لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ دی ۱۴۰۰ تهران ۱۶:۵۱

روسیه: مذاکرات وین از پیش‌نویس‌های تا دور ششم پیش خواهد رفت


جلسه رایزنی علی باقری، معاون وزیر خارجه ایران، با رؤسای هیئت‌های چین و روسیه در وین

میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی واقع در وین روز پنجشنبه ۱۸ آذرماه گفته است، مذاکرات احیای توافق هسته‌ای موسوم به برجام براساس پیش نویس‌های تهیه شده تا خرداد ماه سال جاری،پایان ششمین دور مذاکرات٬ پیش خواهد رفت.

میخائیل اولیانوف٬ که نماینده روسیه در مذاکرات برجام نیز است، در توییتی نوشت٬ مذاکرات وین از پیش‌نویس‌های تهیه‌شده تا ۲۰ ژوئن ( پایان دور ششم مذاکرات) به پیش خواهد رفت. اما ایده‌های جدید ایرانی‌ها می بایست به طور شایسته مورد بحث و بررسی قرار گیرد. این یک قاعده در دیپلماسی چندجانبه است.

روز پنجشنبه نشست کمیسیون مشترک برجام با حضور نمایندگان کشورهای حاضر در این توافق برگزار شد. این دور از گفت‌وگوها در ادامه مذاکرات احیای برجام در هفته گذشته است.

هیات نمایندگی جدید ایران هفته گذشته در جریان آغاز دور هفتم مذاکرات احیای برجام دو متن را که بیانگر دیدگا‌ه‌های هیئت جدید بود برای بررسی به کشورهای حاضر در این مذاکرات ارائه کرد. این دو متن در خصوص برداشته‌شدن تحریم‌ها و بازگشت به تعهدات هسته‌ای ایران بودند.

کشورهای اروپایی حاضر در برجام و آمریکا این پیشنهادات تازه ایران را «مایه نگرانی و ناامیدی» خوانده‌اند.

اخیرا وال استریت‌ جورنال از قول دیپلمات‌های اروپایی گزارش داد که پیشنهادات ایران حتی چین و روسیه را نیز شگفت‌زده کرده است.

در همین زمینه٬ رابرت مالی٬ نماینده ویژه آمریکا در امور ایران٬ روز پنجشنبه به شبکه بی‌بی‌سی گفت٬ ایران هفته گذشته در مذاکرات وین پیشنهاداتی را ارائه کرد که بر مبنای آن از تمامی تعهداتی که در شش دور گذشته پذیرفته بودند عقب نشینی شده بود٬ ولی تمامی تعهدات ارائه شده توسط ما و اروپایی‌ها را در آنها لحاظ کرده و خواسته‌های تازه‌ای هم اضافه کردند.

نماینده ویژه آمریکا در امور ایران تأکید کرد٬ این نقطه آغازی برای هیچ مذاکره جدی نیست.

رابرت مالی در خصوص آینده این مذاکرات تصریح کرد که همه چیز به رویکرد ایران در مذاکرات وین بستگی دارد. اگر آنها جدی باشند می‌توان به سرعت به این توافق بازگشت.

مذاکرات روز پنجشنبه

ادامه مذاکرات کمیسیون مشترک برجام با حضور نمایندگان کشورهای ۱+۴ روز پنجشنبه در وین برگزار شد.

میخائیل اولیانوف در توییت دیگری در این زمینه نوشت که نشست کمیسیون برجام به پایان یافت. این نشست کوتاه و سازنده بود.

نماینده روسیه اضافه کرد، مشارکت کنندگان در این نشست شاهد نقاط مشترک در مواضع خود، از جمله در خصوص ضرورت سریع و با موفقیت نهایی کردن مذاکرات احیای برجام در وین بودند.

از سوی دیگر، علی باقری کنی، مذاکره کننده ارشد ایران در وین نیز درباره مذاکرات روز پنجشنبه گفته است: « آن چیزی که من امروز احساس کردم با چیزی که روز جمعه گذشته احساس کردم متفاوت بود. احساس کردم که طرف مقابل ما اراده جدی‌تر برای ورود به گفت‌وگوهای به اصطلاح مؤثر و نتیجه‌بخش را پیدا کرده است.»

انریکه مورا، نماینده اتحادیه اروپا که ریاست نشست کمیسیون مشترک برجام در روز پنجشنبه برعهده داشت، نیز به خبرنگاران گفت، امروز «یک عزم و اراده جدید درباره نیاز به کار کردن و دستیابی به توافقی برای احیای برجام » را احساس کردم.

انریکه مورا در ادامه اضافه کرد، این که آیا چنین موضوعی در جریان مذاکرات بر سر جزئیات تایید و تایید خواهد شد یا خیر، در روزهای آینده روشن می‌شود.

نماینده اتحادیه اروپا در این مذاکرات همچنین گفت، با گذشت زمان، فوریت دستیابی به توافق بیش از گذشته شده است.

مذاکرات روز پنجشنبه در وین ادامه دور هفتم این گفت‌وگوها برای احیای برجام است که از دوشنبه گذشته یعنی هشتم آذر در وین آغاز شده است.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG