بزرگ اوکراین هستند.

ستاد کل ارتش اوکراین نیز گفت که نیروهای روس تمرکز خود را بر محافظت از مسیرهای تدارکاتی متمرکز کرده و در حال انجام حملات خمپاره‌ای، توپخانه‌ای و هوایی در منطقه دونتسک در شرق اوکراین هستند.

الکسی رزنیکوف، وزیر دفاع اوکراین با اشاره به این تحولات گفت: «اوکراین در حال وارد شدن به مرحله جدید و بلندمدت جنگ است.»

زلنسکی خواستار شناسایی روسیه به عنوان دولت حامی تروریسم شد

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین (در وسط) در دیدار با هیئتی از نمایندگان کنگره آمریکا در کی‌یف. شنبه ۲۴ اردیبهشت

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین، در دیدار با هیئتی از نمایندگان کنگره آمریکا، خواستار شناسایی روسیه به عنوان دولت حامی تروریسم شد.

این گروه از سناتورهای جمهوری‌خواه به سرپرستی میچ مک‌کانل روز شنبه در کی‌یف با ولودیمیر زلنسکی دیدار و گفت‌وگو کردند.

دفتر آقای زلنسکی با انتشار بیانیه‌ای نوشت که سفر هیئت سنای آمریکا «نشانه‌ای قوی از حمایت فراحزبی کنگره و مردم آمریکا از اوکراین است.»

دیدار سناتورهای جمهوری‌خواه از کی‌یف در حالی انجام می‌شود که سنای آمریکا در آستانه تصویب بسته کمکی دیگری به اوکراین به ارزش ۴۰ میلیارد دلار است.

این بسته که در روزهای گذشته به تصویب مجلس نمایندگان رسید مجموع کل کمک‌های ارائه شده توسط دولت بایدن به اوکراین از آغاز تهاجم روسیه به این کشور را به ۵۳ میلیارد دلار می‌رساند.

شورای حقوق بشر سازمان ملل قطعنامه تحقیق در مورد کشتار در اوکراین را تصویب کرد

بوچا در حومه کی‌یف

شورای حقوق بشر سازمان ملل روز پنج‌شنبه ۲۲ اردیبهشت با اکثریت قریب به اتفاق آرا قطعنامه تحقیق در مورد اتهامات مربوط به آزار و کشتار غیرنظامیان اوکراین توسط نیروهای روسیه را تصویب کرد.

۳۳ کشور عضو شورای حقوق بشر به این قطعنامه رای مثبت، چین و اریتره به آن رای منفی و ۱۲ کشور دیگر رای ممتنع دادند.

این قطعنامه براساس شواهدی که هیئت تحقیق سازمان ملل در مورد شکنجه، تیراندازی مستقیم، خشونت‌های جنسی و سایر موارد آزار علیه غیرنظامیان اوکراینی تاکنون در این کشور جمع‌آوری کرده تنظیم شده‌است.

میشل باچله، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل که ریاست این شورا را برعهده دارد، پیش از انجام رای‌گیری گفت پس از عقب‌نشینی ارتش روسیه هزاران جسد در حومه شهر کی‌یف شهر کشف شده که می‌تواند شواهد ارتکاب جنایات جنگی باشد.

او در بخش دیگری از سخنرانی ویدئویی خود گفت همزمان با تشدید تهاجم نظامی روسیه علیه اوکراین که از روز پنجم اسفند آغاز شد، تحقیقات دولت اوکراین و هیئت اعزامی سازمان ملل ادامه دارد.

خانم باچله در بخش دیگری از سخنان خود در جلسه شورای حقوق بشر سازمان ملل گفت: «ابعاد کشتارهای غیرقانونی از جمله شواهد مربوط به اعدام صحرایی غیرنظامیان در مناطق شمال کی‌یف بهت‌آور است.»

ارتش روسیه با پیشروی سریع از شمال و شمال شرق اوکراین در روزهای اول تهاجم نظامی تلاش کرد کی‌یف را تصرف کند ولی پس از مواجه شدن با مقاومت شدید اواسط فروردین از این مناطق عقب‌نشینی کرد.

شورای حقوق بشر سازمان ملل در جلسه روز پنجشنبه ۲۲ اردیبهشت ضمن محکوم کردن آزار و جنایت علیه غیرنظامیان در مناطقی که ارتش روسیه تصرف کرده بود، خواستار دسترسی کارمندان نهادهای حقوق بشری به آن بخش از اوکراینی‌ها شد که از زمان شروع جنگ به روسیه منتقل شده‌اند. این نهاد معتقد است که بسیاری از این افراد به‌زور به روسیه برده شده‌اند.

در پی عقب‌نشینی نیروهای روسیه از حومه شمال کی‌یف تحقیقات در مورد احتمال اعدام ساکنان غیرنظامی این مناطق توسط سربازان روسیه آغاز شده‌است. دست تعدادی از قربانیان که جسد آنها کشف شده‌است از پشت بسته شده بود. علاوه بر این، شواهد دیگری مربوط به اعمال خشونت فیزیکی علیه غیرنظامیان و احتمال تجاوز و خشونت جنسی جمع‌آوری شده‌است.

دولت روسیه ادعا می‌کند که نیروهای این کشور به غیرنظامیان حمله نکرده‌اند و شواهدی که در مورد آزار غیرنظامیان ارائه شده ساختگی و هدف آن توجیه تشدید تحریم‌های غرب علیه مسکو و مختل کردن مذاکرات صلح است.

«بحران حقوق کودکان»

در رویدادی دیگر یونیسف جنگ اوکراین را «بحران حقوق کودکان» توصیف کرد و روز پنج‌شنبه گفت فقط طی یک ماه گذشته حدود صد کودک در اوکراین کشته شده‌اند.

عمر عبدی، معاون یونیسف در گزارشی به شورای امنیت سازمان ملل گفت صدها کودک دیگر مجروح شده، میلیون‌ها کودک آواره شده‌اند و مدارس مورد حمله قرار می‌گیرند یا برای اهداف نظامی به‌کار می‌روند.

تا هفته گذشته دست‌کم ۱۵ مدرسه از مجموع ۸۹ مرکز آموزشی که با حمایت یونیسف در شرق اوکراین فعالیت می‌کنند در جریان جنگ آسیب دیده یا ویران شده‌اند.

در پی حمله نظامی روسیه به اوکراین سال تحصیلی متوقف شد ولی به گفته معاون یونیسف از اواسط ماه مارس بیش از ۱۵ هزار مدرسه فعالیت خود را به شکل آموزش از دور یا ترکیبی از آموزش حضوری و آنلاین از سرگرفته‌اند.

او افزود: «تخمین زده می‌شود که در حال حاضر حدود ۳٫۷ میلیون کودک در داخل اوکراین یا در خارج از این کشور از روش‌های آموزشی از راه دور یا آنلاین استفاده می‌کنند.»

فنلاند به درخواست رسمی عضویت ناتو نزدیک شد؛ تهدید روسیه به اقدامات «نظامی و فنی»

سائولی نینیستو، رئیس جمهوری فنلاند

رئیس‌جمهور و نخست‌وزیر فنلاند روز پنج‌شنبه ۲۲ اردیبهشت اعلام کردند که موافق پیوستن کشورشان به ناتو هستند و افزودند که تصمیم رسمی در این مورد در همین آخر هفته اتخاذ خواهد شد.

با گذشت ۷۸ روز از تهاجم روسیه به اوکراین، سائولی نینیستو، رئیس جمهوری فنلاند، و همچنین سانا مارین، نخست وزیر این کشور، بامداد پنج‌شنبه حمایت خود را از ارائه درخواست رسمی عضویت در ناتو اعلام کرده و در بیانیه مشترکی گفتند که «عضویت در ناتو موجب تحکیم امنیت فنلاند خواهد شد».

بنابر گزارش‌ها، کرملین نیز در همین روز بلافاصله به این اعلام موضع واکنش نشان داده و گفته است که در صورت پیوستن فنلاند به ائتلاف نظامی غربی که «قطعاً» تهدیدی برای روسیه خواهد بود، روسیه ناچار خواهد بود اقدامات «نظامی-فنی» انجام دهد.

از سوی دیگر، به دنبال تشدید تنش میان مسکو و دولت‌های غربی، یک روزنامه محلی روز پنج‌شنبه به نقل از منابعی که نام‌شان فاش نشده، گزارش داد که روسیه ممکن است عرضه گاز خود به فنلاند را از روز جمعه متوقف کند.

خبرگزاری رویترز با بازتاب این گزارش تصریح کرده است که به طور مستقل قادر به تایید این خبر نیست.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین، در واکنش به این تصمیم فنلاند روز پنج‌شنبه گفت که به باور او ادامه توسعه ناتو به نفع ثبات و امنیت اروپا «نخواهد بود» و روسیه پیامدهای عضویت فنلاند در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، را از منظر امنیت خود ارزیابی خواهد کرد.

وزارت خارجه روسیه نیز در واکنش به این تصمیم مقام‌های فنلاندی، به هلسینکی هشدار داده است که «باید متوجه مسئولیت و پیامدهای چنین اقدامی باشد.»

مسکو کمتر از یک ماه پیش نیز تهدید کرده بود که در صورت قطعی شدن عضویت فنلاند و یا سوئد در ناتو، روسیه استقرار تسلیحات هسته‌ای در مرزهای خود با منطقه بالتیک را بررسی خواهد کرد.

روسیه دارای بزرگ‌ترین زرادخانه کلاهک‌های هسته‌ای جهان است و همراه با چین و آمریکا، از پیشگامان دنیا در حوزه فناوری موشک‌های مافوق صوت به شمار می‌رود.

فنلاند یک‌هزار و ۳۰۰ کیلومتر مرز مشترک با روسیه دارد دارد و از آغاز تهاجم روسیه به اوکراین و در پی تشدید نگرانی‌های امنیتی، حمایت عموم فنلاندی‌ها برای پیوستن به ناتو افزایش یافته است.

به‌رغم انتقاد مسکو، اعلام قریب‌الوقوع بودن درخواست رسمی مقام‌های ارشد فنلاند برای پیوستن به ناتو با استقبال رهبران غربی روبه‌رو شده است.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، با ابراز خرسندی از تصمیم فنلاند برای پیوستن به این ائتلاف نظامی پیش‌بینی کرد که روند رسمی عضویت این کشور، «هموار و سریع» انجام گیرد.

نخست وزیر لهستان نیز در توئیتی حمایت کشور خود از عضویت هر چه سریع‌تر فنلاند به ناتو را اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری آلمان، انتظار می‌رود سوئد نیز که همچون فنلاند هنوز به عضویت ناتو درنیامده است طی روزهای آینده تصمیم نهایی خود برای پیوستن به این اتئلاف نظامی را اعلام کند.

از سوی دیگر، گزارش‌ها حاکی است که روسیه حملات خود را به شرق اوکراین را طی روز پنج‌شنبه تشدید کرده است.

روز گذشته، دفتر ریاست جمهوری اوکراین از عقب راندن نیروهای روسی تا نزدیکی مرز در منطقه خارکیف و بازپس‌گیری چهار روستا در این منطقه خبر داد.

با استفاده از خبرگزاری آلمان، رویترز و آسوشیتدپرس و گزارش‌های رادیو فردا؛ آ.ت / پ.پ

انتقاد دیدبان حقوق بشر از استفاده مکرر روسیه از بمب خوشه‌ای در اوکراین

عکسی که دادستانی اوکراین از بمب خوشه‌ای روسی منتشر کرده است

سازمان دیدبان حقوق بشر در گزارشی ویژه که روز پنج‌شنبه، ۲۱ اردیبهشت، منتشر شد با تاکید بر استفاده «مکرر» روسیه از بمب خوشه‌ای این کشور را مسئول جان صدها غیرنظامی و تخریب خانه‌ها و بیمارستان‌ها و مدارس دانست.

در گزارش این سازمان حقوق بشری همچنین اشاره شده است که نیروهای اوکراینی نیز «دست‌کم یک بار» از بمب خوشه‌ای در جنگ با روسیه استفاده کرده‌اند.

مری وِرهَم، از مدیران این سازمان و نویسنده گزارش ویژه، نوشته است: «استفاده مکرر نیروهای روسیه از بمب خوشه‌ای در مناطق پرجمعیت اوکراین موجب آسیب و رنج فوری و درازمدت بر مردم است و باید بلافاصله متوقف شود.»

خانم ورهم در ادامه از اوکراین نیز می‌خواهد که از کاربرد این سلاح ممنوعه در جنگ دست بردارد.

بر اساس قطعنامه کنوانسیون بمب‌های خوشه‌ای که در سال ۲۰۰۸ در ایرلند تصویب شد و در سال ۲۰۱۰ به قانون بین‌المللی الزام‌آور تبدیل شد، کاربرد بمب خوشه‌ای در جنگ ممنوع است. ۳۰ کشور این کنوانسیون را امضا کرده‌اند که روسیه و اوکراین جزء آنها نیستند.

بر همین اساس، دیدبان حقوق بشر در گزارش خود از هر دو کشور خواسته است که ضمن عدم استفاده از بمب خوشه‌ای، به این معاهده بین‌المللی بپیوندند.

گزارش دیدبان حقوق بشر همراه است با مدارک و شواهدی از استفاده روسیه از بمب خوشه‌ای در شهرهای چرنیهیف، خارکیف و میکولایِف. این گزارش همچنین اشاره می‌کند که «صدها مورد» از حمله با بمب خوشه‌ای توسط روسیه در این جنگ گزارش شده است.

در بیش از ۷۰ روزی که از آغاز تهاجم روسیه به خاک اوکراین می‌گذرد، میلیون‌ها نفر از خانه و کاشانه خود آواره شده، هزاران نفر جان خود را از دست داده و چندین شهر تقریبا با خاک یکسان شده‌اند.

دیدبان حقوق بشر قرار است گزارش خود را هفته آینده در کنوانسیون بمب‌های خوشه‌ای در مقر سازمان ملل در ژنو ارائه کند.

همسران مدافعان ماریوپل به پاپ: شما آخرین امید ما هستید

دیدار همسران دو سرباز اوکراینی با پاپ فرانسیس

همسران دو سرباز اوکراینی که هنوز در تاسیسات صنعتی آزوف استال در شهر ماریوپل می‌جنگند روز چهارشنبه ۲۱ اردیبهشت در دیدار با پاپ فرانسیس از او تقاضا کردند که قبل از آنکه تمامی سربازان اوکراینی کشته و یا اسیر شوند به خروج آنها از پناهگاه توسط یک طرف ثالث کمک کند.

کاترینا پروکوپنکو، همسر فرمانده هنگ آزوف هنگام دیدار با پاپ فرانسیس در میدان سنت پیتر واتیکان در حالی که اشک می ریخت به رهبر کلیسای کاتولیک گفت: «شما آخرین امید ما هستید. امیدواریم بتوانید جان آنها را نجات دهید. لطفا نگذارید آنها بمیرند.»

یولیا فدوسیوک، همسر یکی دیگر از سربازان مستقر در ماریوپل به پاپ فرانسیس گفت آب و غذای آنها دارد تمام می‌شود. تعدادی از سربازان کشته شده و یا مجروح هستند و آنها که هنوز زنده هستند به شرطی که به یک کشور ثالث منتقل شوند حاضرند سلاح‌های خود را زمین بگذارند. «آنها حاضر نیستند در حالت اسارت به روسیه بروند چون می‌دانند که شکنجه و کشته خواهند شد.»

ویدئوی این ملاقات توسط پیوتر ورزیلف، یکی از اعضای گروه موسیقی «پوسی رایت» ضبط شده که مخالف حکومت روسیه هستند و در حال حاضر روی تهیه مستندی در مورد اوکراین کار می‌کنند.

دنیس، همسر کاترینا پروکوپنکو فرمانده هنگ آزوف واحد مستقر در تاسیسات صنعتی آزوف استال و آرسنی، همسر یولیا فدوسیوک یکی از سربازان این واحد است که بیش از دو ماه در برابر حملات ارتش روسیه مقاومت کرده‌اند.

این دو زن جوان برای جلب حمایت بین‌المللی از یک راه‌حل دیپلماتیک برای نجات سربازان هنگ آزوف دو هفته گذشته را در ایتالیا سپری کرده‌اند.

پاپ فرانسیس که به دلیل ناراحتی ناحیه زانو به سختی می‌تواند راه برود در پایان مراسم دیدار هفتگی که در میدان سنت پیتر برگزار می‌شود برای ملاقات با این دو زن از روی صندلی برخاست. او دست آنها را گرفت، آنها را تبرک کرد و گفت در مورد وضعیت این سربازان با کاردینال کونراد کراجوسکی که از سوی واتیکان به اوکراین اعزام شده صحبت کرده است.

پیوتر ورزیلف، عضو گروه «پوسی رایت» به پاپ گفت فرصت برای نجات جان سربازان درآزوف استال دارد از دست می‌رود.

او بعد از این ملاقات به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت: «به نظر ما اگر در چند روز آینده یک اقدام اضطراری صورت نگیرد این ماجرا به یک فاجعه ختم می شود. او افزود که پاپ فرانسیس به آنها گفته است که از محاصره اطلاع دارد، این فاجعه را درک می‌کند و هر آنچه که امکان‌پذیر باشد انجام خواهد داد.

سازمان ملل و صلیب سرخ هفته گذشته تمامی غیرنظامیانی را که در زیرزمین‌های تاسیسات صنعتی آزوف استال پناه گرفته بودند تخلیه کردند ولی از قرار معلوم هنوز تعدادی از اعضای خانواده‌های سربازان هنگ آزوف در این تاسیسات هستند.

پیوتر ورزیلف افزود که دولت ترکیه تلاش کرده برای این محاصره راه‌حلی پیدا کند ولی تاکنون نتیجه نداده است.

کاترینا پروکوپنکو پس از دیدار با پاپ به خبرنگاران گفت: «سربازان ما در صورت انتقال به یک کشور ثالث حاضرند سلاح‌های خود را زمین بگذارند. امیدوارم که همه ما بتوانیم به آنها کمک کنیم.»

یولیا فدوسیوک گفت همسرش اخیرا از او خواسته در مورد زندگی بدون آب نوشیدنی تحقیق کند. او افزود:«آب آشامیدنی دارد تمام می‌شود. آنها آب، غذا و دارو ندارند. هر روز چند نفر از سربازان مجروح می‌میرند.»

او گفت حدس می‌زند هنوز تعدادی از اعضای خانواده سربازان نیز در آزوف استال هستند چون می‌ترسند در صورت خروج توسط ماموران روسیه شناسایی شده و به آنها اجازه ندهند که به اوکراین بروند.

با استفاده از گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس؛ ش.ر/س.ن

بريتانيا تعهد داد در صورت حمله به سوئد از آن کشور دفاع می‌کند

بوریس جانسون (چپ) نخست‌وزیر بریتانیا همراه با همتای سوئدی خود، ماگدالنا اندرسون

بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا، و ماگدالنا اندرسون، نخست‌وزیر سوئد، روز چهارشنبه ۲۱ اردیبهشت یک پیمان تضمین امنیتی امضا کردند که براساس آن بريتانيا متعهد می‌شود در صورت حمله به سوئد، از آن کشور دفاع کند.

کشورهای سوئد و فنلاند پس از تهاجم نظامی روسیه به اوکراین در حال بررسی پیوستن به ناتو هستند.

بوریس جانسون قرار است پیمان امنیتی مشابهی را با فنلاند در جريان دیدار با رئیس‌جمهوری آن کشور امضا کند.

آقای جانسون در بیانیه‌ای گفت: «این پیمان امنیت اروپا را در برابر تهدیدهای جدید تقویت می‌کند و در عین حال نمادی از همبستگی امنیتی بین دو کشور است».

نخست‌وزیر بریتانیا افزود: «این پیمان اهداف کوتاه‌مدت ندارند بلکه هدف آن‌ها تقویت همکاری‌های نظامی و امنیتی و تقویت ثبات بین‌المللی در طولانی مدت است. در عین حال امنیت اروپا را برای نسل‌های آینده تقویت می‌کند».

سوئد با روسیه مرز مشترک ندارد ولی طول مرزهای مشترک فنلاند و روسیه حدود ۱۴۰۰ کیلومتر است.

نخست‌وزیر بریتانیا در یک نشست خبری مشترک با همتای سوئدی خود گفت: «در صورت وقوع فجایع طبیعی و یا حمله نظامی درخواست یک کشور برای دریافت کمک ضروری نخواهد بود بلکه هر یک از طرفین به کمک کشور دیگر خواهد آمد».

آقای جانسون تهاجم نظامی روسیه به اوکراین را «کارزار پوتین خونريز علیه یک کشور مستقل» توصیف کرد.

ماگدالنا اندرسون، نخست‌وزیر سوئد، نیز گفت: «پوتین تصور می‌کرد که می‌تواند تفرقه بیاندازد ولی نتیجه کاملا برعکس بوده و امروزه ما بیش از هر زمان دیگری متحد هستیم».

دولت روسیه هشدار داده است که عضویت سوئد و فنلاند در ناتو «پیامدهای نظامی و سیاسی» خواهد داشت. نخست‌وزیر سوئد هشدار داد که اگر این کشور و یا فنلاند تقاضای عضویت در ناتو را ارائه دهند روسیه حضور نظامی خود در این منطقه را افزایش خواهد داد.

در صورت درخواست رسمی عضویت در ناتو مدتی طول خواهد کشید تا پارلمان تمامی ۳۰ کشور عضو پیمان این درخواست را تایید کنند. انتظار می‌رود که سوئد و فنلاند طی روزها و یا حداکثر هفته‌های آینده تصمیم نهایی خود را در مورد عضویت در ناتو اعلام کنند.

آقای جانسون که در بخش دیگری از سخنانش رهبر روسیه را «یک مستبد قرن بیست‌ویکم» خواند، پیشنهاد افزایش استقرار نیروها و تجهیزات نظامی بریتانیا در منطقه را مطرح کرد.

نیروهای بریتانیایی در حال حاضر به عنوان بخشی از «واحدهای پیشقراول مشترک» که از ده کشور اروپای شمالی از جمله بریتانیا، سوئد، دانمارک، فنلاند، استونی، لتونی، لیتوانی، هلند، نروژ و ایسلند تشکیل شده است در کشورهای ناحیه بالتیک مستقر هستند.

در سال ۲۰۱۷ نیز سوئد و فنلاند به نیروهای واکنش سریع به فرماندهی بریتانیا پیوستند که براساس قابلیت انعطاف و سرعت واکنش سریع‌تر در مقایسه با نیروهای ناتو سازماندهی شده است.

این نیرو از استانداردها و روش‌های عملیاتی ناتو استفاده می‌کند و در نتیجه می‌تواند در چارچوب ناتو، یا تحت فرماندهی سازمان ملل و یا ائتلاف‌های بین‌المللی دیگر فعالیت کند.

این نیرو که از سال ۲۰۱۸ عملیاتی شد تاکنون چندین رزمایش مستقل و یا در همکاری با ناتو انجام داده است.

بر اساس گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس/ش.ر/ک.ر

کشتی روسی حامل گندم «سرقت شده از اوکراین» در یک بندر سوریه پهلو گرفت

عکس آرشیوی است

تصاویر ماهواره‌ای تحلیل شده توسط خبرگزاری آسوشیتدپرس نشان می‌دهد محموله گندمی که گمان می‌رود از اوکراین سرقت شده باشد، توسط یک کشتی روسیه به سوریه ارسال شده است.

این گزارش که روز چهارشنبه ۲۱ اردیبهشت منتشر شد می‌افزاید تصاویر ماهواره‌ای روز سه‌شنبه که توسط شرکت «پلانت لبز» تهیه شده، حاکی از پهلو گرفتن کشتی ماتروس پوزنیخ روسیه در بندر لاذقیه سوریه است.

این کشتی هفته گذشته در اطراف جزیره قبرس با سیگنال خاموش حرکت خود را آغاز کرد و اکنون به بندر لاذقیه سوریه رسیده است.

محموله ۲۷ هزار تنی گندم این کشتی قرار بود ابتدا به مصر ارسال شود، اما این کشور از دریافت این محموله خودداری کرد و اکنون کشتی روسی با گندم سرقت شده از اوکراین به سوریه رفته است.

اوکراین قبلا از جامعه جهانی خواسته بود که از دریافت این محموله سرقت شده خودداری کنند.

تاکنون گزارش‌های زیادی از سرقت محصولات کشاورزی مناطق اشغال شده اوکراین توسط نیروهای نظامی روسیه منتشر شده بود.

همچنین روسیه مانع از بارگیری و حمل ۲۵ میلیون تن گندم تولیدی اوکراین از بنادر این کشور در دریای سیاه شده است. این میزان از گندم معادل بیش از دو برابر کل مصرف سالانه گندم ایران است.

اوکراین و روسیه روی‌هم‌رفته بیش از ۳۰ درصد در تجارت غلات، خصوصا گندم و ذرت جهان سهم دارند و تهاجم نظامی روسیه به اوکراین نیز به افزایش چشمگیر قیمت مواد غذایی و بدتر شدن وضعیت امنیت تغذیه کشورهای فقیر دامن زده است.

با استفاده از گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، فائو، رادیو فردا/د.خ/ک.ر

نیروهای اوکراینی ارتش روسیه را عقب راندند؛ کاهش گاز انتقالی به اروپا از مسیر اوکراین

نیروهای اوکراینی در حال پیشروی در منطقه خارکیف در شرق اوکراین؛ ثبت‌شده در نهم مه ۲۰۲۲

در هفتادوهفتمین روز از تهاجم روسیه، دفتر رئیس‌جمهوری اوکراین از «بیرون راندن تدریجی نیروهای روسی از منطقه خارکیف» خبر داد. کی‌یف با در پیش گرفتن رویکردی محافظه‌کارانه از ارائه جزئیات بیشتر در مورد دستاوردهای ارتش اوکراین پرهیز کرده است.

ولودیمیر زلنسکی شخصا تایید کرده است که موفقیت‌های اخیر نیروهای اوکراینی باعث شده است تا دومین شهر بزرگ این کشور از بمباران مداوم توپخانه روسیه در امان بماند. او در عین حال هشدار داد که اوکراینی‌ها نباید انتظارات خود را به یک‌باره و زیادی بالا ببرند.

آقای زلنسکی در سخنرانی ویدئویی که شبانه پخش شد تصریح کرد: «نباید جوی ایجاد کرد که به فشار اخلاقی بیش از حد منجر شود، به‌طوری که انتظار برود پیروزی‌ها هفتگی یا حتی روزانه رقم بخورد».

ارتش اوکراین در تلاش است تا کنترل کرانه رودخانه دونتس را به دست گیرد و از این طریق، خطوط تدارکات روسیه در مناطق دوردست را مورد تهدید قرار دهد.

خبرگزاری رویترز به نقل از یک منبع نظامی اوکراین گزارش داد به دنبال تداوم پیشروی در روزهای گذشته، نیروهای اوکراینی سرانجام توانستند صبح چهارشنبه به چندین کیلومتری مرز روسیه در منطقه خارکیف برسند.

گزارش‌ها حاکی است که نیروهای اوکراینی کنترل روستای «روبیژنه» در سواحل دونتس را به دست گرفته‌اند؛ جایی‌که سریع‌ترین پیشروی‌های ارتش اوکراین از ماه آوریل و همزمان با عقب‌نشینی نیروهای روسیه از کی‌یف و شمال اوکراین در جریان است.

یک سرباز اوکراینی به رویترز گفته است که ارسال تسلیحات و تجهیزات نظامی به‌ویژه ضد تانک‌ها کمک بزرگی به ارتش اوکراین در عقب راندن نیروهای روسی کرده است.

این خبرگزاری همچنین به نقل از منابع نظامی تایید کرد که ارتش اوکراین موفق به باز پس گرفتن چهار روستا در شمال منطقه خارکیف شده و نیروهای روسیه را تا نزدیکی‌های مرز به عقب رانده است.

ارتش روسیه نیز به اعلام جزئیاتی بسیار اندک درباره درگیری‌ها در این منطقه بسنده کرده است.

کاهش چشمگیر حجم انتقال گاز روسیه به اروپا از طریق اوکراین

پس از این که کی‌یف اعلام کرد جریان گاز طبیعی از خاک خود را در مسیری مهم به حالت تعلیق درآورده است، روز چهارشنبه ترانزیت گاز روسیه از اوکراین به اروپا کاهش یافت.

خبرگزاری رویترز روز چهارشنبه به نقل از اپراتور گاز اوکراین خبر داد که حجم گاز انتقالیِ روسیه از طریق اوکراین در این روز تقریبا ۷۲ میلیون متر مکعب بوده است،‌ در حالی که این رقم یک سال پیش بیش از ۱۲۰ میلیون متر مکعب ثبت شده بود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، «شرکت متصدی شبکه انتقال گاز اوکراین»، (جی‌تی‌اس‌اُیو)، روز سه‌شنبه اعلام کرد که «نیروهای اشغالگر روسیه اکنون در عملیات انتقال گاز در نقطه ترانزیت سوخرانیوکا دخالت می‌کنند» و به این خاطر جریان گاز از این خط لوله اصلی متوقف شده است.

این شرکت قول داده بود که به‌طور موقت همه گاز انتقالی را به یک نقطه عبور دیگر تغییر مسیر دهد تا «تعهدات ترانزیت خود را به شرکای اروپایی به طور کامل انجام دهد»، اما ارقام منتشر شده توسط این شرکت در روز چهارشنبه نشان می‌دهد که جریان عبور گاز در سوخرانیوکا به صفر رسیده و میزانی که به خط دیگر فرستاده شده برای جایگزینی کافی نیست و دست‌کم ۱۸ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

عرضه ترانزیت گازی اوکراین در روز چهارشنبه در مجموع ۷۲ میلیون متر مکعب بوده است، در حالی که روز قبل ۹۵٫۸ میلیون متر مکعب بود.

اوکراین مسیر اصلی تأمین گاز روسیه به اروپا است و کی‌یف و مسکو حتی پس از تهاجم روسیه به اوکراین، جریان صادرات گاز روسیه را ادامه داده‌اند.

اتحادیه اروپا در تلاش است تا وابستگی خود به منابع انرژی روسیه را کاهش دهد، اما تاکنون از تحریم گاز روسیه خودداری کرده است.

خشم مقامات روسیه در پی تداوم پشتیبانی آمریکا از اوکراین

دیمیتری مدودوف، رئیس‌جمهوری پیشین روسیه، روز چهارشنبه ایالات متحده را به راه‌اندازی «جنگ نیابتی» علیه روسیه متهم کرد و گفت این اقدامات اقتصاد آمریکا را به دردسر خواهد انداخت.

این اظهارات پس از آن بیان می‌شود که مجلس نمایندگان آمریکا روز سه‌شنبه بسته کمکی ۴۰ میلیارد دلاری به اوکراین را تصویب کرد.

سیاستمدار روسی در پیامی تلگرامی، تصویب این بسته کمکی تازه را «تلاشی برای وارد کردن شکست جدی» به روسیه و «محدود کردن توسعه اقتصادی و نفوذ سیاسی آن در جهان» خواند.

او مدعی شد که افزایش «دیوانه‌وار» قیمت سوخت و مواد غذایی در آمریکا حاصل تصمیم‌های «مقامات روس‌هراس» آمریکایی است.

دیدار معاون وزیر خارجه روسیه با سفیر آمریکا در مسکو

در همین حال، گزارش‌ها حاکی از دیدار سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه با جان سالیوان، سفیر واشینگتن در مسکو، است.

در بیانیه سفارت آمریکا آمده است که «ایالات متحده همچنان متعهد به باز نگه داشتن کانال‌های ارتباطی با دولت روسیه است».

در بیانیه خلاصه‌وار وزارت خارجه روسیه به جزئیات گفت‌وگوها در این دیدار دوجانبه اشاره نشده است.

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، نیز روز چهارشنبه گفت که مسکو خواهان جنگ در اروپا نیست.

او که پس از دیدار با همتای عمانی خود در نشستی خبری در مسقط سخن می‌گفت، در عین حال، کشورهای غربی را متهم کرد که مایلند شاهد شکست روسیه در کارزار نظامی کرملین در اوکراین باشند.

بر اساس گزارش خبرگزاری‌های رویترز و آسوشیتدپرس/آ.ت/ک.ر

جمهوری چک در شورای حقوق بشر سازمان ملل جای روسیه را گرفت

شورای حقوق بشر سازمان ملل

مجمع عمومی سازمان ملل روز سه‌شنبه جمهوری چک را به عنوان جایگزین روسیه در شورای حقوق بشر این سازمان انتخاب کرد.

در پی تهاجم روسیه به خاک اوکراین و بالا گرفتن اتهام ارتکاب «جنایت جنگی» علیه مسکو، سازمان ملل روز پنج‌شنبه، ۱۸ فروردین، با اکثریت آرا، به تعلیق عضویت روسیه در شورای حقوق بشر این نهاد بین‌المللی رای داد.

قطعنامه سازمان ملل بعد از افشای کشتار دسته‌جمعی ساکنان شهر بوچا در نزدیکی کی‌یف به دست سربازان روس مطرح شد و با رای اکثریت به تصویب رسید.

حال همین مجمع اعلام کرده است که جمهوری چک را برای پر کردن کرسی روسیه برگزیده و این کرسی در شورای حقوق بشر تا پایان سال ۲۰۲۳ در اختیار این کشور خواهد بود.

پتر فیالا، نخست وزیر چک، روز سه‌شنبه با اعلام رسمی این خبر بر دفاع کشورش از حقوق بشر تاکید کرد.

همزمان آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، در یک پیام توییتری انتخاب جمهوری چک به عضویت در این شورا را تبریک گفت.

رمز و راز حمله‌های موشکی اوکراین به ناوهای روسیه

تصویری از ناو آدمیرال ماکاروف در حوالی جزیره کریمه در ژانویه ۲۰۲۰

رسانه‌های اوکراین ادعا کرده‌اند که یکان‌های این کشور یک ناو روسی به نام آدمیرال ماکاروفرا در دریای سیاه هدف قرار داده‌اند. این ناو از نوع فریگیت است، که از نظر کارایی و قدرت آتش کمتر از ناوشکن محسوب می‌شود. ماکاروفبا وزن جابه‌جایی حدود چهار هزار تن، یکی از جدیدترین و پیشرفته‌ترین ناوهای روسیه در ناوگان دریای سیاه به شمار می‌آید.

موقعیت فعلی این ناو، به گزارش سایت خبری دُ مسکایا اوکراین، در حوالی جزیره مار (۲۰ مایلی شرق مصب رودخانه دانوب و ۸۰ مایلی جنوب اودسا) است و کشتی‌هایی از شبه‌جزیره کریمه برای کمک به این ناو صدمه دیده اعزام شده‌اند و هواپیماهای روسی بر فراز آن گشت می‌زنند.

همین سایت می‌گوید، نیروهای اوکراینی ناو آدمیرال ماکاروفرا با موشک نپتون نشانه رفتند. این موشک بومی اوکراین که از موشک خا-۳۵ روسی الگوبرداری شده، یک موشک ضد کشتی است با بُرد تقریبی ۱۷۵ کیلومتر و از نوع همان موشکی است که پیشتر علیه ناو فرماندهی مسکووا به کار گرفته شد و در نهایت آن را غرق کرد.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کاخ کرملین، به گزارش ریا نووستی، خبر اوکراین را رد کرده و پنتاگون نیز تاکنون واکنشی نشان نداده است. ولی از قرار معلوم، یک فروند پهپاد تجسسی «آر کیو-۴ بی» موسوم به گلوبال‌هوک نیروی هوایی آمریکا در زمان هدف قرار گرفتن این فریگیت در حال گشت بر فراز دریای سیاه بوده است. از زمان آغاز حمله روسیه به اوکراین، از اینگونه پهپادها، با مداومت پروازی ۲۴ ساعت، در اغلب موارد برای گشت و شناسایی یکان‌های شناور در دریای سیاه استفاده شده است.

با توجه به آشفتگی و سراسیمگی زمان جنگ و همچنین تبلیغات طرفین نزاع، تحلیل قطعی این رویداد در حال حاضر مشکل است. ولی آنچه که بر سر ناو سرفرماندهی مسکووا آمد، نشان می‌دهد که نیروهای اوکراینی توان آن را دارند که ناوهای روسیه را غرق کنند و یا صدمات شدیدی به آنها وارد کنند.

در حالی که رزمناو مسکووا به وسیله دو موشک ساحل به دریای ضد کشتی نپتون اوکراینی غرق شد، روسیه کماکان علل غرق شدن این ناو را ناشی از انفجار انبار مهمات ناو می‌داند.

پرسش‌های مطرح

غرق شدن رزمناو مسکووا و همچنین هدف قرار گرفتن ناو آدمیرال ماکاروف که هنوز اطلاعات دقیقی از آن در دست نیست، پرسش‌هایی چند را درباره این حملات و واکنش منفعلانه این ناوها به ذهن متبادر می‌کند.

اول اینکه رزمناو مسکووا که گل سرسبد ناوگان روسیه در دریای سیاه بود، با داشتن سامانه‌های پیشرفته پدافند هوایی چرا نتوانست از خود دفاع کند و غافلگیر شد؟ چرا ناو ماکاروفنتوانست حمله اوکراینی‌ها را دفع کند؟

هیچ گزارشی یا اظهاراتی مبنی بر تلاش خدمه این ناوها برای ساقط کردن موشک‌های نزدیک‌شونده اوکراینی وجود ندارد و به نظر می‌رسد که خدمه ناو مسکووا تا لحظه برخورد موشک‌های نپتون به ناو هیچ اطلاعی از پرتاب و نزدیک شدن این موشک‌ها نداشتند.

سؤال دیگر اینکه آیا موشک‌های نپتون ویژگی‌های خاصی دارند که پرسنل اطاق عملیات این ناوها نتوانستند آنها را ردگیری کنند و به موقع پاسخ دهند؟

بالاخره، سؤال دیگر اینکه آیا آمریکا نقشی در حمله به این ناوها ایفا کرده است؟

ناوهای پیشرفته، لایه‌های دفاعی مدرن

ناوهای روسی عموماً به سامانه‌های هوایی پیشرفته توأم با رادارهای ممتاز و موشک‌های رهگیر گوناگون مجهزند. ناو مسکووا یک سامانه «اُزا-اِم آ» (در ناتو به نام «اِس آ-اِن-۴») داشت که سامانه بردکوتاه برای مقابله با موشک‌های ضدکشتی بود. سامانه دیگر این رزمناو «اِس-۳۰۰ اِف» بود، سامانه‌ای جدید با برد بلند برای دفاع هوایی و موشکی.

ناو آدمیرال ماکاروف نیز مجهز به سامانه پدافند هوایی «۳اِس۹۰ اِم بوک» با موشک‌های رهگیر «۹ اِم۳۱۷ اِم» است که برد آنها ۱۳۰کیلومتر است. سامانه بوک جز سامانه‌های کارآمد در زمینه پدافند هوایی محسوب می‌شود و زمان واکنش این سیستم بعد از کشف هدف، بین ۱۰ تا ۱۵ ثانیه است.

در مقابل موشک نپتون اوکراین که برای حمله به هر دو ناو استفاده شده، یک موشک سطح رو با سرعت مادون صوت است که حداکثر سرعت آن ۹۰۰ کیلومتر در ساعت است.

نمونه‌ای از موشک‌های ضدکشتی نپتون اوکراین
نمونه‌ای از موشک‌های ضدکشتی نپتون اوکراین

به عبارت دیگر این موشک برای رسیدن به یک ناو در ۹۰ کیلومتری ساحل به شش دقیقه وقت و همین طور برای اصابت به یک ناو در ۳۰ کیلومتری ساحل به دو دقیقه وقت نیاز دارد. گرچه موشک‌های سطح‌رو نپتون عموماً در ارتفاع حداکثر ۱۰ متر از سطح آب حرکت می‌کنند، کشف و رهگیری آنها باید برای ناوهای روسی کار دشواری نباشد.

از این رو، با توجه به موقعیت ناو ادمیرال ماکاروف، و آسیب‌پذیری بالقوه‌اش می‌توان حدس زد که این ناو به وسیله موشک نپتون یا یک پهپاد مانند بیرقدار ساخت ترکیه هدف قرار گرفته باشد.

این در حالی است که هر دو ناو روسیه لایه‌های دفاعی متعدد داشتند از جمله پدافند هوایی، توپ‌های با نواخت بسیار بالا و همچنین موشک‌های دوش پرتاب نسل چهارم زمین به هوای با هدایت فرو سرخ «وربا» (۹ کا ۳۳۳، اسم ناتو اِس آ ۲۵).

اینکه همه این سامانه‌ها و لایه‌های دفاعی تلفیق شده باشند، معلوم نیست ولی انتظار این است که در صورت کشف تهدید، همه لایه‌ها و به طور کلی ناوها در آماده‌باش کامل باشند.

بر پایه اطلاعاتی که تا نوشتن این سطور در دست است، هیچکدام از این دو ناو با داشتن همه این امکانات از جمله رادارهای خوب و دستگاهای جنگ الکترونیک، واکنشی در مقابل حملات انجام شده نشان نداده‌اند. ممکن است رادارهای این ناوها و دیگر حسگرهای آنها توانایی لازم را برای کشف موشک‌های سطح‌رو نداشتند و یا اینکه علل دیگری باعث این غافلگیری شده است.

نقش آمریکا؟

مقام‌های اوکراینی گفته‌اند که رزمناو مسکووا را با کمک آمریکا هدف قرار دادند. در روزهای اخیر یک مقام دفاعی آمریکا هم که نخواست نامش فاش شود، به رسانه‌ها گفت که اطلاعات داده شده از سوی آمریکا، به اوکراینی‌ها کمک کرد تا مسکووا را هدف قرار دهند.

اما جان کربی، سخنگوی پنتاگون روز پنجشنبه پنجم مه، موضوع کمک‌های اطلاعاتی آمریکا به اوکراین را به نحوی دیگر بیان کرد. او به خبرنگاران گفت، آمریکا در خلال جنگ همواره اطلاعات مفید میدانی به نیروهای اوکراینی داده است، ولی پنتاگون هیچ اطلاعاتی درباره مکان و موقعیت فرماندهان ارشد روسیه در جبهه‌ها، به کی‌یف نداده و در هیچ عملیاتی علیه این فرماندهان شرکت نداشته است. او در ادامه تصریح کرد که اوکراین با اطلاعات دریافتی از ما و آنچه که خود به دست می‌آورد، تصمیمات نهایی را در عملیات اتخاذ می‌کند.

با این همه، آنچه در ارتباط با حمله اوکراین به ناو مسکووا می‌توان گفت، این است که در زمان حمله یک فروند هواپیمای «پی-۸ آ» آمریکا موسوم به پسایدون در دریای سیاه در حوالی ناو مذکور حضور داشت. این هواپیمای نیروی دریایی آمریکا ویژه گشت و شناسایی در دریا و عملیات ضد زیردریایی است. این هواپیما که در اصل تغییر یافته و بهینه‌سازی شده هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ است، به جای هواپیمای «پی-۳» وارد میدان شده است؛ از نوع هواپیمایی که ایران قبل از انقلاب از آمریکا برای گشت و شناسایی در دریا دریافت کرد.

هواپیمای «پی-۸ آ» مانند گونه قدیمی‌اش که در سال ۲۰۱۳ در نیروی دریایی آمریکا به خدمت گرفته شد، می‌تواند با یدک سونار (دستگاه ردیابی زیردریایی که با امواج صوتی کار می‌کند)، در آب موقعیت زیردریایی‌ها را تعیین کند. این هواپیما همچنین می‌تواند موشک‌های ضد کشتی هارپون یا اژدر نیز پرتاب کند.

یک فروند پی-۸ نیروی دریایی آمریکا در آوریل ۲۰۱۵
یک فروند پی-۸ نیروی دریایی آمریکا در آوریل ۲۰۱۵

در ارتباط با رزمناو مسکووا، هیچ شواهدی وجود ندارد که این هواپیما چنین سلاح‌هایی را پرتاب کرده باشد. چنین کاری یعنی عبور از خط قرمز و وارد شدن آمریکا در جنگ اوکراین که نیاز به مجوز کنگره و رئیس‌جمهور آمریکا دارد.

به رغم این، هر اقدامی و هر چیزی امکان‌پذیر است. بی‌شک هواپیمای «پی-۸ آ» در منطقه حرکت ناوهای روسی را تحت نظر داشت و سامانه‌های خود و کارکرد آنها در مقابل ناوهای روسی تست می‌کرد. در ضمن این هواپیما یک سامانه پیشرفته و جامع ویژه جنگ‌های الکترونیک دارد.

این گونه هواپیماها با آنتن‌های ویژه‌ای که برای شنود دارند، می‌توانند موقعیت ناوهای دشمن را دقیقاً تعیین و مخابرات آنها را ضبط کنند. این هواپیماها همچنین می‌توانند با پارازیت، کار رادارهای دشمن را مختل کنند و و یا داده‌های غلط به آنها تغذیه کنند.

از این رو، این امکان وجود دارد که هواپیمای «پی-۸ آ» آمریکا، اقداماتی از این دست علیه ناو مسکووا انجام داده باشد، گو اینکه آمریکا دخالت خود را در هدف قرار دادن این ناو رد کرده است.

شکی نیست که هواپیمای مذکور با اوکراینی‌ها مستقیماً از طریق ماهواره یا از طریق ناتو در تماس بوده است. نظارت و دنبال کردن تحرکات ناوهای روسیه در آب‌های بین‌المللی نمی‌تواند دلیل دیگری داشته باشد. امکان جمینگ رادارهای ناو روسیه از سوی آمریکا نیز یکی از احتمالات است. دیگر احتمالات می‌تواند دستگاه‌های الکترونیکی ناکارآمد ناوهای روسی یا اپراتورهای نا وارد باشد.

اکنون که دو ناو روسیه مورد حمله قرار گرفته‌اند، جمینگ و تغذیه داده‌های غلط می‌توانند تهدیدهایی واقعی برای ناوهای روسیه باشند.

تکرار تاریخ؟

حملات اوکراینی‌ها، ناوهای روسیه را وادار خواهد کرد که از سواحل فاصله بگیرند و در صورت لزوم نتوانند یکان‌های زمینی را در عملیات آب‌خاکی یاری دهند و محاصره دریایی بنادر اوکراین را از نزدیک تحت نظر داشته باشند.

شاید حمله به ناو آدمیرال ماکارف، در پاسخ به شرکت این ناو در حملات موشکی علیه بندر اودسا و دپوهای سوخت این شهر بوده باشد.

به نوشته سایت «ایرو اسپیس اند دیفنس» تاریخ برای روسیه تکرار شده است. آدمیرال استپن ماکاروف که فریگیت هدف قرار گرفته نام او را دارد، خود در جنگ ۱۹۰۴-۱۹۰۵ میان روسیه و ژاپن، فرمانده ناوگان بود. ناو این ادمیرال به وسیله یک مین دریایی غرق شد و او جانش را از دست داد، و در نهایت کل ناوگان او به وسیله ژاپن تار و مار شد.

بیشتر

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG