لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۸ مرداد ۱۴۰۱ تهران ۰۴:۳۱

سفارت روسیه در تهران: خبرنگار روس بازداشت‌شده در ایران آزاد شد


یولیا یوزیک، خبرنگار روس بازداشت شده در ایران آزاد شده است.

سفارت روسیه در تهران پنجشنبه ۱۸ مهرماه اعلام کرده است که یولیا یوزیک، خبرنگار روس بازداشت شده در ایران آزاد شده است.

سفارت روسیه در تهران در بیانیه ای اعلام کرده است: در نتیجه تلاش‌های مشترک وزارت امور خارجه روسیه و سفارت روسیه در تهران، ایران پذیرفت که یولیا یوزیک، شهروند روسیه را آزاد کند.

این بیانیه اضافه کرده است: یولیا یوزیک بامداد روز پنجشنبه با یک پرواز ایرفلوت تهران را به مقصد مسکو ترک کرد.

آندری گاننکو ، وابسته مطبوعاتی سفارت روسیه در تهران در خصوص وضعیت یولیا یوزیک پس از آزادی به خبرگزاری تاس گفته است که حال این خبرنگار روس «خوب» است.

آندری گاننکو اضافه کرده است: او سالم و سلامت است.

روز جمعه، ۱۲ مهرماه، یک منبع به رادیو فردا گفت که یک خبرنگار زن اهل روسیه به نام یولیا یوزیک به دست سپاه پاسداران در ایران بازداشت شده‌است.

به دنبال انتشار خبر بازداشت یولیا یوزیک، وزارت امور خارجه روسیه سفیر ایران در مسکو را احضار کرد.

دمیتری پِسکوف، سخنگوی کاخ ریاست جمهوری روسیه، نیز بعد از احضار مهدی سنایی به وزارت خارجه این کشور گفته بود بازداشت خبرنگار روسی در تهران «غیرقابل قبول» است و امیدواریم وی «به زودی» آزاد شود.

علی ربیعی سخنگوی دولت ایران روز سه شنبه گفته بود: «بازداشت خبرنگار خانم روسی در تهران مربوط به معاونت ضد جاسوسی نبوده و مربوط به تخلفات پیرامون ویزای ایشان بوده و به سرعت هم رسیدگی می‌شود».

یک منبع مطلع در سفارت روسیه در تهران به خبرگزاری تاس گفته است، یولیا یوزیک چهارشنبه ۱۰ مهرماه در هتل محل اقامتش در تهران بازداشت شد. پاسپورت خانم یوزیک به هنگام ورود به ایران در فرودگاه خمینی توقیف شده بود و او این موضوع را به سفارت اطلاع نداده بود.

طبق این گزارش، یولیا یوزیک پیشتر برای دفتر روستوف روزنامه پراودا و برای مجله روسی نیوزویک کار می‌کرد. خانم یوزیک از سال ۲۰۰۳ مشغول نوشتن كتاب و انجام تحقیقات روزنامه نگاری است. در سال ۲۰۰۳ كتابی با عنوان عروس‌های الله منتشر كرد كه به ۹ زبان خارجی ترجمه شده است.

با استفاده از خبرگزاری تاس و رادیو فردا؛ خ/ت
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG